www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gigabyte Aorus Gen4 AIC SSD: 8 TB a 15 GB/s

Gigabyte Aorus Gen4 AIC SSD: 8 TB a 15 GB/s
, , aktualita
Společnost Gigabyte si připravila nové SSD s kapacitou 8 TB, což je ovšem v podstatě adaptér kombinující kapacitu i výkon čtyř 2TB SSD. Mluvit budeme o Aorus Gen4 AIC SSD se slibovanou propustností až 15 GB/s. 
K oblíbeným
reklama
Gigabyte Aorus Gen4 AIC SSD bylo prezentováno už na Computexu a nyní už se oficiálně dostává na trh. Jde v podstatě jen o adaptér, který dokáže spojit výkon a kapacitu čtyř M.2 SSD a využít je v jednom slotu PCIe x16, a to ideálně podporujícím verzi PCIe 4.0. Díky tomu bude moci nabídnout propustnost 15 GB/s, i když to v podstatě nepřekračuje možnosti rozhraní PCIe 3.0 x16. 
 
 
Gigabyte bude nabízet tento adaptér již vybavený čtyřmi modely M.2 SSD s kapacitou po 2 TB, které jsou založeny na kontroleru Phison PS5016-E16. Jiná volba zatím není, protože stále to je jediný kontroler podporující rozhraní PCIe 4.0, a to se čtyřmi linkami, který byl šit horkou jehlou z verze pro PCIe 3.0. Nové kontrolery vyvinuté přímo pro PCIe 4.0 přijdou později. 
 
 
Adaptér ale také musí myslet na chlazení, neboť čtyři výkonná M.2 SSD vedle sebe budou jistě tvořit nezanedbatelné množství tepla. Budou tak mít k dispozici měděný pasiv, jehož nízké žebroví bude profukovat jeden radiální ventilátor. Jde o stejně pojaté chlazení, jaké využívají i tradiční chladiče pro grafické karty, jež ještě stále využívá AMD. Výhoda je ta, že teplý vzduch bude vyfukován přímo ven ze skříně skrz záslepku. Ta zde může být jako řešeto, protože sama neponese žádný konektor. Chlazení bude moci pracovat ve třech režimech, respektive s třemi nastaveními otáček (Silent, Balanced a Performance) a my budeme moci sledovat také teploty z celkem osmi senzorů. 
 
 
Oněch 15 GB/s dosáhneme s režimem RAID 0 a dále máme očekávat až 430.000 a 440.000 IOPS při čtení a zápisu. Je tu ovšem zatím ten problém, že takovéto SSD bude dnes využitelné leda v serverech s procesory EPYC, k nimž se běžný uživatel moc nedostane, anebo v sestavách s procesorem Ryzen 3000 a deskou s X570. V takovém případě by se ale musel využít první slot PCIe x16 napojený na procesor a vyhrazený obvykle pro grafickou kartu. Ta by pak musela být napojena k jinému slotu, čili k procesoru přes čipovou sadu, což by nebylo z hlediska výkonu ideální. Anebo si můžeme počkat na nové Threadrippery. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft hlásí 775% nárůst zájmu o své cloudové služby Microsoft hlásí 775% nárůst zájmu o své cloudové služby
Množství lidí pracujících z domu se kvůli koronavirové pandemii extrémně rychle navýšilo. Společnost Microsoft tak dokonce zaznamenala 775% nárůst využití cloudových služeb v zemích, kde je omezeno vycházení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lidé zapínají staré počítače, jak ukázal nárůst podílu starších verzí Windows 10 Lidé zapínají staré počítače, jak ukázal nárůst podílu starších verzí Windows 10
Data sítě AdDuplex ukazují na to, že postupem času se rychlost rozšiřování nových verzí Windows 10 zpomalila a nejnověji se dokonce tento trend nakrátko obrátil. To ale neznamená, že lidé začali přecházet na starší verze. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Američané utahují šrouby: TSMC nebude moci dodávat firmě Huawei Američané utahují šrouby: TSMC nebude moci dodávat firmě Huawei
Společnost Huawei upadla v nemilost vlády USA, dle níž její produkty představují bezpečnostní riziko. Už dlouho se přitom mluví o tlaku na tchaj-wanskou společnost TSMC, který by měl přinést konec jejích dodávek pro Huawei. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce GTX 480: relikvie z minulosti ukazuje plný GF100 s 512 jádry GeForce GTX 480: relikvie z minulosti ukazuje plný GF100 s 512 jádry
Spekulace o nástupu nových verzí grafických karet mohou být zažehnuty různými způsoby a jedním z nich je to, když se objeví nový prototyp dosud neznámého modelu. Bylo to i v případě karty nazývané GeForce GTX 480 Core 512. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SpaceX představuje loď Dragon XL pro cesty k Měsíci SpaceX představuje loď Dragon XL pro cesty k Měsíci
Společnost SpaceX sice už chtěla vyvíjet především koncept Starship, ovšem my se nyní dozvídáme, že nastoupí další Dragon v podobě velké lodi určené pro rakety Falcon Heavy a lety k Měsíci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek