reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

GeForce RTX 2070 SUPER přežila i žár hořícího bytu

, , aktualita
GeForce RTX 2070 SUPER přežila i žár hořícího bytu
Pořádné zahoření počítače si obvykle představujeme poněkud jinak. V tomto případě se Der8auerovi dostala do rukou sestava, která prošla přímo požárem, což je na ní hned vidět. Ale i to dokázala vedle procesoru přežít grafická karta. 
GeForce RTX 2070 SUPER přežila i žár hořícího bytu
Grafické karty jsou dělané na to, aby dokázaly dlouhodobě pracovat při vysokých teplotách, ovšem ty se mají dle našich představ obvykle pohybovat maximálně kolem 100 °C. V případě řádně ohořelé sestavy, kterou zkoumal populární overclocker Der8auer, ale šlo evidentně o teploty mnohem vyšší, a to takové, které dokáží roztavit plast, i když jak který. 
 
 
Tato sestava byla vybavena procesorem AMD Ryzen 7 2700X napojeným na AIO vodní chlazení a grafickou kartou MSI RTX 2070 SUPER ze série Gaming. Procesor chráněný uprostřed skříně z jedné strany deskou a z druhé vodním blokem přežil (na snímku už je procesor vyjmutý z patice), ovšem grafická karta dostala řádně zabrat, jak ukazuje její značně deformovaná část chladiče. Ovšem i ten pochopitelně PCB do jisté míry chránil, stejně jako plech na opačné straně. Paměti, zdroj a ani základní desku se už ale oživit nepovedlo. 
 
 
Po odmontování chladiče a vyčistění ale PCB grafické karty nevypadalo zrovna špatně, snad až na viditelně uzenou část u obrazových rozhraní, kde žár kartu už dle stavu chladiče zasáhl nejvíce, ostatně tato část má nejblíž k okraji skříně a také na ni stekl plast, který její tepelné pohodě nepřidal. 
 
 
Ze všech obrazových konektorů vypadal nejlépe jeden DisplayPort, který Der8auer zapojil a GPU s paměťmi chladil blokem pro tekutý dusík.  
 
 
A jak už dobře víme, kartu se povedlo opět zprovoznit, i když na její další dlouhý život asi nelze zrovna sázet, neboť kdo ví, jak moc vysoké teploty poškodily třeba napájecí obvody s kondenzátory. Autor ale neprovedl řádné zátěžové testy, které možná budou zveřejněny někdy později, ostatně kartu provozoval jen provizorně, kdy sám musel na GPU a pamětech držet chladič a neměl žádný, kterým by se dal nahradit původní již zničený chladič. 
 
Tento pokus byl proveden s přispěním německého prodejce Caseking, který přišel s marketingovým programem Kill My Case, v němž vylepšuje či rovnou restauruje stará zanedbaná PC. Díky tomu se tak Der8auer dostal i k této sestavě, která prošla požárem bytu. 


reklama
reklama
reklama