www.svethardware.cz
>
>
>

Google kvůli fotobance Getty zrušil funkci "Zobrazit obrázek"

Google kvůli fotobance Getty zrušil funkci "Zobrazit obrázek"
, , aktualita
Fotobanka Getty Images podala před dvěma lety žalobu na Google za snadný přístup k obrázkům chráněným copyrightem. Před pár dny společnosti oznámily společnou dohodu a nyní už není možné přímo zobrazovat hledaný obrázek.
K oblíbeným
reklama
Google Images (Obrázky Google) je velmi oblíbená služba společnosti Google pro hledání obrázků. Bohužel je často zneužívána k nalezení obrázků, které pak nejsou použity v souladu s licencí, což ale není problém Googlu, nýbrž uživatelů. Fotobance Getty Images toto pochopitelně nesmírně vadilo, neboť lidé pak používali fotografie bez toho, aniž by si je koupili na stránkách fotobanky. V roce 2016 tak podala na Google žalobu za umožnění tohoto snadného vyhledávání obrázků, díky kterému pak bylo neméně tak snadné i jejich zneužití.
 
Google Images
 
Nutno podotknout, že fotobanka Getty Images je docela nenáviděnou organizací v oblasti autorského práva, neboť její business model je vedle klasického prodeje snímků založen i na podávání žalob za porušení práv při každé příležitosti a snaze přijít si k penězům pomocí odškodnění. Při legitimních žalobách by na tom nebylo nic špatného, jenže Getty nezřídka podává žaloby i neoprávněně (např. za zveřejnění vlastních snímků, které na žádné fotobance ani nikdy nebyly, jen některé z nich připomínají). Před pár dny ale došlo k dohodě mezi Googlem a Getty Images, čehož následkem bylo odvolání žaloby a pár ústupků ze strany Googlu.
 
Toto zahrnuje zrušení tlačítka "Zobrazit obrázek" ve vyhledávání obrázků. I když je možné snímek stále oklikou zobrazit, už to nejde přes původní tlačítko a lidé jsou tak tlačeni k návštěvě stránky. To je pro uživatele zpomalení, na druhou stranu je to dostane na stránky fotobanky, případně webu, který fotografii použil a může tak získat např. peníze z reklamy. V dnešním stavu uživatelé použili fotku z webu, který nenavštívili. Spokojenější jsou tak nyní lidé v Getty Images i majitelé webů, kterým se zvýší návštěvnost stránek.
 
Google také zvýraznil informaci o tom, že obrázek může podléhat autorským právům. Další novinkou je zrušení možnosti vyhledávání pomocí obrázku ze stránky s vyhledaným obrázkem, nicméně tato možnost i nadále zůstává na hlavní stránce Google Images. Tvrdí se totiž, že uživatelé toto využívali k hledání jiné verze snímku bez vodoznaku. To je jistě pravda, nicméně osobně třeba totéž využívám přesně opačně k dopátrání se původního zdroje obrázku. Tedy zda náhodou nejde o chráněný snímek z fotobanky, který někdo mylně později zařadil do Creative Commons nebo public domain, což už se také několikrát stalo.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chyba v iOS umožnila nepozorovaný přístup k datům z iPhonu přes Wi-Fi Chyba v iOS umožnila nepozorovaný přístup k datům z iPhonu přes Wi-Fi
Výzkumník objevil kritickou chybu v jádru iOS, která by umožnila přístup k citlivým údajům z iPhonu v reálném čase, aniž by o tom uživatel věděl. Stačilo, aby se útočník nacházel v blízkosti. Apple naštěstí chybu již opravil.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář