Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování

Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
, , aktualita
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
K oblíbeným
reklama
Taktovací pokusy a vůbec celá disciplína přetaktování vzešla z řad obyčejných uživatelů, kteří si snažili vylepšit výkon svých počítačů, nicméně éra, kdy něco takového mělo opravdový smysl, už je dávno pryč. Mám tím na mysli léta, kdy bylo možné 300MHz procesor přetaktovat na 450 MHz a uživatelé neměli moc možností, jak si k tomu pořídit příslušné chlazení a tvorba vodníka zahrnovala namísto nákupu na Internetu spíše návštěvu akvaristiky.
 
Z přetaktování se stal časem spíše sport, ovšem mezi serverovými produkty bychom takovou věc moc nehledali, a to už jen proto, že v jejich světě je naprosto nezbytné, aby byl systém spolehlivý a až poté se může řešit výkon. Právě proto může vypadat serverová platforma Gigabyte R161 Series jako podivnost, nicméně pokud výrobce zajistí opravdu kvalitní chlazení komponent, proč by nešlo díky tomu zvyšovat výkon nad rámec specifikací? Zvláště apk když takty serverových procesorů jsou oproti desktopovým ekvivalentům spíše konzervativní.
 
 
Gigabyte se tak spojil s malou společností Incooling, která bude mít za úkol přijít s vhodným chlazením, které by nahradilo vodní systém Asetek ServerLSL, jejž série R161 využívala dříve. Hlavní zpráva je ta, že nové dvoufázové chlazení těchto serverů má zajistit až o 20 °C nižší teplotu čipů, což na oplátku umožní nastavit až o 10 procent vyšší takty. Navíc se tak může docílit snížení celkové spotřeby o 200 W, jak se dozvídáme přímo od firmy Gigabyte.
 
Ta ale bohužel dále nerozvádí, na čem přesně se může ušetřit oněch 200 W energie, neboť to těžko bude platit pro přetaktovaný hardware. Čili v takovém případě by to mělo platit pro spotřebu chladicího systému a to podporuje i popis jeho funkce. 
 
 
Jde zde o klasické dvoufázové chlazení, čili se využívá oběh chladicího média, které se zahříváním vypařuje a ochlazováním kondenzuje, a tak stále dokola. V takových systémech se ani mnohdy nemusí využívat žádné ventilátory a ani pumpy, protože koloběh může zajistit právě odpadní tepelná energie, nicméně v diagramu od Gigabyte vidíme, že chladicí médium do výparníku tlačí pumpa. Kondenzační jednotka by už ale mohla fungovat zcela pasivně, ale k tomu nemáme bližší informace. 
 
Gigabyte koketuje už delší dobu i s ponorným chlazením (Supercomputing 2018)
 
Do budoucna Gigabyte plánuje také testy a možná pozdější nasazení technologie od Incooling i ve výkonných serverech H-Series a také GPU serverech G-Series.  
 
Zdroj: Gigabyte


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA otestuje solární plachtu při nahánění malého asteroidu NASA otestuje solární plachtu při nahánění malého asteroidu
První mise NASA vydávající se s velkou raketou až k Měsíci bude představovat i zkoušku pohonu pomocí solárních plachet. Společně s Artemis I se totiž do vesmíru "vyveze" i sonda NEA Scout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost
GeForce RTX 3050 přijde na trh coby 8GB karta, která se tak na rozdíl od RX 6500 XT bude hodit i pro těžbu Etherea, ovšem jak to vypadá, těžaři se nakonec snad nebudou o tento model přetahovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti
Perovskitové solární články se opět posouvají o něco dál. Vědci z EPFL a Korea Institute of Energy Research na ně aplikovali technologii kvantových teček a díky tomu dokázali jejich účinnost navýšit až na 25,7 % na malém formátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000 NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000
NVIDIA se rozhodla zdražit své vlastní karty Founders Edition, což zatím platí dle dostupných informací jen v Evropské Unii, ovšem brzy by se měla "dočkat" rovněž Velká Británie. Jaký je důvod pro zdražení zrovna v této době? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů
Intel zřejmě nerad vidí, jak se na moderních deskách díky nastavení základního taktu BCLK přetaktovávají i běžné procesory Alder Lake-S, které nepatří mezi modely K s odemknutým násobičem. Co k tomu říká?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů