FCK DRM: to ne my, to nová iniciativa GOGu

FCK DRM: to ne my, to nová iniciativa GOGu
, , aktualita
GOG se hlásí s novou iniciativou, jejíž název je velice výstižný: FCK DRM. Vypovídá o tom, jaký názor má GOG a celý CD Projekt na různé digitální ochrany softwarových produktů. O čem ale FCK DRM přesně je? 
K oblíbeným
reklama
Platformu GOG známe velice dobře jako obchod s hrami, které neobsahují žádnou formu DRM ochrany. Z tohoto obchodu si tak stahujeme hry, které při své instalaci nevyžadují žádné ověření, čili ani prostý klíč, natož aby na nich běželo něco jako Denuvo, co neustále za běhu hry ověřuje pravost kopie. Na druhou stranu je právě kvůli tomu nabídka her na GOGu dost omezena, protože především velcí vývojáři toto přesvědčení nesdílejí. 
 
 
Iniciativa FUCK DRM, pardon, FCK DRM však zmiňuje konkrétně hudbu, která může v některých formátech obsahovat "killswitch", což znamená, že pokud se poskytovatel rozhodne, může ji kdykoliv znepřístupnit. 
 
Tento systém ostatně funguje i ve hrách, kde bývá v řadě případů nutná komunikace s DRM serverem, a my si tak v podstatě kopie takových her nekupujeme, ale jen pronajímáme na dobu, po kterou bude zprovozněn systém ochrany, protože až ten se vypne, už si je nezahrajeme, pokud z nich vývojáři DRM předem nevypreparují. 
 
 
Právě o tom mluví i zástupci GOG, kteří věří, že pokud si jako zákazníci hru koupíme, měla by být její kopie naše a my bychom měli mít možnost ji hrát, jak uznáme za vhodné a ne dle toho, co si myslí někdo jiný. Cílem FCK DRM tak je především "vzdělávat lidi a podnítit diskuzi ohledně DRM". Základní otázka je tedy taková, zda by ono břemeno ohledně dokazování pravosti kopie měli nést především zákazníci, ať už se to týká užírání výkonu jejich sestav, potřeba být neustále online nebo onoho Damoklova meče v podobě zmíněného killswitche. 
 
Zdroj: FCKDRM.com
reklama
Nejnovější články
Astronomové našli pozůstatky po "hostující hvězdě" z 12. století Astronomové našli pozůstatky po "hostující hvězdě" z 12. století
Z 12. století tohoto letopočtu existují záznamy čínských a japonských astronomů, kteří popisovali objev návštěvnické či hostující hvězdy jasné jako Saturn, která se náhle objevila a vydržela na nebi svítit asi půl roku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ampere je na trhu už rok, příznivější hodnotu oproti slibům nepřinesl Ampere je na trhu už rok, příznivější hodnotu oproti slibům nepřinesl
Už je to rok a několik dní, co byly na trh vypuštěny první kusy grafických karet GeForce RTX 3000 "Ampere" čili konkrétně RTX 3080. Mnozí lidé, kteří netušili, co bude následovat, se přitom krátce předtím začali nerozvážně zbavovat starých karet.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rover programu NASA Artemis přistane poblíž jižního pólu Měsíce Rover programu NASA Artemis přistane poblíž jižního pólu Měsíce
Do programu NASA Artemis patří také nový rover zvaný VIPER, který je chystán na start v roce 2023. Zkoumat bude oblast jižního pólu, kde lze tušit významné zásoby vodního ledu a snad tu budou i jiné zdroje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Už betatest Call of Duty: Vanguard zaplevelili cheateři Už betatest Call of Duty: Vanguard zaplevelili cheateři
Call of Duty: Vanguard ještě ani nebyl vypuštěn na trh, neboť v uplynulých dvou týdnech probíhalo betatestování, které ovšem už poznamenali cheateři. Objevily se o tom důkazy ve formě videí, kde je podvádění zcela zřejmé. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sonda NASA Psyche získává finální podobu, využije solární elektrický pohon Sonda NASA Psyche získává finální podobu, využije solární elektrický pohon
NASA se chystá v příštím roce vypustit do vesmíru sondu Psyche, jejímž cílem bude stejnojmenný asteroid v Hlavním pásu planetek, který má být velice bohatý na kovy. My se můžeme podívat především na typ pohonu této sondy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek