www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon Heavy v první komerční misi zvládl start i přistání bez chyby

Falcon Heavy v první komerční misi zvládl start i přistání bez chyby
, , aktualita
Historicky první komerční mise rakety Falcon Heavy už dopadla na jedničku. Do vesmíru byl v pořádku vynesen komunikační satelit Arabsat-6A a všechny tři základní stupně se dokázaly bezpečně vrátit na zem. 
K oblíbeným
reklama
Neúspěch izraelské Beresheet nám může vyvážit nová mise Falconu Heavy, který tentokrát už ani v nejmenším nezklamal. Odstartoval sice s denním zpožděním v noci na dnešek, ale zato jsme se mohli opět pokochat současným dosednutím postranních stupňů na pevnou zem, ale především už v pořádku dosedl i středový stupeň na plovoucí plošinu Of Course I Still Love You. Při vůbec první misi před více než rokem to totiž nezvládl, ale dle Muska jen kvůli nedostatku zážehové kapaliny. V přímém přenosu jeho dosednutí bohužel vidět nebylo, protože sestup rakety jako obvykle způsobil přerušení spojení, takže to se dalo očekávat. 
 
 
Celý záznam přenosu můžete vidět v následujícím videu. Start proběhne před dovršením 20. minuty videa a pak můžeme sledovat, jak se ve výšce 60 kilometrů nad zemí oddělí postranní stupně rakety a ve výšce 100 kilometrů i ten středový. Už jen to ukazuje, jaký je rozdíl mezi tím, co pak mají před sebou tyto části rakety Falcon Heavy. Jde také o obrovský rozdíl v rychlosti, neboť postranní se odpojily při cca 5.900 km/h a středový už při 10.700 km/h. To už však téměř na vrcholu své dráhy, takže o moc výš než 100 kilometrů nad oceán už nevystoupal.
 
​  
Sestup postranních stupňů a jejich dosednutí můžete sledovat ve 28. minutě videa a v polovině 30. jsou vidět záběry z plovoucí plošiny, které se však ihned ztratí. Klepající se obraz, který náhle zčervená, však jasně ukazuje, že hlavní stupeň se blíží ke svému cíli. 
 
poslední stupeň je doma, tedy na plošině uprostřed Atlantiku 
 
Raketa vynesla komunikací satelit Arabsat-6A s plnou hmotností přes 6 tun (včetně paliva), který postavila společnost Lockheed Martin na své platformě LM2100. Satelit se postupně dostane na geostacionární orbitu, takže jeden jeho oběh bude trvat přesně jeden den. Jeho postavení bude na 30,5 stupních východní délky, kde nahradí devět let starý Arabsat-5A a fungovat bude dle předpokladů alespoň 15 let. Zajistí televizní a rádiové přenosy v pásmech Ku- a Ka-, vedle toho přístup k Internetu a mobilním komunikacím nad Středním Východem, Afrikou a jižní Evropou. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel představil 14nm mobilní procesory Comet Lake Intel představil 14nm mobilní procesory Comet Lake
Intel dnes představil očekávané úsporné procesory Comet Lake. Jde o procesory Core 10. generace, které jsou ale stále vyráběny 14nm technologií oproti 10nm čipům Ice Lake. Řada U se navíc poprvé dočká 6jádrového čipu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Jak se vyvíjí Command & Conquer Remastered? Jak se vyvíjí Command & Conquer Remastered?
Už od loňského října víme o tom, že se v Electronic Arts pracuje na remasterované verzi hry Command & Conquer, která pomohla zpopularizovat žánr real-time strategií (RTS). Dozvíme se něco nového o tomto projektu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí CRG5: značně prohnutý a rychlý herní monitor Samsung uvádí CRG5: značně prohnutý a rychlý herní monitor
Samsung si připravil herní monitor, který je vybaven obrazovkou typu VA schopnou pracovat na obnovovací frekvenci až 240 Hz. Její povrch je přitom prohnutý tak, že opisuje část kružnice o poloměru 1500 mm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems
Kalifornský startup Cerebras Systems využil služby společnosti TSMC, aby si u ní nechal vyrobit světově největší logický čip postavený na moderních technologiích. Využije k tomu větší část waferu a skládá se z 1,2 bilionu tranzistorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít
Sdílené koloběžky nejsou už ani na našich ulicích ničím novým. Provozovatelé ale musí pořád řešit jejich správu, tedy je přemisťovat a nabíjet. Nový Segway-Ninebot KickScooter T60 tohle ale bude umět udělat sám. Bude totiž autonomní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala