reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Facebook platí občanům Illinois po 397 dolarech, porušil jejich práva

19.5.2022, Jan Vítek, aktualita
Facebook platí občanům Illinois po 397 dolarech, porušil jejich práva
Jde v podstatě také o "Facebook Pay", ovšem v poněkud jiném smyslu, než jaký má stejnojmenná služba. Celkem 1,6 milionu lidí ze státu Illinois totiž od Facebooku právě dostává náhradu ve výši 397 dolarů. Za co? 
Facebook tak bude muset více než milionu obyvatelů amerického státu Illinois poslat po 397 dolarech, což jej tak vyjde na mnoho set milionů dolarů. Za co si to ovšem Facebook vysloužil? Jde tu o případ z roku 2015, dle nějž měl Facebook svou funkcí označování osob na fotografiích (photo-tagging) porušit zákon Biometric Information Privacy Act (BIPA), který platí právě v Illinois. A jak jeho název napovídá, zakazuje společnostem bez výslovného souhlasu sbírat biometrická data, která se dají využít k identifikaci osob. Je tak celkem zřejmé, že Facebook mohl snadno tento zákon porušit, když umožnil na fotografiích identifikovat lidi dle obličeje. 
 
 
Facebook se snažil zabránit tomu, aby se celá hromadná žaloba začala projednávat, což bylo v květnu 2016 zamítnuto a soudce James Donato později stanovil, že případ bude projednáván od roku 2018. Facebook se pak ještě několikrát odvolal, ale neuspěl ani se svou žádostí přesunout případ k soudu do San Franciska.
 
Firma se bránila tím, že ve skutečnosti lidem nevznikla žádná skutečná újma a že BIPA pro něj neplatí, neboť servery zpracovávající osobní data se nenachází v Illinois. Nakonec ale Facebook tento případ prohrál a navrhl vyrovnání 550 milionů dolarů, což soud označil za příliš nízkou částku vzhledem k počtu téměř 1,6 milionů poškozených občanů. Nakonec byla odsouhlasena náhrada 650 milionů dolarů, z nichž ovšem celkem 97,5 milionů půjde na účet advokátům a mezi poškozené bude rozdělen zbytek. 
 
Nyní se už přitom objevují ohlasy, že lidem začaly chodit peníze od "Facebook Biometric Info Privacy Settlement Fund", a to konkrétně ve výši 397 dolarů, a to na účty či poštou ve formě šeku. Dle serveru Engadget jsou ovšem šeky zasílány v hnědých obálkách z recyklovaného papíru, jež si lidé mohou splést s nevyžádanou reklamou, zvláště když nic podobného ani nečekají, a tak je otázka, kolik šeků takto skončí neproplaceno v koši. 


reklama