www.svethardware.cz
>
>
>

GeForce Partner Program vzbuzuje obavy, chce si NVIDIA vynucovat loajalitu?

GeForce Partner Program vzbuzuje obavy, chce si NVIDIA vynucovat loajalitu?
, , aktualita
Server HardOCP si všiml nového GeForce Partner Program (GPP) společnosti NVIDIA a jeho potenciálního dopadu na AIB partnery vyrábějící grafické karty a v důsledku i na nás, zákazníky. Chce snad NVIDIA zneužívat svého postavení? Dle PCGamesN ne. 
reklama
Velice dobrým ukazatelem obliby grafických karet mezi hráči je Steam Hardware Survey, dle nějž se podíl firmy AMD smrskl na necelých 9 % a NVIDIA má dominantní postavení s více než 85 %. Kyle Bennett z HardOCP se přitom obává, jaké budou dopady nového GeForce Partner Program (GPP), dle jehož podmínek i dle informací od různých AIB partnerů by se mohlo stát, že NVIDIA bude na své partnery nebývale tlačit. 
 
 
Bennett uvádí, že by AIB partneři mohli dostat na výběr. Buď budou vyrábět pouze karty s čipy GeForce a získají výhody, nebo budou jako doposud vyrábět i karty s Radeony a o své obchodní výhody přijdou. NVIDIA sama přitom říká, že daný program přichází k vytvoření lepších služeb pro hráče a že je otevřený, transparentní a neexkluzivní. Tomu ale moc neodpovídají zdráhavé a vyhýbavé odpovědi AIB partnerů na položené otázky. 
 
Po dalším zkoumání se ukázalo, že GPP zahrnuje jisté podmínky k tomu, aby se nějaká firma mohla do programu dostat. Jde především o to, aby její "herní značka byla exkluzivně spojena s GeForce". Své obavy tak mají především firmy jako Asus, které nabízejí grafické karty s GeForce i Radeony, protože pokud se nedostanou do GPP, přijdou o jisté exkluzivní benefity.
 
Mluví se například o možnosti sledovat i být zahrnut do raného vývoje technologií a také do bundlovacích programů, čili možnosti přidávat ke svým kartám zdarma hry. Dále tu jsou programy slev, podpora na sociálních médiích a obecně PR nebo možnost získávat marketingové materiály, ale především jde o přístup k Marketing Development Funds. To jsou finance, které výrobce, čili zde NVIDIA, poskytuje svým partnerům pro podporu marketingu a rozvoj prodejních kanálů. Takže jde i přímo o peníze, i když finanční dopady by měla i ztráta ostatních benefitů. 
 
Tím to však nekončí. Přímo v podmínkách GPP to sice není, ale firmy mluví o tom, že jim NVIDIA měla s "mrknutím" sdělit další skutečnost. Ta se týká dodávek GPU, jež by byla k dispozici především a přednostně pro partnery v programu GPP, což by v dnešní době hlubokého nedostatku GPU na trhu už velice bolelo a v podstatě to znamená výběr: buď s námi a jenom s námi, nebo bez nás. To vše už je materiál, který by mohl zajímat orgány zabývající se nekalými obchodními praktikami, takže od NVIDIE se nyní očekává oficiální vyjádření, které zatím nepřišlo. 
 
Nicméně ještě je tu server PCGamesN, dle nějž jde přinejlepším o nedorozumění a NVIDIA ve skutečnosti chce jen to, aby existovaly značkové řady exkluzivní pro GeForce, ne celá nabídka firmy. Ty si tak klidně mohou dle libosti vytvořit i značkové řady pro Radeony. Tento zdroj navíc udává, že to bylo právě AMD, které zástupce serveru HardOCP na nové podmínky GPP upozornilo a povzbudilo je k jejich dalšímu prozkoumání. 
 
Zdroj: HardOCP


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200 ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200
Dosud nejrychlejším modelem SSD určeným pro běžné počítače se pochlubila společnost ADATA, která jej vysílá na trh pod označením XPG SX8200. Jde pochopitelně o model pro NVMe, který využívá výkon rozhraní PCIe 3.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s
Seagate dokazuje, že pevné disky ještě neřekly poslední slovo ani z hlediska datové propustnosti. Uvádí totiž heliem plněné disky Exos, které slibují sekvenční přenosy dat až 480 MB/s, což je na HDD velice slušné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení
Nedávno jsme přinesli informaci, že společnost SpaceX chce už přibližně za rok poprvé otestovat svou raketu BFR. Je tak už na čase, aby ta byla ve výstavbě, a to dle všeho v Los Angeles, z čehož ale prý nemají radost někteří členové Kongresu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi
Už tento měsíc se má na trh dostat miniverze počítače Commodore 64 za oficiální cenu 70 dolarů. Pokud si ale chcete jeho obdobu postavit sami, můžete využít návod, který popisuje, jak si jej vytvořit doma za ještě nižší částku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Profesor kosmologie objevil Mars Profesor kosmologie objevil Mars
Profesor Peter Dunsby z Univerzity v Kapském městě ohlásil objev velice jasného pohybujícího se objektu, který v dané oblasti sledování předtím nebyl. Ohlásil jej jako objekt ATel 11448, což by později jistě velice rád chtěl vzít zpět. 
Včera, aktualita, Jan Vítek