Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Google Chrome 64 je tu jako beta, blokuje obtěžující reklamy

19.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Google Chrome 64 je tu jako beta, blokuje obtěžující reklamy
Pokud vás otravuje automatické přehrávání videí na webových stránkách, a to nejen těch s reklamou, ale s obsahem samotného provozovatele daných stránek, můžete se zaměřit na novou verzi Chrome 64. Ta se zaměřila na obtěžující prvky.
Google Chrome 64 je zatím k dispozici v betaverzi, takže si jej už můžeme vyzkoušet a podívat se na to, jak nám pomůže přestát obtěžující reklamy, ale nejen ty. Některé webové stránky, mezi něž patří i řada zahraničních hardwarových serverů, začaly nabízet videa, která se začnou automaticky přehrávat i v případě, že si otevřeme konkrétní článek, s nímž dané video ani nemá nic společného. Nejde přitom o reklamu, ale o součást videorubriky, na niž se redakce snaží tímto upozornit. Vedle toho se začaly ve velkém počtu objevovat také různé vyskakovací nabídky na zobrazování notifikací, které jsou více otravné než upozornění na cookies už jen kvůli tomu, že se i po odmítnutí zobrazují při dalších návštěvách serveru znovu a znovu a znovu... 
 
 

Google už dříve oznámil, že chce s těmito obtěžujícími nabídkami něco dělat, neboť cítí, že už toho je příliš a uživatelé pak mohou začít zcela blokovat reklamy bez rozdílu. Raději tak sám začne nejkřiklavější případy obtěžujících prvků na webových stránkách blokovat. 
 
V případě nového prohlížeče Chrome 64 jde o to, že v případě automaticky přehrávaných videí bude automaticky alespoň ztišen jejich zvuk. Možná se vám totiž také stává, že si otevřete stránku, po jejímž načtení se začne přehrávat video, se kterým jste ani nepočítali a v danou chvíli ho ani nemáte na očích. V takovém případě jde skutečně o otravnou věc. Chrome 64 tak zajistí, aby nás zvuk tohoto videa už nezaskočil. To bude možné u každého serveru nastavit pomocí malé ikonky zeleného zámku, která se objevuje nalevo od URL adresy. 
 
Vedle toho se počítá i s blokováním náhlých pop-up oken, jež mohou ukrývat neviditelná tlačítka, která otevírají další okna či stránky nezřídka se závadným obsahem a malwarem. Prohlížeč také bude blokovat obsah třetích stran na stránkách, pokud uživatel samotný s takovým prvkem nezačal pracovat, čili pokud na něj neklikl. 
 
Dále začal Chrome ve verzi 64 podporovat přehrávání videí v HDR, ovšem za předpokladu, že prohlížeč běží pod Windows 10 Creators Update či novější a samozřejmě také má vhodný hardware, takže grafickou kartu a monitor s podporou HDR.