Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize

7.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize
Fotografie dosvitu velkého třesku, kdy byl vesmír ještě velice mladý, vyhrála cenu Breakthrough Prize. Podpořila známou teorii, že vesmír se skládá především z temné hmoty a temné energie. 
Breakthrough Prize představuje soubor cen, jež jsou udělovány výzkumníkům, kteří přišli se zásadními objevy v oblasti (částicové) fyziky, matematiky a tzv. life sciences, což jsou obory točící se kolem biologie. Udělovány byly v kalifornském Ames Research Center americké NASA, kde se celé ceremonie ujal Morgan Freeman, z jehož rukou putovaly ceny celkem 22 milionů dolarů, z nichž fotografie dosvitu velkého třesku získala 3 miliony, a to pochopitelně v oboru fyziky. 
 
 
Tento snímek významně podporuje teorii o vesmíru, která říká, že v něm existuje jen minimum "normální" hmoty, tedy hmoty, kterou známe a ze které se sami skládáme. Většinu pak má tvořit temná hmota a příslušná temná energie, která má způsobovat i to, že se rozpínání vesmíru dle našich pozorování zrychluje namísto toho, aby bylo konstantní, nebo se zpomalovalo. 
 
Snímek byl pořízen týmem WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) americké NASA a v podstatě ukazuje mikrovlnné záření ve vesmíru z doby asi 380.000 let po velkém třesku a mapuje malé rozdíly v jeho intenzitě. Výsledky tak naznačují, že vesmír je ze 70 % tvořen temnou energií, z 25 % temnou hmotou a ani ne pět procent je normální hmota. 
 
sonda WMAP
 
WMAP také potvrdila, že vesmír je starý 13,8 miliard let, tedy přesněji 13,772 miliard (+/- 0,059). Tým NASA ovšem potřeboval více než devět let k tomu, aby nasbíral potřebná data k dokončení experimentu a během této doby se objevila data ze satelitu Planck, která se však liší od toho, co ukázala WMAP. 
 
 
Tyto nesrovnalosti jsou brány vážně a zatím se hledá jejich původ v analýze dat či v systematických chybách v jednom z experimentů, jak uvádí astrofyzik Andrew Jaffe z týmu Planck. Pokud se však nenajdou, přijde na přetřes samotný standardní model kosmologie. 

Zdroj: Astronomy