Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gmail na vlastní doméně můžete mít nadále zdarma. Známe postup i termíny

19.5.2022, Radan Tuhý, aktualita
Gmail na vlastní doméně můžete mít nadále zdarma. Známe postup i termíny
Google již v roce 2012 pozastavil nové registrace Google Apps (nyní Google Workspace) s ponecháním existujících účtů, letos v lednu ovšem oznámil nutnost přechodu na placenou verzi. To se ale nyní změnilo a je možné si bezplatnou verzi ponechat.
Google přišel s možností zřízení e-mailu a účtu Google na vlastní doméně již v roce 2006, což v průběhu dalších přibližně 6 let využilo nespočet uživatelů s vlastními doménami. Pravděpodobně s ohledem na rostoucí popularitu služby se Google v roce 2012 rozhodl pozastavit nové bezplatné registrace. Ty placené bylo možné zřizovat i nadále.

Stávající majitele účtu v bezplatné podobě to nijak neovlivnilo. Provozovatel nikoho nenutil na placené verze přecházet, z praktického hlediska to tedy nebylo nutné, pokud nebylo pro daný účet potřeba více místa pro e-maily nebo data.

Začátkem letošního roku Google oznámil, že provoz bezplatných účtů bude letos v létě pozastaven, a pro ponechání e-mailu na vlastní doméně bude nutné přejít na některou z placených variant, s tím, že bezplatnou alternativou jsou e-maily na doméně gmail.com. To ovšem vyvolalo poměrně intenzivní reakci mezi stávajícími uživateli, proto přibližně po týdnu vydal Google informaci, že pravděpodobně přijde v průběhu následujících měsíců s nějakou v té době blíže nespecifikovanou možností, jak si účet nadále ponechat.
 
 

Jak si ponechat stávající bezplatný účet Google G Suite


V průběhu května máme konečně jasno. Na stránkách podpory se objevila nová informace, že jednotlivci a rodiny, které využívají účet pro nekomerční použití, mohou tuto bezplatnou verzi využívat i nadále a požádat si o vyřazení z jinak povinné migrace na placenou edici Google Workspace.

Stačí se tedy přihlásit do administrace Google G suite a přejít na formulář, kde je nutné potvrdit, že účet není využíván komerčně. Pokud někdo přece jenom s ohledem na původní oznámení přešel na některou z placených variant a účet komerčně nevyužívá, může dle dostupných informací kontaktovat podporu Google.
 
 

Formulář je nutné odeslat do 27. června

 
Termín nutnosti vyplnění formuláře se žádostí o ponechání bezplatného účtu se již několikrát změnil, aktuálně se jedná o 27. červen. Do této doby je tedy potřeba žádost podat, protože jinak dojde k původně oznámenému přechodu na placenou verzi.

Důležité také je, že zmigrované účty, u kterých nedošlo ke vložení platební karty (nebo obecně neobsahují platební metodu) mají být 1. srpna pozastaveny. Následná reaktivace bude dle aktuálních informací podmíněna volbou placené verze, případně kontaktováním podpory Google pro potvrzení využití účtu pro mimopracovní účely.