www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize
, , aktualita
Fotografie dosvitu velkého třesku, kdy byl vesmír ještě velice mladý, vyhrála cenu Breakthrough Prize. Podpořila známou teorii, že vesmír se skládá především z temné hmoty a temné energie. reklama
Breakthrough Prize představuje soubor cen, jež jsou udělovány výzkumníkům, kteří přišli se zásadními objevy v oblasti (částicové) fyziky, matematiky a tzv. life sciences, což jsou obory točící se kolem biologie. Udělovány byly v kalifornském Ames Research Center americké NASA, kde se celé ceremonie ujal Morgan Freeman, z jehož rukou putovaly ceny celkem 22 milionů dolarů, z nichž fotografie dosvitu velkého třesku získala 3 miliony, a to pochopitelně v oboru fyziky. 
 
 
Tento snímek významně podporuje teorii o vesmíru, která říká, že v něm existuje jen minimum "normální" hmoty, tedy hmoty, kterou známe a ze které se sami skládáme. Většinu pak má tvořit temná hmota a příslušná temná energie, která má způsobovat i to, že se rozpínání vesmíru dle našich pozorování zrychluje namísto toho, aby bylo konstantní, nebo se zpomalovalo. 
 
Snímek byl pořízen týmem WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) americké NASA a v podstatě ukazuje mikrovlnné záření ve vesmíru z doby asi 380.000 let po velkém třesku a mapuje malé rozdíly v jeho intenzitě. Výsledky tak naznačují, že vesmír je ze 70 % tvořen temnou energií, z 25 % temnou hmotou a ani ne pět procent je normální hmota. 
 
sonda WMAP
 
WMAP také potvrdila, že vesmír je starý 13,8 miliard let, tedy přesněji 13,772 miliard (+/- 0,059). Tým NASA ovšem potřeboval více než devět let k tomu, aby nasbíral potřebná data k dokončení experimentu a během této doby se objevila data ze satelitu Planck, která se však liší od toho, co ukázala WMAP. 
 
 
Tyto nesrovnalosti jsou brány vážně a zatím se hledá jejich původ v analýze dat či v systematických chybách v jednom z experimentů, jak uvádí astrofyzik Andrew Jaffe z týmu Planck. Pokud se však nenajdou, přijde na přetřes samotný standardní model kosmologie. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Norsko jako první na světě ruší FM rádio Norsko jako první na světě ruší FM rádio
Norsko je v mnoha oblastech průlomovou zemí. Vede např. v počtu elektromobilů nebo je zajímavé skladbou elektráren, nyní překvapuje tím, že se stává první zemí na světě, která zrušila FM vysílání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu
Na bitcoinu se dá hodně ztratit, ale i hodně zbohatnout. To se některým skutečně povedlo, a to do takové výše, že by peníze nikdy neuměli utratit. Proto jeden z bitcoinových milionářů založil fond, který rozdá přes 90 milionů dolarů v bitcoinech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel
Aplikace Microsoft Office a zejména tabulkový procesor Excel se možná v budoucnu dočká dalšího skriptovacího jazyka. Vedle dnes používaného Visual Basicu by se zde mohl objevit i dnes velmi oblíbený Python.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků
Společnost Synology představilo dva nové NAS servery DiskStation DS218 a FlashStation FS1018. Prvně jmenovaný umí kódování do 10bitového H.265, druhý zase pojme rovnou 12 velmi výkonných SSD disků.
15.12.2017, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy
Hmyzácká rasa Thargoidů začala znepříjemňovat život hráčů v Elite: Dangerous, jak nám tvůrci ostatně slibovali. I nové video ukazuje, že ušetřeny nezůstanou ani velké vesmírné stanice a že tak bude svět v této hře jiný než dřív.
15.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář