Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování

Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
, , aktualita
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
K oblíbeným
reklama
Taktovací pokusy a vůbec celá disciplína přetaktování vzešla z řad obyčejných uživatelů, kteří si snažili vylepšit výkon svých počítačů, nicméně éra, kdy něco takového mělo opravdový smysl, už je dávno pryč. Mám tím na mysli léta, kdy bylo možné 300MHz procesor přetaktovat na 450 MHz a uživatelé neměli moc možností, jak si k tomu pořídit příslušné chlazení a tvorba vodníka zahrnovala namísto nákupu na Internetu spíše návštěvu akvaristiky.
 
Z přetaktování se stal časem spíše sport, ovšem mezi serverovými produkty bychom takovou věc moc nehledali, a to už jen proto, že v jejich světě je naprosto nezbytné, aby byl systém spolehlivý a až poté se může řešit výkon. Právě proto může vypadat serverová platforma Gigabyte R161 Series jako podivnost, nicméně pokud výrobce zajistí opravdu kvalitní chlazení komponent, proč by nešlo díky tomu zvyšovat výkon nad rámec specifikací? Zvláště apk když takty serverových procesorů jsou oproti desktopovým ekvivalentům spíše konzervativní.
 
 
Gigabyte se tak spojil s malou společností Incooling, která bude mít za úkol přijít s vhodným chlazením, které by nahradilo vodní systém Asetek ServerLSL, jejž série R161 využívala dříve. Hlavní zpráva je ta, že nové dvoufázové chlazení těchto serverů má zajistit až o 20 °C nižší teplotu čipů, což na oplátku umožní nastavit až o 10 procent vyšší takty. Navíc se tak může docílit snížení celkové spotřeby o 200 W, jak se dozvídáme přímo od firmy Gigabyte.
 
Ta ale bohužel dále nerozvádí, na čem přesně se může ušetřit oněch 200 W energie, neboť to těžko bude platit pro přetaktovaný hardware. Čili v takovém případě by to mělo platit pro spotřebu chladicího systému a to podporuje i popis jeho funkce. 
 
 
Jde zde o klasické dvoufázové chlazení, čili se využívá oběh chladicího média, které se zahříváním vypařuje a ochlazováním kondenzuje, a tak stále dokola. V takových systémech se ani mnohdy nemusí využívat žádné ventilátory a ani pumpy, protože koloběh může zajistit právě odpadní tepelná energie, nicméně v diagramu od Gigabyte vidíme, že chladicí médium do výparníku tlačí pumpa. Kondenzační jednotka by už ale mohla fungovat zcela pasivně, ale k tomu nemáme bližší informace. 
 
Gigabyte koketuje už delší dobu i s ponorným chlazením (Supercomputing 2018)
 
Do budoucna Gigabyte plánuje také testy a možná pozdější nasazení technologie od Incooling i ve výkonných serverech H-Series a také GPU serverech G-Series.  
 
Zdroj: Gigabyte


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích
Cyberpunk 2077 měl sice dorazit už na jaře, ale nakonec tvůrci stihnou ještě letošní podzim, takže tato hra rozhodně nebude kandidát na titul s nejvícekrát odloženým nástupem na trh, na to jsou tu jiné. Navíc se ukazuje, že technicky bude opravdu na výši.
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme
Před dvěma měsíci se objevily zprávy, že Samsung bude více spolupracovat se společnostmi AMD i ARM. Její nové procesory Exynos by tak měly v budoucnu obsahovat grafické čipy od AMD, prvním takovým má být Exynos 9925.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her
Ten samý inženýr, který nedávno předvedl, jak se rozebírá konzole PlayStation, uvedl i jednu zajímavost o jejím chlazení. To má být totiž laděno na základě toho, jaká konkrétní hra právě na konzoli běží.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek