www.svethardware.cz
>
>
>

GeForce Partner Program vzbuzuje obavy, chce si NVIDIA vynucovat loajalitu?

GeForce Partner Program vzbuzuje obavy, chce si NVIDIA vynucovat loajalitu?
, , aktualita
Server HardOCP si všiml nového GeForce Partner Program (GPP) společnosti NVIDIA a jeho potenciálního dopadu na AIB partnery vyrábějící grafické karty a v důsledku i na nás, zákazníky. Chce snad NVIDIA zneužívat svého postavení? Dle PCGamesN ne. 
reklama
Velice dobrým ukazatelem obliby grafických karet mezi hráči je Steam Hardware Survey, dle nějž se podíl firmy AMD smrskl na necelých 9 % a NVIDIA má dominantní postavení s více než 85 %. Kyle Bennett z HardOCP se přitom obává, jaké budou dopady nového GeForce Partner Program (GPP), dle jehož podmínek i dle informací od různých AIB partnerů by se mohlo stát, že NVIDIA bude na své partnery nebývale tlačit. 
 
 
Bennett uvádí, že by AIB partneři mohli dostat na výběr. Buď budou vyrábět pouze karty s čipy GeForce a získají výhody, nebo budou jako doposud vyrábět i karty s Radeony a o své obchodní výhody přijdou. NVIDIA sama přitom říká, že daný program přichází k vytvoření lepších služeb pro hráče a že je otevřený, transparentní a neexkluzivní. Tomu ale moc neodpovídají zdráhavé a vyhýbavé odpovědi AIB partnerů na položené otázky. 
 
Po dalším zkoumání se ukázalo, že GPP zahrnuje jisté podmínky k tomu, aby se nějaká firma mohla do programu dostat. Jde především o to, aby její "herní značka byla exkluzivně spojena s GeForce". Své obavy tak mají především firmy jako Asus, které nabízejí grafické karty s GeForce i Radeony, protože pokud se nedostanou do GPP, přijdou o jisté exkluzivní benefity.
 
Mluví se například o možnosti sledovat i být zahrnut do raného vývoje technologií a také do bundlovacích programů, čili možnosti přidávat ke svým kartám zdarma hry. Dále tu jsou programy slev, podpora na sociálních médiích a obecně PR nebo možnost získávat marketingové materiály, ale především jde o přístup k Marketing Development Funds. To jsou finance, které výrobce, čili zde NVIDIA, poskytuje svým partnerům pro podporu marketingu a rozvoj prodejních kanálů. Takže jde i přímo o peníze, i když finanční dopady by měla i ztráta ostatních benefitů. 
 
Tím to však nekončí. Přímo v podmínkách GPP to sice není, ale firmy mluví o tom, že jim NVIDIA měla s "mrknutím" sdělit další skutečnost. Ta se týká dodávek GPU, jež by byla k dispozici především a přednostně pro partnery v programu GPP, což by v dnešní době hlubokého nedostatku GPU na trhu už velice bolelo a v podstatě to znamená výběr: buď s námi a jenom s námi, nebo bez nás. To vše už je materiál, který by mohl zajímat orgány zabývající se nekalými obchodními praktikami, takže od NVIDIE se nyní očekává oficiální vyjádření, které zatím nepřišlo. 
 
Nicméně ještě je tu server PCGamesN, dle nějž jde přinejlepším o nedorozumění a NVIDIA ve skutečnosti chce jen to, aby existovaly značkové řady exkluzivní pro GeForce, ne celá nabídka firmy. Ty si tak klidně mohou dle libosti vytvořit i značkové řady pro Radeony. Tento zdroj navíc udává, že to bylo právě AMD, které zástupce serveru HardOCP na nové podmínky GPP upozornilo a povzbudilo je k jejich dalšímu prozkoumání. 
 
Zdroj: HardOCP


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu

Turisté se i na dovolené velmi rádi připojují na internet a zejména sociální sítě. Čína jim v tomto ale dost hází klacky pod nohy svým Velkým firewallem. Na ostrově Chaj-nan jej ale kvůli turistům možná vypne.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru
Elektromobily nemají rády přílišnou zimu, ale ani přílišné vedro. Mercedes-Benz tak chystané elektrické SUV EQC v rámci testů prohnal nejen třeskutými mrazy, ale a nyní i 50stupňovými vedry ve Španělsku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7 Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7
Microsoft se v posledních letech nechová moc pěkně k uživatelům starších systémů Windows i staršího hardwaru. Dokládá to i nový fakt, že nyní byla potichu utnuta důležitá bezpečnostní podpora systému Windows 7 na starším hardwaru. 
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace? NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace?
NVIDIA se dle nejnovějších zpráv asi poněkud přepočítala s ohledem na odbyt grafických čipů GeForce, které se jí nyní ve velkém vrací jako nepotřebné. To by mohlo logicky ohrozit očekávaný nástup další generace karet.
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě
Automobilky i technologické společnosti se konečně spojily a vytvořily konsorcium pro vývoj digitálních klíčů pro auta. Univerzální odemykání automobilů pomocí smartphonů tak bude konečně standardizované.
22.6.2018, aktualita, Milan Šurkala