www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch

Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
, , aktualita
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX vypustilo raketu včera ve 2:30 tamního času a v rámci mise STP-2 poprvé využilo Falcon Heavy vybavený již dříve použitými postranními stupni. Pouze středový, který je na této raketě nejvíce namáhaný, byl nový, ostatně k dispozici by mohl být pouze jeden, který byl dříve použit v rámci druhé mise rakety, nicméně později se na ní převrhl a byl téměř celý zničen. Při prvním letu středový stupeň ani nedokázal přistát na plovoucí plošině a snesl se do moře. 
 
 
A jak je uvedeno v titulku, za naprostý úspěch tuto misi označit nemůžeme, i když Elon Musk předem říkal, že pokus o přistání se středovým stupněm rakety má poměrně vysokou šanci nevyjít. Oba postranní stupně se v pořádku vrátily na zem a přistály, ostatně jejich práce byla vcelku snadná. Středový stupeň se ale jako dříve odpojoval mnohem později a ve vyšší rychlosti, přičemž tentokrát to bylo jeho nejsložitější přistání. Dokázal si sice najít plošinu Of Course I Still Love You, ale nepřistál přímo na ni, ale opodál explodoval rozbitý o vodní hladinu. To lze ostatně vidět na následujícím videu po čase T + 11 minut. 
 
 
Druhý stupeň Falconu Heavy byl použit pro vynesení celkem 24 satelitů, které byly vypuštěny natřikrát na různých místech, k čemuž tak bylo využito několik zážehů motoru. To ostatně byla hlavní část mise a ta už byla úspěšná. 
 
Co se týče onoho prvního úspěchu z titulku, ten se netýká nočního startu ani startu už dříve použitých postranních stupňů, ale toho, že se poprvé podařilo do sítě zachytit alespoň jednu ze dvou částí aerodynamického krytu nákladu rakety. Tyto kryty sice vypadají jako jednoduchá skořápka, ale i ty patří mezi kriticky důležité části rakety (ostatně které části důležité nejsou), jež přijdou SpaceX na šest milionů dolarů. Záchrana každého z nich tak představuje skutečně nezanedbatelnou úsporu a firma může jen doufat, že se v tomto ohledu zlepší. I kryt má ostatně své malé trysky a padák, takže je možné jej omezeně řídit, aby se snesl do oblasti, kde na něj čekají lodě se sítěmi. 
 
Tento start Falcon Heavy si tedy platilo americké vojenské letectvo (USAF), takže všech 24 satelitů bylo jeho a šlo veskrze o malá zařízení tvořící náklad o celkové hmotnost 3700 kg. To je přitom hluboko pod možnostmi této rakety, která dokáže teoreticky vyslat náklad o srovnatelné hmotnosti na cestu k Plutu a na nízkou orbitu umí vynést až 64 tun. Pro americkou vládu to byla tak i demonstrace schopností firmy SpaceX, což pomůže při rozhodování, komu svěřit další mise chystané na roky 2022 až 2026. Na výběr jsou ještě Blue Origin, Northrop Grumman a United Launch Alliance. USAF si na zmíněné roky chystá devět misí a SpaceX udává, že Falcon Heavy je může realizovat všechny. 
 
Zdroj: TechCrunch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková