www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize
, , aktualita
Fotografie dosvitu velkého třesku, kdy byl vesmír ještě velice mladý, vyhrála cenu Breakthrough Prize. Podpořila známou teorii, že vesmír se skládá především z temné hmoty a temné energie. 
reklama
Breakthrough Prize představuje soubor cen, jež jsou udělovány výzkumníkům, kteří přišli se zásadními objevy v oblasti (částicové) fyziky, matematiky a tzv. life sciences, což jsou obory točící se kolem biologie. Udělovány byly v kalifornském Ames Research Center americké NASA, kde se celé ceremonie ujal Morgan Freeman, z jehož rukou putovaly ceny celkem 22 milionů dolarů, z nichž fotografie dosvitu velkého třesku získala 3 miliony, a to pochopitelně v oboru fyziky. 
 
 
Tento snímek významně podporuje teorii o vesmíru, která říká, že v něm existuje jen minimum "normální" hmoty, tedy hmoty, kterou známe a ze které se sami skládáme. Většinu pak má tvořit temná hmota a příslušná temná energie, která má způsobovat i to, že se rozpínání vesmíru dle našich pozorování zrychluje namísto toho, aby bylo konstantní, nebo se zpomalovalo. 
 
Snímek byl pořízen týmem WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) americké NASA a v podstatě ukazuje mikrovlnné záření ve vesmíru z doby asi 380.000 let po velkém třesku a mapuje malé rozdíly v jeho intenzitě. Výsledky tak naznačují, že vesmír je ze 70 % tvořen temnou energií, z 25 % temnou hmotou a ani ne pět procent je normální hmota. 
 
sonda WMAP
 
WMAP také potvrdila, že vesmír je starý 13,8 miliard let, tedy přesněji 13,772 miliard (+/- 0,059). Tým NASA ovšem potřeboval více než devět let k tomu, aby nasbíral potřebná data k dokončení experimentu a během této doby se objevila data ze satelitu Planck, která se však liší od toho, co ukázala WMAP. 
 
 
Tyto nesrovnalosti jsou brány vážně a zatím se hledá jejich původ v analýze dat či v systematických chybách v jednom z experimentů, jak uvádí astrofyzik Andrew Jaffe z týmu Planck. Pokud se však nenajdou, přijde na přetřes samotný standardní model kosmologie. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita
Těžba kryptoměn je velkým problémem pro spotřebu elektrické energie a ve městě Plattsburgh v USA už toho mají dost. Zavedli 18měsíční ban na výstavbu nových center pro těžbu kryptoměn. Ta totiž spotřebují enormní množství elektřiny.
17.3.2018, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi
Slavný Ford Mustang brzy dostane nejsilnější verzi Shelby GT500, která slibuje velmi vysoký výkon přes 700 koní. Poněvadž je elektrická a "ekologická" doba, nezapomene se dokonce ani na hybridní variantu.
16.3.2018, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let
Studie zveřejněná v The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dne 9. března tvrdí, že veškeré diskové galaxie bez ohledu na velikost či celkovou masu rotují rychlostí jedné otáčky za zhruba miliardu let. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce
Daniel Vávra oznámil, že Masarykova univerzita se chystá využít hru Kingdom Come: Deliverance pro výuku. Vedle toho nám i přislíbil, že se do hry dostane i ženská postava, za niž si budeme moci zahrát. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu
Hackerské útoky obvykle neohrožují přímo lidské životy, i když už bychom mohli najít nějaké příklady. Asi nic z toho by ale nešlo postavit na úroveň podařeného útoku na petrochemické zařízení v Saúdské Arábii. Ten se ale naštěstí nevyvedl.
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek2 komentáře