www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gigabyte Aorus Gen4 AIC SSD: 8 TB a 15 GB/s

Gigabyte Aorus Gen4 AIC SSD: 8 TB a 15 GB/s
, , aktualita
Společnost Gigabyte si připravila nové SSD s kapacitou 8 TB, což je ovšem v podstatě adaptér kombinující kapacitu i výkon čtyř 2TB SSD. Mluvit budeme o Aorus Gen4 AIC SSD se slibovanou propustností až 15 GB/s. 
K oblíbeným
reklama
Gigabyte Aorus Gen4 AIC SSD bylo prezentováno už na Computexu a nyní už se oficiálně dostává na trh. Jde v podstatě jen o adaptér, který dokáže spojit výkon a kapacitu čtyř M.2 SSD a využít je v jednom slotu PCIe x16, a to ideálně podporujícím verzi PCIe 4.0. Díky tomu bude moci nabídnout propustnost 15 GB/s, i když to v podstatě nepřekračuje možnosti rozhraní PCIe 3.0 x16. 
 
 
Gigabyte bude nabízet tento adaptér již vybavený čtyřmi modely M.2 SSD s kapacitou po 2 TB, které jsou založeny na kontroleru Phison PS5016-E16. Jiná volba zatím není, protože stále to je jediný kontroler podporující rozhraní PCIe 4.0, a to se čtyřmi linkami, který byl šit horkou jehlou z verze pro PCIe 3.0. Nové kontrolery vyvinuté přímo pro PCIe 4.0 přijdou později. 
 
 
Adaptér ale také musí myslet na chlazení, neboť čtyři výkonná M.2 SSD vedle sebe budou jistě tvořit nezanedbatelné množství tepla. Budou tak mít k dispozici měděný pasiv, jehož nízké žebroví bude profukovat jeden radiální ventilátor. Jde o stejně pojaté chlazení, jaké využívají i tradiční chladiče pro grafické karty, jež ještě stále využívá AMD. Výhoda je ta, že teplý vzduch bude vyfukován přímo ven ze skříně skrz záslepku. Ta zde může být jako řešeto, protože sama neponese žádný konektor. Chlazení bude moci pracovat ve třech režimech, respektive s třemi nastaveními otáček (Silent, Balanced a Performance) a my budeme moci sledovat také teploty z celkem osmi senzorů. 
 
 
Oněch 15 GB/s dosáhneme s režimem RAID 0 a dále máme očekávat až 430.000 a 440.000 IOPS při čtení a zápisu. Je tu ovšem zatím ten problém, že takovéto SSD bude dnes využitelné leda v serverech s procesory EPYC, k nimž se běžný uživatel moc nedostane, anebo v sestavách s procesorem Ryzen 3000 a deskou s X570. V takovém případě by se ale musel využít první slot PCIe x16 napojený na procesor a vyhrazený obvykle pro grafickou kartu. Ta by pak musela být napojena k jinému slotu, čili k procesoru přes čipovou sadu, což by nebylo z hlediska výkonu ideální. Anebo si můžeme počkat na nové Threadrippery. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře