reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Folding@Home má nyní více výkonu než sedm nejsilnějších superpočítačů

24.3.2020, Jan Vítek, aktualita
Folding@Home má nyní více výkonu než sedm nejsilnějších superpočítačů
Projekt Folding@Home zvedl nebývalou vlnu zájmu, když se začal věnovat i hledání léku proti nemoci Covid-19. A tato vlna je skutečně nebývalá a katapultovala výkon celé sítě do nebývalých výšin. 
Projekt Folding@home se tak už od konce února věnuje i hledání léku proti nemoci způsobené novým koronavirem a jde skutečně o obrovský příspěvek tvořený běžnými lidmi, kteří dohromady poskytují výkon přesahující kombinaci sedmi světově nejsilnějších superpočítačů.
 
Jde tak o síť distribuovaných výpočtů, která využívá především výkon běžných domácích PC a jejich CPU a GPU. Greg Bowman, ředitel projektu Folding@home, nyní hlásí, že celá tato síť má nyní maximální teoretický výkon přes 470 PetaFLOPS. Dosud stále nejvýkonnější superpočítač světa, Summit amerického Ministerstva energetiky, přitom dosahuje až 200 PetaFLOPS a systémy na dalších místech jsou už podstatně slabší, takže Folding@Home nyní představuje výpočetní sílu, která tu ještě nikdy nebyla. Na druhou stranu ale pochopitelně nejde o to samé, co představuje ucelený superpočítačový systém. 
 
 
Je zřejmé, že jde o zájem způsobený především šířící se nákazou viru SARS-CoV-2, ale Folding@home stále poskytuje možnost zapojit se například do výzkumu rakoviny, Alzheimerovy, Huntingtonovy či Parkinsonovy choroby a příslušných léků, tedy pokud jde o oblast zdravotnictví. Veškerý dostupný výkon tak na koronavirus nepadne. 
 
Pokud se někdo chce zapojit, může si jednoduše stáhnout příslušnou aplikaci a s její pomocí nabídnout výkon svého systému. Má také možnost se zapojit do některého z týmů, například některého z českých


reklama