www.svethardware.cz
>
>
>
>

Google prý dosáhl kvantové nadvlády, máme se obávat o šifrovaná data?

Google prý dosáhl kvantové nadvlády, máme se obávat o šifrovaná data?
, , aktualita
Financial Times se zmiňují o práci, v níž Google tvrdí, že dosáhl takzvané kvantové nadvlády. Mělo by tak jít o počátek nové éry výpočetní techniky, kde kvantové počítače už budou v některých úlohách nadřazeny těm běžným. 
K oblíbeným
reklama
Kvantová nadvláda či převaha jednoduše znamená to, že kvantové počítače dospějí do stavu, kdy budou schopny řešit některé úlohy, na něž běžné superpočítače v praxi nestačí a nemohou stačit, čili je nedokáží vyřešit v rozumném časovém horizontu. Google přitom v roce 2014 hlásil, že se pokusí této převahy dosáhnout pomocí počítače s 50 qubity do roku 2017. 
 
 
Ovšem právě v roce 2017 přišla společnost IBM s tím, že nic takového nezařídí ani počítač s 56 qubity a Google mlčel. Loni ovšem ohlásil, že pracuje na počítači se 72 qubity, jejichž počet se však posléze smrsknul na 53 qubitů. Dle IBM ovšem rovněž záleží i na "kvantovém objemu", což je míra beroucí v ohled jednak počet qubitů a vedle toho i jejich chybovost. Jinými slovy, samotný počet qubitů v kvantovém počítači nám neřekne v podstatě nic o jeho schopnostech. 
 
Dle Financial Times se zmíněná práce firmy Google věnuje jistému experimentu, který dokazuje kvantovou nadřazenost v rámci jistého výpočtu, který může být reálně proveden pouze na kvantovém procesoru. Inženýři firmy Google navíc předpokládají, že jejich kvantové počítače se budou velice rapidně zlepšovat, s čímž se bude i zvyšovat počet typů úloh, v nichž budou mnohem lepší než klasické superpočítače. Může jít třeba o lámání šifer nebo o různé simulace (fyzika, chemie). Zatím šlo ale evidentně jen o experiment, který mohl skutečně ukázat na kvantovou nadřazenost, ale jen v jednom pečlivě vybraném scénáři.
Společnost Kryptera udává, že v případě šifer se stále ještě není čeho obávat. Aby byly kvantové počítače schopny prolomit běžné AES-128 nebo AES-256, potřebovaly by alespoň 2953 nebo 6681 logických qubitů. Pro prolomení RSA-2048 by pak potřebovaly 4096 logických qubitů a tomu se Google ani neblíží, zvláště když má dle Kryptery platit to, že jeden logický qubit tvoří tisíce fyzických (jde právě o jejich chybovost) a od samotného Googlu jsme se dříve dozvěděli, že kvantové počítače začnou být opravdu zajímavé v moment, kdy dosáhnout počtu stovek tisíc qubitů. 
 
Nicméně jak jsme psali letos v únoru, již dávno byl rozběhnut proces, v jehož rámci se vybírají vhodné šifry, které budou odolné vůči kvantovým počítačům. Ty bude velice vhodné mít pro jistotu k dispozici co nejdříve.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře