www.svethardware.cz
>
>
>

GeForce Partner Program vzbuzuje obavy, chce si NVIDIA vynucovat loajalitu?

GeForce Partner Program vzbuzuje obavy, chce si NVIDIA vynucovat loajalitu?
, , aktualita
Server HardOCP si všiml nového GeForce Partner Program (GPP) společnosti NVIDIA a jeho potenciálního dopadu na AIB partnery vyrábějící grafické karty a v důsledku i na nás, zákazníky. Chce snad NVIDIA zneužívat svého postavení? Dle PCGamesN ne. 
reklama
Velice dobrým ukazatelem obliby grafických karet mezi hráči je Steam Hardware Survey, dle nějž se podíl firmy AMD smrskl na necelých 9 % a NVIDIA má dominantní postavení s více než 85 %. Kyle Bennett z HardOCP se přitom obává, jaké budou dopady nového GeForce Partner Program (GPP), dle jehož podmínek i dle informací od různých AIB partnerů by se mohlo stát, že NVIDIA bude na své partnery nebývale tlačit. 
 
 
Bennett uvádí, že by AIB partneři mohli dostat na výběr. Buď budou vyrábět pouze karty s čipy GeForce a získají výhody, nebo budou jako doposud vyrábět i karty s Radeony a o své obchodní výhody přijdou. NVIDIA sama přitom říká, že daný program přichází k vytvoření lepších služeb pro hráče a že je otevřený, transparentní a neexkluzivní. Tomu ale moc neodpovídají zdráhavé a vyhýbavé odpovědi AIB partnerů na položené otázky. 
 
Po dalším zkoumání se ukázalo, že GPP zahrnuje jisté podmínky k tomu, aby se nějaká firma mohla do programu dostat. Jde především o to, aby její "herní značka byla exkluzivně spojena s GeForce". Své obavy tak mají především firmy jako Asus, které nabízejí grafické karty s GeForce i Radeony, protože pokud se nedostanou do GPP, přijdou o jisté exkluzivní benefity.
 
Mluví se například o možnosti sledovat i být zahrnut do raného vývoje technologií a také do bundlovacích programů, čili možnosti přidávat ke svým kartám zdarma hry. Dále tu jsou programy slev, podpora na sociálních médiích a obecně PR nebo možnost získávat marketingové materiály, ale především jde o přístup k Marketing Development Funds. To jsou finance, které výrobce, čili zde NVIDIA, poskytuje svým partnerům pro podporu marketingu a rozvoj prodejních kanálů. Takže jde i přímo o peníze, i když finanční dopady by měla i ztráta ostatních benefitů. 
 
Tím to však nekončí. Přímo v podmínkách GPP to sice není, ale firmy mluví o tom, že jim NVIDIA měla s "mrknutím" sdělit další skutečnost. Ta se týká dodávek GPU, jež by byla k dispozici především a přednostně pro partnery v programu GPP, což by v dnešní době hlubokého nedostatku GPU na trhu už velice bolelo a v podstatě to znamená výběr: buď s námi a jenom s námi, nebo bez nás. To vše už je materiál, který by mohl zajímat orgány zabývající se nekalými obchodními praktikami, takže od NVIDIE se nyní očekává oficiální vyjádření, které zatím nepřišlo. 
 
Nicméně ještě je tu server PCGamesN, dle nějž jde přinejlepším o nedorozumění a NVIDIA ve skutečnosti chce jen to, aby existovaly značkové řady exkluzivní pro GeForce, ne celá nabídka firmy. Ty si tak klidně mohou dle libosti vytvořit i značkové řady pro Radeony. Tento zdroj navíc udává, že to bylo právě AMD, které zástupce serveru HardOCP na nové podmínky GPP upozornilo a povzbudilo je k jejich dalšímu prozkoumání. 
 
Zdroj: HardOCP


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony
V několika evropských zemích se vybírání daní kontroluje účtenkovými loteriemi včetně té naší. Řekové si ale na vybraná podnikání jako jsou turistické lodě posvítili i jinak. Vydávání a přiznávání účtenek totiž budou sledovat pomocí dronů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek