Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Falcon Heavy od SpaceX se proletí až příští rok

1.12.2017, Kateřina Hoferková, aktualita
Falcon Heavy od SpaceX se proletí až příští rok
SpaceX momentálně léta s raketou Falcon 9, už delší dobu se ale oči toužebně upírají na jejího většího sourozence - raketu Falcon Heavy. Ta ale ještě za sebou nemá ani svůj první start a let, který byl opět o kousek odsunut. 
Fanoušci kosmonautiky a společnosti SpaceX si už několikrát museli zažít zklamání z odsunutí plánovaného prvního startu Falcon Heavy, která by měla být schopná unést až 63 800 kg na nízkou oběžnou dráhu. A nyní je to tu zase. I když ještě poměrně nedávno se mluvilo o tom, že raketa poprvé poletí už tento rok, Elon Musk start opět odložil. I tak by ale slibovaný start mohl proběhnout již brzy, protože se mluví o začátku roku 2018. 
 
Gwynne Shotwell ze SpaceX prohlásila, že si opravdu přáli vypustit Falcon Heavy již tento rok. Nejdřív je ale nutné udělat statický zážeh motorů a na samotný let by přišlo o několik týdnů později. Všech 27 motorů Merlin musí být na zkoušce spuštěno, a pokud vše půjde dobře, už v prvních týdnech roku 2018 by se Falcon Heavy mohla dlouho odkládaného startu dočkat. 
 
 
Vývoj dlouho plánované rakety SpaceX byl pro společnost obtížnější, než Elon Musk původně předpokládal. Chce si být jistý, že všechny systémy na jeho nové raketě budou při prvním letu fungovat tak, jak skutečně mají a nedojde zbytečně k žádnému nechtěnému incidentu. Je toho totiž hodně, co by se mohlo pokazit, proto by spěch nemusel dobře dopadnout. 
 
Elon Musk se ale i tak snaží být realista a varuje, aby si nikdo nedělal iluze. Podle něj totiž existuje velká šance, že Falcon Heavy orbity ani nedosáhne. Doufá, že se raketa alespoň dostane do dostatečné vzdálenosti od startovací rampy a nezpůsobí tak její poškození. Takovou situaci bude zakladatel SpaceX považovat za výhru. Již brzy bychom se ale snad měli dozvědět, jak bude první let Falcon Heavy vypadat doopravdy.  
 
Zdroj: engadget.com