www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GeForce GTX 1060 s GDDR5X odhalila specifikace, stojí za to?

GeForce GTX 1060 s GDDR5X odhalila specifikace, stojí za to?
, , aktualita
Už řadu dní víme o chystané grafické kartě GeForce GTX 1060 s paměťmi GDDR5X stejně jako o tom, že NVIDIA si tuto verzi má chystat jako odpověď na očekávaný Radeon RX 590. Nyní se už objevily specifikace nové GeForce.
K oblíbeným
reklama
Nová verze GeForce GTX 1060 6 GB by tak logicky měla být výkonnější než stará, aby mohla NVIDIA čelit nástupu nového Radeonu RX 590, o němž se zatím ví to, že bude o cca 10 procent výkonnější než RX 580. NVIDIA by to mohla zařídit zvýšením taktů GPU, ovšem dostupné informace ukazovaly především na paměti, protože namísto klasických GDDR5 se uplatní GDDR5X. Nyní se už objevila karta Palit GTX 1060 GamingPro OC+, která nám dané specifikace ukáže. 
 
 
Co se týče oněch 6 GB paměti GDDR5X, ty efektivně tikají na 8800 MHz a stále na 192bitové sběrnici. Původní GeForce GTX 1060 6GB sice měla "jen" 8000MHz paměti GDDR5, ovšem po dubnu 2017 se měly začít na trh dostávat modely s paměťmi tikajícími na efektivních 9000 MHz. 
 
Jaká je ale realita? Na trhu těžko na takovou kartu narazíme a i nesmyslně drahé karty, jako jsou EVGA GeForce GTX 1060 FTW+ GAMING ACX 3.0 a Palit GeForce GTX 1070 Dual 8GB DDR5, využívají GDDR5 na 8000 MHz (nebo 8008 MHz, abychom byli přesní). Pak tu máme i přetaktované karty jako oblíbenou MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G, ovšem její OC režim nabízí 8100 MHz. Takže ačkoliv je už rok a půl teoreticky v nabídce 9000MHz verze karty, v praxi na ni těžko narazíme a oněch slíbených 8800 MHz bude opravdu představovat zlepšení, které naší kartě poskytne propustnost 211,2 GB/s oproti standardním 192 GB/s. Bude to ale k něčemu dobré? 
 
 
Palit GTX 1060 GamingPro OC+ bude už ze svého titulu přetaktovaná, takže ji nemůžeme srovnávat s referenční verzí karty. Její takty GPU jsou 1531 až 1746 MHz a když si opět vezmeme na pomoc MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G, ta nabízí 1506 MHz až 1708 MHz v případě svého tichého režimu, ale také 1594 MHz až 1809 MHz v OC režimu. Jiné moderní GTX 1060 6GB jsou na tom podobně, takže co se týče taktů a samozřejmě i CUDA jader nové GeForce nebudou lepší. 
 
Podstatný, ale zároveň i zanedbatelný rozdíl je v tom, že nové karty mají být založeny na GPU GP104, čili na řádně osekané verzi čipu původně pro GTX 1080 a 1070, zatímco staré karty využívají GP106 (to ještě nebylo zcela potvrzeno). Jde tak na jednu stranu o výrazně odlišný čip, který ale přijde ve stejné konfiguraci jako plné GP106, takže nad tím v podstatě můžeme mávnout rukou. Stejná zůstala výbava tohoto GPU i celé TDP karty. 
 
 
Když se také povídáme na obal nové karty Palit, nelze vidět nic, čím by se její verze od staré na první pohled odlišila, což lze říci i o výše zmíněných kartách s 9000MHz paměťmi. Paměti GDDR5X by sice mohly na nové kartě nabídnout možnost výrazného přetaktování, protože jejich strop je výš než u GDDR5. To se ale dané karty musí nejdříve dostat na trh, takže snad to nedopadne právě jako s 9000MHz modely. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře