Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování

Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
, , aktualita
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
K oblíbeným
reklama
Taktovací pokusy a vůbec celá disciplína přetaktování vzešla z řad obyčejných uživatelů, kteří si snažili vylepšit výkon svých počítačů, nicméně éra, kdy něco takového mělo opravdový smysl, už je dávno pryč. Mám tím na mysli léta, kdy bylo možné 300MHz procesor přetaktovat na 450 MHz a uživatelé neměli moc možností, jak si k tomu pořídit příslušné chlazení a tvorba vodníka zahrnovala namísto nákupu na Internetu spíše návštěvu akvaristiky.
 
Z přetaktování se stal časem spíše sport, ovšem mezi serverovými produkty bychom takovou věc moc nehledali, a to už jen proto, že v jejich světě je naprosto nezbytné, aby byl systém spolehlivý a až poté se může řešit výkon. Právě proto může vypadat serverová platforma Gigabyte R161 Series jako podivnost, nicméně pokud výrobce zajistí opravdu kvalitní chlazení komponent, proč by nešlo díky tomu zvyšovat výkon nad rámec specifikací? Zvláště apk když takty serverových procesorů jsou oproti desktopovým ekvivalentům spíše konzervativní.
 
 
Gigabyte se tak spojil s malou společností Incooling, která bude mít za úkol přijít s vhodným chlazením, které by nahradilo vodní systém Asetek ServerLSL, jejž série R161 využívala dříve. Hlavní zpráva je ta, že nové dvoufázové chlazení těchto serverů má zajistit až o 20 °C nižší teplotu čipů, což na oplátku umožní nastavit až o 10 procent vyšší takty. Navíc se tak může docílit snížení celkové spotřeby o 200 W, jak se dozvídáme přímo od firmy Gigabyte.
 
Ta ale bohužel dále nerozvádí, na čem přesně se může ušetřit oněch 200 W energie, neboť to těžko bude platit pro přetaktovaný hardware. Čili v takovém případě by to mělo platit pro spotřebu chladicího systému a to podporuje i popis jeho funkce. 
 
 
Jde zde o klasické dvoufázové chlazení, čili se využívá oběh chladicího média, které se zahříváním vypařuje a ochlazováním kondenzuje, a tak stále dokola. V takových systémech se ani mnohdy nemusí využívat žádné ventilátory a ani pumpy, protože koloběh může zajistit právě odpadní tepelná energie, nicméně v diagramu od Gigabyte vidíme, že chladicí médium do výparníku tlačí pumpa. Kondenzační jednotka by už ale mohla fungovat zcela pasivně, ale k tomu nemáme bližší informace. 
 
Gigabyte koketuje už delší dobu i s ponorným chlazením (Supercomputing 2018)
 
Do budoucna Gigabyte plánuje také testy a možná pozdější nasazení technologie od Incooling i ve výkonných serverech H-Series a také GPU serverech G-Series.  
 
Zdroj: Gigabyte


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD
Elon Musk je znám tím, že chce pomoci lidstvu zbavit se fosilních paliv. Jedním z nových projektů bude i soutěž o nejlepší systém zachytávání oxidu uhličitého, přičemž ve hře je cena ve výši 100 milionů USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později
Studio CD Projekt Red o víkendu vypustilo do světa první velkou záplatu pro Cyberpunk 2077, která verzi hry povýší na 1.1 a je určena pro PC, konzole i Stadii. Jde především o ladění, opravy, přičemž herní vylepšení ještě nečekejme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games? Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games?
Už před rokem jsme slyšeli o tom, že se chystá oživení série Knights of the Old Republic, čili KOTOR a také se mluví o tom, že ji bude vyvíjet nějaké studio, jež bychom zrovna nehádali. A vůbec přitom nemusí patřit pod Electronic Arts. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře