www.svethardware.cz
>
>
>

Izraelský Beresheet se zřítil na povrch Měsíce

Izraelský Beresheet se zřítil na povrch Měsíce
, , aktualita
Až na jeden zádrhel při úvodním hlavním zážehu pracoval Beresheet vcelku dobře, ale ve finále bohužel selhal. Při pokusu o přistání na povrchu Měsíce poblíž Apolla 15 a 17 se něco zvrtlo a namísto měkkého dosednutí přišel nekontrolovaný pád.
K oblíbeným
reklama
Je tak zřejmé, že loď Beresheet se rozbila o povrch Měsíce, ostatně toto je poslední fotografie, kterou se jí podařilo odvysílat zpět na Zemi. V momentě při pořízení záběru už muselo být zřejmé, že to izraelská loď nezvládne, protože jí selhala Inertial Measurement Unit a komunikace.
 
 
Dosud se přitom brala jako poslední fotografie ta následující, která byla pořízena z výšky přibližně 22 kilometrů nad povrchem. Izraelci se mohou přesto pyšnit tím, že jako sedmí na světě dokázali dosáhnout oběžné dráhy Měsíce a jako pátí na něj vyslali robotické zařízení. Sestup to však byl pravda poněkud prudký. 
 
 
Co se tedy pokazilo? Přesný a konečný důvod ještě není znám, ale z živého streamu vyplynulo na povrch, že během přistání nejdříve selhala Inertial Measurement Unit, čili jednotka sledující polohu či změny pohybu. Obsluze se přitom nedařilo ji resetovat kvůli opakovaným ztrátám spojení se sítí JPL, čili s NASA Deep Space Network. Nakonec byly resetovány všechny systémy v Beresheet, spojení bylo navázáno, ale už bylo příliš pozdě. Loď se už pohybovala tak rychle a tak nízko, že se ji nepodařilo zbrzdit. 
 
Morris Kahn, prezident SpaceIL, k tomu uvedl, že se jim to sice nepodařilo, ale aspoň se o to pokusili. Je také toho názoru, že se jeho firmě podařilo dostat velice daleko, a může tak být na svou práci hrdá. 
 
Beresheet měl měkce dosednout v Moři jasu (Mare Serenitatis) a bez potřebné tepelné ochrany by tam mohl pracovat přibližně dva dny. Nesl ale také laserový retroreflektor, který by pro odrážení laserových paprsků mohl sloužit dlouhá desetiletí. Jim Bridenstine vedoucí agenturu NASA svým kolegům ze SpaceIL a Israel Aerospace Industries vyjádřil soustrast a zároveň poblahopřál za to, že se jim jako prvním soukromým firmám povedlo dostat své zařízení na měsíční orbitu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek