www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon Heavy bude zítra startovat v prvním komerčním letu

Falcon Heavy bude zítra startovat v prvním komerčním letu
, , aktualita
Společnost SpaceX dosud vypustila jen jednu raketu Falcon Heavy, která do vesmíru vynesla osobní automobil Elona Muska. Nyní už má jít o komerční let, který na orbitu dopraví komunikační satelit Arabsat-6A. 
K oblíbeným
reklama
Falcon Heavy letěl už před více než rokem a jeho první start byl velice úspěšný a jedinou vadou bylo přistání středového stupně, který se musel vracet po vyvinutí vyšší rychlosti, než jak je tomu v případě raket Falcon 9. Nyní se Falcon Heavy už předvede v komerčním letu pro Saúdskou Arábii. Vynese nahoru její komunikační satelit Arabsat-6A, který váží cca 6 tun. Na danou orbitu však Falcon Heavy dokáže dle oficiálních údajů vynést asi 4,5x těžší náklad, takže je jasné, že jeho možnosti v této misi zdaleka nebudou využity. S tak těžkým nákladem by ale nebylo možné s hlavními stupni přistát, protože ty by při startu vypotřebovaly všechno své palivo. 
 
 
Jak dobře víme, Falcon Heavy je tvořen třemi základními stupni rakety Falcon 9, přičemž ten středový je strukturálně posílen, aby na něj mohly být napojeny postranní. My tak můžeme být při tomto startu zvědaví právě na to, jak se ten předvede. Středový stupeň totiž přistane na plošině Of Course I Still Love You téměř 1000 km od místa startu, což bude pro SpaceX rekord, který rovněž znamená, že i toto přistání rakety bude mimořádný počin.
 
Druhý start Falcon Heavy už byl odsunut ze začátku dubna, a to z nespecifikovaných důvodů. Nyní se předpokládá, že proběhne s 80% pravděpodobností, takže můžeme očekávat, že se na něj skutečně podíváme, a to zítra a nejdříve v půl jedné (00:36), kdy se otvírá letové okénko. 
 
Zítřejší start bude připomínat ten předchozí, čili postranní stupně mají také přistát ještě na pevné zemi, a to na Mysu Canaveral a hlavní středový to zkusí na plovoucí plošinu. Postranní stupně také mají být využity během příštího startu Falcon Heavy, který je zatím naplánován na letošní červen a bude to poprvé, co tato raketa využije již jednou použitý hardware. 
 
Jak už bylo řečeno, můžeme být zvědaví především na to, zda se tentokrát podaří i přistání středového stupně. Musk k prvnímu startu prozradil, že nebylo dost kapaliny pro zážeh všech motorů, které byly zapotřebí pro přistání, takže dle něj je řešení očividné. Zda to bude stačit, to brzy uvidíme. 
 
Ještě můžeme připomenout, že 25. dubna bude také startovat Falcon 9 s lodí Dragon a půjde o její 17. zásobovací let. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek