www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon Heavy v první komerční misi zvládl start i přistání bez chyby

Falcon Heavy v první komerční misi zvládl start i přistání bez chyby
, , aktualita
Historicky první komerční mise rakety Falcon Heavy už dopadla na jedničku. Do vesmíru byl v pořádku vynesen komunikační satelit Arabsat-6A a všechny tři základní stupně se dokázaly bezpečně vrátit na zem. 
K oblíbeným
reklama
Neúspěch izraelské Beresheet nám může vyvážit nová mise Falconu Heavy, který tentokrát už ani v nejmenším nezklamal. Odstartoval sice s denním zpožděním v noci na dnešek, ale zato jsme se mohli opět pokochat současným dosednutím postranních stupňů na pevnou zem, ale především už v pořádku dosedl i středový stupeň na plovoucí plošinu Of Course I Still Love You. Při vůbec první misi před více než rokem to totiž nezvládl, ale dle Muska jen kvůli nedostatku zážehové kapaliny. V přímém přenosu jeho dosednutí bohužel vidět nebylo, protože sestup rakety jako obvykle způsobil přerušení spojení, takže to se dalo očekávat. 
 
 
Celý záznam přenosu můžete vidět v následujícím videu. Start proběhne před dovršením 20. minuty videa a pak můžeme sledovat, jak se ve výšce 60 kilometrů nad zemí oddělí postranní stupně rakety a ve výšce 100 kilometrů i ten středový. Už jen to ukazuje, jaký je rozdíl mezi tím, co pak mají před sebou tyto části rakety Falcon Heavy. Jde také o obrovský rozdíl v rychlosti, neboť postranní se odpojily při cca 5.900 km/h a středový už při 10.700 km/h. To už však téměř na vrcholu své dráhy, takže o moc výš než 100 kilometrů nad oceán už nevystoupal.
 
​  
Sestup postranních stupňů a jejich dosednutí můžete sledovat ve 28. minutě videa a v polovině 30. jsou vidět záběry z plovoucí plošiny, které se však ihned ztratí. Klepající se obraz, který náhle zčervená, však jasně ukazuje, že hlavní stupeň se blíží ke svému cíli. 
 
poslední stupeň je doma, tedy na plošině uprostřed Atlantiku 
 
Raketa vynesla komunikací satelit Arabsat-6A s plnou hmotností přes 6 tun (včetně paliva), který postavila společnost Lockheed Martin na své platformě LM2100. Satelit se postupně dostane na geostacionární orbitu, takže jeden jeho oběh bude trvat přesně jeden den. Jeho postavení bude na 30,5 stupních východní délky, kde nahradí devět let starý Arabsat-5A a fungovat bude dle předpokladů alespoň 15 let. Zajistí televizní a rádiové přenosy v pásmech Ku- a Ka-, vedle toho přístup k Internetu a mobilním komunikacím nad Středním Východem, Afrikou a jižní Evropou. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková