www.svethardware.cz
>
>
>

GeForce Partner Program vzbuzuje obavy, chce si NVIDIA vynucovat loajalitu?

GeForce Partner Program vzbuzuje obavy, chce si NVIDIA vynucovat loajalitu?
, , aktualita
Server HardOCP si všiml nového GeForce Partner Program (GPP) společnosti NVIDIA a jeho potenciálního dopadu na AIB partnery vyrábějící grafické karty a v důsledku i na nás, zákazníky. Chce snad NVIDIA zneužívat svého postavení? Dle PCGamesN ne. 
reklama
Velice dobrým ukazatelem obliby grafických karet mezi hráči je Steam Hardware Survey, dle nějž se podíl firmy AMD smrskl na necelých 9 % a NVIDIA má dominantní postavení s více než 85 %. Kyle Bennett z HardOCP se přitom obává, jaké budou dopady nového GeForce Partner Program (GPP), dle jehož podmínek i dle informací od různých AIB partnerů by se mohlo stát, že NVIDIA bude na své partnery nebývale tlačit. 
 
 
Bennett uvádí, že by AIB partneři mohli dostat na výběr. Buď budou vyrábět pouze karty s čipy GeForce a získají výhody, nebo budou jako doposud vyrábět i karty s Radeony a o své obchodní výhody přijdou. NVIDIA sama přitom říká, že daný program přichází k vytvoření lepších služeb pro hráče a že je otevřený, transparentní a neexkluzivní. Tomu ale moc neodpovídají zdráhavé a vyhýbavé odpovědi AIB partnerů na položené otázky. 
 
Po dalším zkoumání se ukázalo, že GPP zahrnuje jisté podmínky k tomu, aby se nějaká firma mohla do programu dostat. Jde především o to, aby její "herní značka byla exkluzivně spojena s GeForce". Své obavy tak mají především firmy jako Asus, které nabízejí grafické karty s GeForce i Radeony, protože pokud se nedostanou do GPP, přijdou o jisté exkluzivní benefity.
 
Mluví se například o možnosti sledovat i být zahrnut do raného vývoje technologií a také do bundlovacích programů, čili možnosti přidávat ke svým kartám zdarma hry. Dále tu jsou programy slev, podpora na sociálních médiích a obecně PR nebo možnost získávat marketingové materiály, ale především jde o přístup k Marketing Development Funds. To jsou finance, které výrobce, čili zde NVIDIA, poskytuje svým partnerům pro podporu marketingu a rozvoj prodejních kanálů. Takže jde i přímo o peníze, i když finanční dopady by měla i ztráta ostatních benefitů. 
 
Tím to však nekončí. Přímo v podmínkách GPP to sice není, ale firmy mluví o tom, že jim NVIDIA měla s "mrknutím" sdělit další skutečnost. Ta se týká dodávek GPU, jež by byla k dispozici především a přednostně pro partnery v programu GPP, což by v dnešní době hlubokého nedostatku GPU na trhu už velice bolelo a v podstatě to znamená výběr: buď s námi a jenom s námi, nebo bez nás. To vše už je materiál, který by mohl zajímat orgány zabývající se nekalými obchodními praktikami, takže od NVIDIE se nyní očekává oficiální vyjádření, které zatím nepřišlo. 
 
Nicméně ještě je tu server PCGamesN, dle nějž jde přinejlepším o nedorozumění a NVIDIA ve skutečnosti chce jen to, aby existovaly značkové řady exkluzivní pro GeForce, ne celá nabídka firmy. Ty si tak klidně mohou dle libosti vytvořit i značkové řady pro Radeony. Tento zdroj navíc udává, že to bylo právě AMD, které zástupce serveru HardOCP na nové podmínky GPP upozornilo a povzbudilo je k jejich dalšímu prozkoumání. 
 
Zdroj: HardOCP


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honda testuje autonomní čtyřkolky, budou i na CES 2019 Honda testuje autonomní čtyřkolky, budou i na CES 2019
Na začátku letošního roku představila společnost Honda koncept autonomních vozítek 3E-D18, které dále vyvíjí a testuje. Tyto terénní čtyřkolky už jsou nasazeny ve třech úplně odlišných projektech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Chrome chce řešit stránky s nefunkčním tlačítkem "zpět" Google Chrome chce řešit stránky s nefunkčním tlačítkem "zpět"
Na internetu je spousta stránek, a to nejen vždy těch dobrých. Spousta z nich v zájmu navyšovat počty zobrazených reklam manipuluje historií prohlížeče, čímž znemožňují jít zpět. Prohlížeč Chrome toto možná bude řešit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Včera, aktualita, Jan Vítek