www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcony firmy SpaceX byly ohroženy netestovanými a nekvalitními díly od PMI Industries

Falcony firmy SpaceX byly ohroženy netestovanými a nekvalitními díly od PMI Industries
, , aktualita
Dle vyšetřování amerického Ministerstva spravedlnosti (DOJ) byly pro stavbu raket Falcon 9 i Falcon Heavy využity desítky komponent, které mají zfalšované dokumenty o kontrolních prohlídkách. Do toho je zapletena firma PMI Industries.
K oblíbeným
reklama
Podvody v letectví a kosmonautice jsou celkem známou hrozbou, která může mít za následek velké škody. To poznala i NASA, která nedávno odhalila celkem 20 let trvající podvod, kvůli němuž selhaly rovnou dvě mise, které přišly na nějakých 700 milionů dolarů. Za tím obecně může stát snaha dodavatelů prodávat podřadný materiál nebo záměr pracovníků ušetřit si čas a námahu s testováním dodávaných komponent, takže více než kde jinde tu platí, že snaha ušetřit dolar může v důsledku přinést ztrátu milionů. 
 
 
Nyní tu máme další příklad, který odhalilo americké Ministerstvo spravedlnosti, které už může prstem ukázat přímo na jednoho konkrétního zaměstnance firmy PMI Industries. Tím je jistý James Smalley pracující jako Document Control Manager, který měl zfalšovat podpisy na alespoň 38 dokumentech a ve výsledku se do firmy SpaceX dostalo přinejmenším 76 komponent pro rakety Falcon 9 a Falcon Heavy. 
 
Některé z daných komponent byly do SpaceX odeslány bez jakéhokoliv otestování a jiné jím neprošly, a přesto je zfalšovaný podpis vyslal na cestu. FBI v Buffalu říká, že James Smalley dostal falšování dokumentů na zcela novou úroveň, když na oficiální dokumenty se sám podepisoval za přinejmenším další tři zaměstnance PMI a využíval firemní notebook k falšování inspekčních zpráv, aby neexistujícími kontrolami prošly jak netestované, tak vadné díly. Společnost PMI Industries už byla zrušena a Smalley má vyhlídku až na 10 let ve vězení a pokutu čtvrt milionu dolarů. 
 
Že něco není v pořádku, na to se přišlo v samotné firmě SpaceX, když ta rozběhla interní audit inspekčních dokumentů. Nedozvíme se ale od ní, zda dané díly měly nějaký negativní vliv na samotné mise raket Falcon 9 a Falcon Heavy. DOJ ale tvrdí, že ovlivněno bylo alespoň sedm misí NASA a dvě Amerických leteckých sil, neboť i tam se dostaly produkty od PMI. 
 
My se nedozvíme, o jaké díly v případě SpaceX přesně šlo, ovšem PMI pro ni vyráběla strukturální komponenty raket, a to včetně velice důležitých aerodynamických krytů nákladu. V jejich případě ani nemusí jít o to, že by při cestě rakety atmosférou odpadly. Stačí, aby se správně neuvolnily a mise je v podstatě ztracena. Ovšem i ta zdánlivě nejmenší či nejjednodušší součástka může způsobit katastrofu, jak poznala i sama firma SpaceX v roce 2015, když jí explodoval Falcon 9. To způsobila jediná vzpěra, která neudržela nádrž s heliem a selhala při svém pouze 20% zatížení vzhledem k maximu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
VESA přináší standard DisplayPort 2.0 s trojnásobnou propustností VESA přináší standard DisplayPort 2.0 s trojnásobnou propustností
VESA si pro nás připravila novou verzi rozhraní DisplayPort, která bude dle svého označení zásadní. DisplayPort 2.0 přijde po aktuálním 1.4 z roku 2016, který byl později doplněn ještě o 1.4a. Co je nového? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
DJI popírá zasílání dat do Číny, postaví továrnu v USA DJI popírá zasílání dat do Číny, postaví továrnu v USA
Také společnost DJI je v hledáčku USA jako možné bezpečnostní riziko. Společnost však opakovaně odmítá jakékoli zasílání dat do Číny a dokonce oznámila, že v USA postaví svou první továrnu mimo Čínu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Alexa bude umět zavolat pomoc člověku ve smrtelném nebezpečí Alexa bude umět zavolat pomoc člověku ve smrtelném nebezpečí
Virtuální asistentka Alexa vyvíjená společností Amazon má brzy dostat do vínku novou funkci, díky níž bude schopna dle různých projevů rozpoznat, že člověk poblíž právě prodělává infarkt. Bude mu pak schopna přivolat pomoc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
V záznamech EEC se objevily celé řady nových GeForce a Radeonů V záznamech EEC se objevily celé řady nových GeForce a Radeonů
V materiálech EEC (Eurasian Economic Commission) se našly mnohé modely nových karet, a to včetně takových, které ani nečekáme, což ale není neobvyklé. Jde přitom o novinky jak od AMD, tak od NVIDIE. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tim Sweeney: exkluzivity v obchodu Epic fungují Tim Sweeney: exkluzivity v obchodu Epic fungují
CEO společnost Epic Games Tim Sweeney se rozpovídal o tom, jak funguje strategie obchodu Epic Games Store. Jak dobře víme, ten jde cestou exkluzivit, takže řada titulů je (zatím) pouze v jeho nabídce a to se řeší především.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář