www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize

Fotografie dosvitu velkého třesku získala Breakthrough Prize
, , aktualita
Fotografie dosvitu velkého třesku, kdy byl vesmír ještě velice mladý, vyhrála cenu Breakthrough Prize. Podpořila známou teorii, že vesmír se skládá především z temné hmoty a temné energie. 
reklama
Breakthrough Prize představuje soubor cen, jež jsou udělovány výzkumníkům, kteří přišli se zásadními objevy v oblasti (částicové) fyziky, matematiky a tzv. life sciences, což jsou obory točící se kolem biologie. Udělovány byly v kalifornském Ames Research Center americké NASA, kde se celé ceremonie ujal Morgan Freeman, z jehož rukou putovaly ceny celkem 22 milionů dolarů, z nichž fotografie dosvitu velkého třesku získala 3 miliony, a to pochopitelně v oboru fyziky. 
 
 
Tento snímek významně podporuje teorii o vesmíru, která říká, že v něm existuje jen minimum "normální" hmoty, tedy hmoty, kterou známe a ze které se sami skládáme. Většinu pak má tvořit temná hmota a příslušná temná energie, která má způsobovat i to, že se rozpínání vesmíru dle našich pozorování zrychluje namísto toho, aby bylo konstantní, nebo se zpomalovalo. 
 
Snímek byl pořízen týmem WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) americké NASA a v podstatě ukazuje mikrovlnné záření ve vesmíru z doby asi 380.000 let po velkém třesku a mapuje malé rozdíly v jeho intenzitě. Výsledky tak naznačují, že vesmír je ze 70 % tvořen temnou energií, z 25 % temnou hmotou a ani ne pět procent je normální hmota. 
 
sonda WMAP
 
WMAP také potvrdila, že vesmír je starý 13,8 miliard let, tedy přesněji 13,772 miliard (+/- 0,059). Tým NASA ovšem potřeboval více než devět let k tomu, aby nasbíral potřebná data k dokončení experimentu a během této doby se objevila data ze satelitu Planck, která se však liší od toho, co ukázala WMAP. 
 
 
Tyto nesrovnalosti jsou brány vážně a zatím se hledá jejich původ v analýze dat či v systematických chybách v jednom z experimentů, jak uvádí astrofyzik Andrew Jaffe z týmu Planck. Pokud se však nenajdou, přijde na přetřes samotný standardní model kosmologie. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát
Pomocí experimentálního čipu vyslaného do vesmíru byl lidmi poprvé v jeho prostředí vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát. Ten by mohl přispět k rozšíření přehledu o fyzice a ke studiu temné hmoty a gravitačních vln. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem
Intel si u firmy Principled Technologies objednal benchmarky nových Core a konkurenčních procesorů. Ty byly značně nepřesné vlivem nevhodného nastavení platforem AMD. A právě firma AMD k tomu dosud mlčela. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru
Evropská ESA a japonská JAXA se spojily v rámci mise BepiColombo, která má za úkol zmapovat planetu Merkur. Vzhledem k extrémním teplotním výkyvům to nebude snadné a snadná nebude ani cesta. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek