www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gaia zmapovala 14.000 asteroidů, objevila tři nové

Gaia zmapovala 14.000 asteroidů, objevila tři nové
, , aktualita
Evropská observatoř Gaia putující vesmírem schovaná za Zemí před svitem Slunce mapuje naše blízké i vzdálené okolí. Dokáže velice přesně určit polohu a stanovit pohyb různých objektů, což jsou i blízké asteroidy. 
K oblíbeným
reklama
Observatoř Gaia provozuje Evropská vesmírná agentura ve snaze zmapovat miliardu hvězd, ovšem nejen hvězd, ale i jiných objektů, na něž dohlédne. Mezi ně tak patří i malé asteroidy, které jsou však nám daleko blíž. Gaia obíhá v druhém libračním bodu schovaná za Zemí, kterou využívá jako štít před slunečním zářením. My se nyní můžeme podívat na obrázek, který ukazuje dráhy celkem 14 tisíc asteroidů naší soustavy. Ony tři nové z titulku máme znázorněny pomocí světlých křivek. 
 
 
Co ale všechno na tomto snímku vůbec vidíme? Zcela uprostřed máme žlutě znázorněné dráhy asteroidů, které můžeme považovat za NEO - Near-Earth Objects. To jsou takové malé objekty Sluneční soustavy, jejichž dráha je může zavést nejdále na vzdálenost 1,3 AU od Slunce. To je zhruba na polovině cesty mezi drahami Země a Marsu a my můžeme vidět, jaké máme štěstí, že těchto objektů oproti jiným v hloubi naší soustavy zase tak moc není. 
 
Pak už žlutá barva přechází v oranžovou a kde je oranžová nejvýraznější, právě tam se nachází Hlavní pás planetek mezi Marsem a Jupiterem, který najednou končí a objevuje se mnohem řídčeji obsazená oblast. Tmavě červenou až na samotném okraji jsou pak znázorněny Trojány, jak se souhrnně označují asteroidy obíhající soustředěny v libračních bodech na stejné dráze, jako je Jupiter. 
 
Z tohoto snímku to nelze zjistit, ovšem všechny tři nově objevené asteroidy obíhají s velkou inklinací vzhledem k planetám, čili k celé pomyslné rovině Sluneční soustavy. Právě proto byly dříve neobjeveny, protože se nacházely tam, kde by je nikdo nehledal. Gaia se však kouká do všech směrů, a tak jí neunikly. 
 
A i když Gaia slouží především pro mapování hvězd, astronomové i s její pomocí vytvořili varovný systém, který se stará o potenciálně nebezpečná tělesa. Pokud tak Gaia najde objekt, který nelze okamžitě identifikovat, ihned jsou upozorněny pozemní observatoře, které se na něj mohou zaměřit. To se neděje až tak zřídka, ale většinou jde přesto o již známé objekty, v jejichž případě se ale dříve jen nepřesně určila jejich oběžná dráha, a tak se objevily tam, kde nebyly očekávány. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář