www.svethardware.cz
>
>
>

Izraelský Beresheet se zřítil na povrch Měsíce

Izraelský Beresheet se zřítil na povrch Měsíce
, , aktualita
Až na jeden zádrhel při úvodním hlavním zážehu pracoval Beresheet vcelku dobře, ale ve finále bohužel selhal. Při pokusu o přistání na povrchu Měsíce poblíž Apolla 15 a 17 se něco zvrtlo a namísto měkkého dosednutí přišel nekontrolovaný pád.
K oblíbeným
reklama
Je tak zřejmé, že loď Beresheet se rozbila o povrch Měsíce, ostatně toto je poslední fotografie, kterou se jí podařilo odvysílat zpět na Zemi. V momentě při pořízení záběru už muselo být zřejmé, že to izraelská loď nezvládne, protože jí selhala Inertial Measurement Unit a komunikace.
 
 
Dosud se přitom brala jako poslední fotografie ta následující, která byla pořízena z výšky přibližně 22 kilometrů nad povrchem. Izraelci se mohou přesto pyšnit tím, že jako sedmí na světě dokázali dosáhnout oběžné dráhy Měsíce a jako pátí na něj vyslali robotické zařízení. Sestup to však byl pravda poněkud prudký. 
 
 
Co se tedy pokazilo? Přesný a konečný důvod ještě není znám, ale z živého streamu vyplynulo na povrch, že během přistání nejdříve selhala Inertial Measurement Unit, čili jednotka sledující polohu či změny pohybu. Obsluze se přitom nedařilo ji resetovat kvůli opakovaným ztrátám spojení se sítí JPL, čili s NASA Deep Space Network. Nakonec byly resetovány všechny systémy v Beresheet, spojení bylo navázáno, ale už bylo příliš pozdě. Loď se už pohybovala tak rychle a tak nízko, že se ji nepodařilo zbrzdit. 
 
Morris Kahn, prezident SpaceIL, k tomu uvedl, že se jim to sice nepodařilo, ale aspoň se o to pokusili. Je také toho názoru, že se jeho firmě podařilo dostat velice daleko, a může tak být na svou práci hrdá. 
 
Beresheet měl měkce dosednout v Moři jasu (Mare Serenitatis) a bez potřebné tepelné ochrany by tam mohl pracovat přibližně dva dny. Nesl ale také laserový retroreflektor, který by pro odrážení laserových paprsků mohl sloužit dlouhá desetiletí. Jim Bridenstine vedoucí agenturu NASA svým kolegům ze SpaceIL a Israel Aerospace Industries vyjádřil soustrast a zároveň poblahopřál za to, že se jim jako prvním soukromým firmám povedlo dostat své zařízení na měsíční orbitu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková