Flashování BIOSu - jak na to

Flashování BIOSu - jak na to
, , článek
Řada problémů počítačů je způsobena neschopností výrobce základních desek pořádně otestovat a vyladit inicializační program BIOS. A tak se časem záplatuje a vychází nové verze. Pojďme se podívat, jak si BIOS aktualizovat a na co je třeba dát si pozor.
Kapitoly článku:
reklama
Proč nový BIOS?

BIOS je program. Program, který je při spuštění počítače ihned zpracován procesorem a který se stará o správné nastavení hardware. Musí nastavit čipovou sadu, časování pamětí, rychlosti sběrnice, násobiče, napětí atd. No a protože je to program, obsahuje samozřejmě nějaké chyby (programátoři jsou jen lidé). Tyto chyby se mohou projevovat nestabilitou počítače či nekompatibilitou mezi různými zařízeními.Typický seznam chyb opravovaných novějšími BIOSy (zde Abit AG8)

Mimo opravu chyb nové BIOSy také aktualizují staré údaje. Pro správnou funkci technologie Cool'n'Quiet je potřeba, aby BIOS nahrál do paměti tabulku obsahující P-States pro právě používaný procesor. Pokud ho nezná (např. procesor je novější než BIOS), pak pro něj nemá tabulku a Cool'n'Quiet nefunguje. Pro podporu funkce eXecute Disable (XD) procesorů Intel Prescott revize E0 je také zapotřebí podpora, jinak se tato technologie nezapne. Výrobce také může zjistit, že některá nastavení mohou pracovat lépe - například s vyšším výkonem či spolehlivěji. Typické je to u pamětí, kde položky jako síla signálů značně ovlivňují stabilitu a kompatibilitu. Nové poznatky tak mohou vylepšit stav. No a konečně nový BIOS obvykle updatuje také řídící BIOSy zařízení umístěných na základní desce - typicky Serial ATA RAID BIOS a microcode pro procesor (ti odvážnější z vás si jistě pamatují můj článek o tom, jak si tyto věci updatovat sami - naleznete ho tady).

Z těchto důvodů je vhodné BIOS aktualizovat na nejnovější verzi. Přinese lepší stabilitu, kompatibilitu, možná i lepší výkon.

Poznámka: Ne vždy ale nový BIOS přináší užitek. Někdy může situaci výrazně zhoršit. V tomto ohledu má velkou "kaňku" společnost Asus, která drze vypouštěla BIOSy, které hromadně způsobovaly zatuhávání či počítač už vůbec nenajel (jinými slovy alfa verze označená jako finální). Pokud máte desku Asus, raději se před updatem porozhlédněte v diskusních fórech, co lidé na novou verzi říkají.

Kde BIOS získat?

Pokud se rozhodnete BIOS vyměnit za novější verzi, musíte jí někde vzít. Většina základních desek je vyráběna taiwanskými společnostmi. Jejich webové stránky v drtivé většině případů končí "com.tw". Příklad:

Abit - www.abit.com.tw
ASUStek (Asus) - www.asus.com.tw
Microstar (MSI) - www.msi.com.tw
Gigabyte - www.gigabyte.com.tw
DFI - www.dfi.com.tw
....

Na těchto stránkách lze nalézt BIOSy pro většinu základních desek. V prvé řadě ale musíte vědět, jakou základní desku máte.Gigabyte GA-7DX revize 4.0


Desku identifikuje jednak název, ale také revize. Revize je jakýsi ukazatel pokročilosti ve výrobě. Novější modely mohou mít některé další funkce či jiné čipy než modely starší. Proto pozor na to, že různé revize základních desek mohou mít různé BIOSy, přičemž vy musíte použít ten správný. V případě, kdy nahrajete špatnou verzi, hrozí důsledky popsané níže.

Poznámka: Někteří výrobci nejsou ani schopní umístit upozornění na své webové stránky. Kdysi jsem takto naflashoval do jedné základní desky MSI revize 1.0 BIOS, který patřil revizi 2.0. O tom, že nový BIOS není určen pro původní revizi, se na stránkách objevila informace až asi po třech týdnech od okamžiku, kdy jsem měl vše hotové (nutno podotknout, že deska tehdy jela i s nesprávným BIOSem). Dejte si proto obzvlášť pozor, pokud v novém archívu se nachází jiná flashovací utilita či se značení verzí BIOSů značně odchyluje (např. původně verze BIOSů 1.0, 1.1, zatímco nyní 2.0).

Revizi základní desky najdete napsanou přímo na desce. Na obrázku výše je vidět základní deska Gigabyte GA-7DX v revizi 4.0. Pokud se údaj nenachází přímo u názvu desky, pak bývá obvykle někde mezi PCI sloty, případně bývá na papírku zboku přilepeném na posledním slotu (tj. obvykle slotu ISA či PCI). Jakmile informaci zjistíte, stáhněte si ze stránek výrobce odpovídající soubor - pokud u vaší základní desky žádné zmínky o revizi nejsou a v přehledu není žádná deska se stejným názvem (např. Abit NF7 vs. Abit NF7 V2.0), pak se jeden BIOS hodí na všechny revize.

Horší situace nastává, pokud máte základní desku neznámého výrobce. V minulosti existovalo obrovské množství výrobců, kteří si (ze zcela pochopitelného důvodu) nepřáli uvádět na svých výrobcích své jméno. Na těchto deskách obvykle nebývá vůbec nic, v lepším případě jen nějaké výrobní názvy, podle nichž se možná podaří cosi dohledat (obvykle navíc na stránkách, které vůbec s výrobcem nesouvisí). Je prostě faktem, že nižší pořizovací cena desky je vykoupena mimo jiné i absencí podpory. Zda nahrávat soubor, u kterého je velké riziko, že není pro vaší desku, je už na vás.

Je to rizikové?

Jedním slovem - velmi. Aktualizace (updatování, flashování) BIOSu je vždy rizikové, protože BIOS je základní program, bez kterého nic nefunguje. Jakmile BIOS smažete, počítač už znovu nenajede. Flashování probíhá tak, že program (flashovací utilita) nejdříve vymaže aktuální BIOS, po té nahraje nový. Při tom může dojít k následujícím potížím:

    • BIOS není určen pro tuto desku - Obvykle deska přestane fungovat či ihned po startu zatuhne. Obnova do původního stavu bez hardwarového flashovacího zařízení je prakticky nemožná.
    • Dojde k chybě při flashování - Může se stát, pokud v průběhu flashování například vypadne proud, stisknete tlačítko reset, dojde k zatuhnutí počítače či je použit nesprávný flashovací program. V tomto případě může být určitá šance na obnovu přes bootblock, ale to závisí na tom, v které fázi k chybě došlo a zda je tento v pořádku.
V každém případě po neúspěšném flashování máte velký problém. Nedoporučuji provádět tento úkon v pátek večer, protože se klidně může stát, že budete celý víkend bez počítače.

Poznámka: Některé základní desky mají dva čipy s BIOSem. Jeden je hlavní, druhý záložní. U těchto desek prakticky nehrozí žádné riziko, protože i kdyby byl hlavní BIOS kompletně vymazán, desku je možné nastartovat se záložním.

reklama
Nejnovější články
Astronomové poprvé detekovali na exoplanetě železo a titan Astronomové poprvé detekovali na exoplanetě železo a titan
Astronomové už dokázali najít tisíce potvrzených exoplanet, ale o nich samotných v podstatě nic nevíme. Dokážeme určit spíše jen jejich přibližnou velikost, hmotnost a vzdálenost od mateřské hvězdy, ale co takové složení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wells Fargo vylepšila hodnocení NVIDIE rovnou o dva stupně Wells Fargo vylepšila hodnocení NVIDIE rovnou o dva stupně
K neobvyklému dvoustupňovému vylepšení hodnocení sáhl analytik z Wells Fargo, když změnil toto hodnocení firmy NVIDIA ze stupně Underperform na Outperform. S tím bude spojeno i to, že jde o nového analytika, ale co jej k tomu vedlo? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel představil NUC i s Radeonem pro hraní eSports titulů Intel představil NUC i s Radeonem pro hraní eSports titulů
Intel už oficiálně představil své nejnovější minipočítače z řad NUC, které využijí procesory Coffee Lake i Cannon Lake. Jde jednak o NUC sady známé jako Bean Canyon a pak i celá mini PC, jež zase nesou označení Crimson Canyon.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na těžbě Monera přes Coinhive ve velkém vydělává jen 10 lidí Na těžbě Monera přes Coinhive ve velkém vydělává jen 10 lidí
Coinhive je JavaScript, který na počítačích návštěvníků webových stránek těží kryptoměnu Monero. Zjistilo se však, že celý trh v podstatě ovládá pouhopouhých 10 subjektů, které získávají drtivou většinu příjmů. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA RT: nová jádra nejen pro obraz, ale i pro zvuk NVIDIA RT: nová jádra nejen pro obraz, ale i pro zvuk
Je dobře známo, že zvuk se prostorem šíří podobně jako světlo. Jeho vlny se také odráží a procházejí různými materiály, takže proč by se nová jádra RT nemohla využít i pro zvuk? Nastupuje tak technologie, která svým způsobem naváže na snahy AMD.
Dnes, aktualita, Jan Vítek