reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FreeSync funguje i na GeForce, ale je tu háček

27.8.2018, Jan Vítek, aktualita
FreeSync funguje i na GeForce, ale je tu háček
Ne, peklo nezamrzlo a NVIDIA oficiálně nepovolila použít technologii FreeSync na kartách GeForce. Existuje ale k tomu cesta, kterou prozradil jistý bryf50 na Redditu. Funguje, ale rozhodně není bezproblémová a přímá. 
Zprovozněný FreeSync na kartách GeForce by mohl mnohým lidem ušetřit náklady při koupi nového monitoru. Jak známo, GeForce jsou určeny pro synchronizační technologii G-Sync, která na rozdíl od FreeSync od AMD vyžaduje, aby byl monitor vybaven dodatečným nákladným hardwarem. Tomu odpovídá i cena monitorů na trhu, kde se dají kousky s FreeSync běžně pořídit pod 3000 Kč, zatímco G-Sync je znak monitorů s cenou vysoko přes 10.000 Kč. Aby však nevznikla mýlka, takové monitory jsou samozřejmě celkově daleko lepší než modely s FreeSync za pár tisícovek. 
 
 
Minulý týden jsme přitom mohli na Redditu zaznamenat příspěvek od uživatele bryf50, který popsal zprovoznění FreeSync na GeForce GTX 1080 Ti s využitím karty Radeon Pro WX 4100. Toho se chytil server wccftech, který měl k dispozici potřebný hardware, mezi nějž patří také APU Ryzen, a to konkrétně model 2400G, ale už s kartou GTX 1070. Prostě a jednoduše jde o kombinaci APU generace Raven Ridge (popřípadě i něčeho jiného s podporou FreeSync) a GPU NVIDIA Pascal, samozřejmě s využitím monitoru podporujícího FreeSync. To je samo o sobě problém, jenž bude pro mnohé nepřekonatelný, však kombinovat APU od AMD se samostatnou GeForce v jedné sestavě nedává valný smysl, zvláště pokud má být hlavním benefitem roztodivně fungující FreeSync, ale pokud by to šlo s využitím přídavné (slabé a levné) grafické karty v systému, která by posloužila jen pro zajištění výstupu na monitor, nemuselo by to být tak hrozné.
 
V následujícím videu je názorně ukázáno, co si od takové kombinace můžeme slibovat. Někde to může dělat problémy, jako třeba v testu Unigine Valley, ale jinak toto řešení funguje. 
 
 
A o jaký "hack" jde? Uvozovky jsou namístě, protože to vskutku není nic složitého. Co bryf50 popsal, byl prostě výběr GPU, na němž se má renderovat obraz. Pokud máme monitor připojený k APU či kartě Radeon a v systému máme ještě GeForce, lze v některých hrách a aplikacích určit, že na GeForce se bude obraz vykreslovat, a přitom bude FreeSync fungovat. 
 
Toho se pak chytil survfate, který myšlenku rozvedl a využil právě APU a GTX 1060. Pomocí Nvidia Control Panel pak lze jednotlivé aplikace donutit, aby se vykreslovaly právě na GeForce. Použity byly ovladače NVIDIA verze 398.82 a AMD Adrenalin Edition 18.5.1. 
 
Uvidíme, jak dlouho bude tato berlička fungovat. 
 
Zdroj: wccftech


reklama
reklama