Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte TweaKing: kouzlení v Paříži

2.11.2009, Martin Kuchař, článek
Gigabyte TweaKing: kouzlení v Paříži
Gigabyte uspořádal pro evropské overclockery další soutěž, která se konala v netradičním duchu. Bylo totiž zakázáno použití kapalného dusíku, frekvence byla omezena na 4 GHz a všichni museli ukázat svůj um při ladění systému. Svět hardware byl při tom.
Kapitoly článku:
  1. Gigabyte TweaKing: kouzlení v Paříži
  2. Průběh a výsledky soutěže
  3. Kompletní TweaKing fotogalerie
Po mnoha soutěžích, kterých jste v letošním roce mohli být svědky, se Gigabyte pustil do trochu netradičních vod. Od mnoha „dusíkových“ soutěží, v kterých jde především o dosáhnutí nejvyšší možné frekvence procesoru a případně grafické karty, se tak odvrátil. Pozvané týmy evropských overclockerů a novinářů tentokrát museli předvést svou magii při ladění operačního systému a pamětí.Ostatně i heslo celé soutěže „Show your magic“ mluví samo za sebe a nepřímo tak nabádá všechny soutěžící, aby ukázali své schopnosti při zcela vyrovnaných podmínkách. Každý tým dostal k dispozici kompletní sadu hardwaru, na které měl předvést co možná nejlepší výsledek v testovacích programech SuperPi (přesnost na 32 miliónů desetinných míst) a 3DMark01 se standardním nastavením.

Aby byla soutěž ale opravdu poctivá a všichni soutěžící měli zcela vyrovnané podmínky, nesměly být použity žádné programy třetí strany, žádné upravené BIOSy, nástroje nebo tweakovací utility. Veškerý povolený software byl již na počítačích přichystán a týmy se s ním musely spokojit. Všechny úpravy systému či základní desky musely proběhnout ve standardním prostředí Windows XP SP3 za použití běžných nástrojů, jako je například Regedit nebo MsConfig.


Slečny z vedení Thaiwanského Gigabyte pózovaly novinářům velmi ochotně.
- pro zvětšení klikněte -

Pro všechny testy a laborování měly týmy přichystány hardwarové vybavení od společnosti Gigabyte a sponzorů Intel, Kingston, Enermax apod. Už v uvítacím dopise od Gigabyte bylo ale jasně řečeno, že se celá akce nese v duchu představení platformy Intel P55 a procesorů Lynnfield – ostatně podívejte se sami na stručný přehled použitých komponent.
  • Základní deska – Gigabyte GA-P55-UD6
  • Procesor – Intel Core i5-750
  • Operační paměť – 2 × 2GB Kingston KHX2000 C9
  • Grafická karta – Gigabyte GeForce GTX 260 SOC
  • Pevný disk – Kingston 64GB SSD V-series
  • Chladič CPU –GlacialTech F101
  • Zdroj –Enermax Modu82+ 625W

Po zahájení soutěže byly na stolech nachystány základní komponenty a při losování jednotlivých stolů si zástupce každého týmu vybral svůj procesor i SSD. Na tom již byl kompletně nainstalován operační systém Windows XP SP3 a kompletní sada ladících a benchmarkovacích programů.


Přichystané testovací sestavy se základním potřebným hardwarem.

Celkově bylo v hotelu Le Meridien Etoile přímo v centru Paříže nachystáno 20 sestav pro všechny evropské týmy overclockerů, přičemž si své pozice losovaly, aby nebylo možné nějaký tým předem zvýhodnit. Tato již velmi početná posádka byla navíc doplněna hojným počtem novinářů, kdy z každé zúčastněné země přijel alespoň jeden.

V sále probíhalo vše bez jakýchkoliv komplikací, které se ale nevyhly při následném hromadném přesunu na projížďku městem nebo nachystanou večeři – přece jen domluvit se s tolika lidmi a každého navigovat na jiného vedoucího nebylo úplně snadné, ale ve výsledku se vše zvládlo.