www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize
, , aktualita
Fotografie dosvitu velkého třesku, kdy byl vesmír ještě velice mladý, vyhrála cenu Breakthrough Prize. Podpořila známou teorii, že vesmír se skládá především z temné hmoty a temné energie. 
reklama
Breakthrough Prize představuje soubor cen, jež jsou udělovány výzkumníkům, kteří přišli se zásadními objevy v oblasti (částicové) fyziky, matematiky a tzv. life sciences, což jsou obory točící se kolem biologie. Udělovány byly v kalifornském Ames Research Center americké NASA, kde se celé ceremonie ujal Morgan Freeman, z jehož rukou putovaly ceny celkem 22 milionů dolarů, z nichž fotografie dosvitu velkého třesku získala 3 miliony, a to pochopitelně v oboru fyziky. 
 
 
Tento snímek významně podporuje teorii o vesmíru, která říká, že v něm existuje jen minimum "normální" hmoty, tedy hmoty, kterou známe a ze které se sami skládáme. Většinu pak má tvořit temná hmota a příslušná temná energie, která má způsobovat i to, že se rozpínání vesmíru dle našich pozorování zrychluje namísto toho, aby bylo konstantní, nebo se zpomalovalo. 
 
Snímek byl pořízen týmem WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) americké NASA a v podstatě ukazuje mikrovlnné záření ve vesmíru z doby asi 380.000 let po velkém třesku a mapuje malé rozdíly v jeho intenzitě. Výsledky tak naznačují, že vesmír je ze 70 % tvořen temnou energií, z 25 % temnou hmotou a ani ne pět procent je normální hmota. 
 
sonda WMAP
 
WMAP také potvrdila, že vesmír je starý 13,8 miliard let, tedy přesněji 13,772 miliard (+/- 0,059). Tým NASA ovšem potřeboval více než devět let k tomu, aby nasbíral potřebná data k dokončení experimentu a během této doby se objevila data ze satelitu Planck, která se však liší od toho, co ukázala WMAP. 
 
 
Tyto nesrovnalosti jsou brány vážně a zatím se hledá jejich původ v analýze dat či v systematických chybách v jednom z experimentů, jak uvádí astrofyzik Andrew Jaffe z týmu Planck. Pokud se však nenajdou, přijde na přetřes samotný standardní model kosmologie. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook brzy vypustí satelity pro golbální internet Facebook brzy vypustí satelity pro golbální internet
Především chudé země mají velký problém s pokrytím internetem i jeho cenou. Facebook se to už dlouho snaží vyřešit a nyní to vypadá, že použije satelity systému Athena na nízké orbitě. Ty by se mohly objevit už velmi brzy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: červenec 2018 Doporučené PC sestavy: červenec 2018
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek52 komentářů
Microsoft Identity Bounty Program, za nalezení chyby až $100 000 Microsoft Identity Bounty Program, za nalezení chyby až $100 000
Microsoft spustil Identity Bounty Program, kdy za nalezení závažné chyby v systémech přihlašování u vybraných služeb Microsoftu můžete dostat nemalou peněžní odměnu. Ta může činit až 100 tisíc dolarů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři z MoneyTaker ukradli v ruské bance 20 mil. Kč Hackeři z MoneyTaker ukradli v ruské bance 20 mil. Kč
Nesprávně nastavený a neaktualizovaný router stál za úspěšným útokem hackerské skupiny MoneyTaker na ruskou banku PIR Bank. Hackeři byli schopni převést a vybrat peníze v hodnotě téměř 20 milionů korun.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung uvádí obří 43" zakřivený monitor C43J89 Samsung uvádí obří 43" zakřivený monitor C43J89
Samsung představil nový obrovský 43" monitor C43J89, který pochopitelně disponuje zakřivenou obrazovkou s poměrem stran 32:10. Díky VA panelu potěší vysokým kontrastem 3000:1 a nabídne i 120Hz frekvenci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář