www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon Heavy bude zítra startovat v prvním komerčním letu

Falcon Heavy bude zítra startovat v prvním komerčním letu
, , aktualita
Společnost SpaceX dosud vypustila jen jednu raketu Falcon Heavy, která do vesmíru vynesla osobní automobil Elona Muska. Nyní už má jít o komerční let, který na orbitu dopraví komunikační satelit Arabsat-6A. 
K oblíbeným
reklama
Falcon Heavy letěl už před více než rokem a jeho první start byl velice úspěšný a jedinou vadou bylo přistání středového stupně, který se musel vracet po vyvinutí vyšší rychlosti, než jak je tomu v případě raket Falcon 9. Nyní se Falcon Heavy už předvede v komerčním letu pro Saúdskou Arábii. Vynese nahoru její komunikační satelit Arabsat-6A, který váží cca 6 tun. Na danou orbitu však Falcon Heavy dokáže dle oficiálních údajů vynést asi 4,5x těžší náklad, takže je jasné, že jeho možnosti v této misi zdaleka nebudou využity. S tak těžkým nákladem by ale nebylo možné s hlavními stupni přistát, protože ty by při startu vypotřebovaly všechno své palivo. 
 
 
Jak dobře víme, Falcon Heavy je tvořen třemi základními stupni rakety Falcon 9, přičemž ten středový je strukturálně posílen, aby na něj mohly být napojeny postranní. My tak můžeme být při tomto startu zvědaví právě na to, jak se ten předvede. Středový stupeň totiž přistane na plošině Of Course I Still Love You téměř 1000 km od místa startu, což bude pro SpaceX rekord, který rovněž znamená, že i toto přistání rakety bude mimořádný počin.
 
Druhý start Falcon Heavy už byl odsunut ze začátku dubna, a to z nespecifikovaných důvodů. Nyní se předpokládá, že proběhne s 80% pravděpodobností, takže můžeme očekávat, že se na něj skutečně podíváme, a to zítra a nejdříve v půl jedné (00:36), kdy se otvírá letové okénko. 
 
Zítřejší start bude připomínat ten předchozí, čili postranní stupně mají také přistát ještě na pevné zemi, a to na Mysu Canaveral a hlavní středový to zkusí na plovoucí plošinu. Postranní stupně také mají být využity během příštího startu Falcon Heavy, který je zatím naplánován na letošní červen a bude to poprvé, co tato raketa využije již jednou použitý hardware. 
 
Jak už bylo řečeno, můžeme být zvědaví především na to, zda se tentokrát podaří i přistání středového stupně. Musk k prvnímu startu prozradil, že nebylo dost kapaliny pro zážeh všech motorů, které byly zapotřebí pro přistání, takže dle něj je řešení očividné. Zda to bude stačit, to brzy uvidíme. 
 
Ještě můžeme připomenout, že 25. dubna bude také startovat Falcon 9 s lodí Dragon a půjde o její 17. zásobovací let. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet
Microsoft oznámil funkce, které se během následujících měsíců dostanou do prohlížeče Edge. Nalezneme mezi nimi karty seřazené na výšku, chytré kopírování zachovávající původní formátování nebo správce hesel, který vás upozorní v případě úniku hesla.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce
Microsoft se rozhodl rebrandovat své předplatné Office 365. Nově ponese název Microsoft 365 a kromě dosavadních funkcí přinese také pár novinek. Teams získají i funkce pro koncové zákazníky a aplikace Family Safety pomůže ohlídat děti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K
Máme tu další uniklé benchmarky připravovaných procesorů Intel. Konkrétně jde o nový 10jádrový procesor Intel Core i9-10900K v benchmarku Geekbench. Proti předchozímu i9-9900K nabídne o 7 až 30 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape? Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape?
Doom Eternal se ukázal jako dobře optimalizovaná hra, již ve vysoké kvalitě i rozlišení zvládnou i karty, s nimiž bychom si na 4K obvykle netroufli. Na to jsme se už podívali, ale jak jsou na tom starší, nebo obecně slabé grafické karty?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5 Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5
Marc Greenberg ze společnosti Cadence, který se zaměřuje na trh s pamětmi, označil tento rok za rok pamětí DDR5, ačkoliv jejich standard má JEDEC stále ještě ve vývoji. Je ale už jasné, že 2020 bude v tomto ohledu přelomový.
Včera, aktualita, Jan Vítek