Google se chce zbavit zobrazovaného URL, chce jednodušší alternativu

Google se chce zbavit zobrazovaného URL, chce jednodušší alternativu
, , aktualita
Google včera oslavil 10 let existence svého prohlížeče Chrome, ale my se chceme věnovat spíše jeho plánům, které se týkají URL. Toho by se totiž Google rád zbavil, alespoň naoko, s čímž se ostatně sám netají. 
K oblíbeným
reklama
Pokud budeme chtít laikovi vysvětlit, že Uniform Resource Locator, čili URL, jasně definuje doménovou adresu, umístění zdroje kýžených dat na něm a také využitý protokol, mnohdy nepochodíme. I proto se v Googlu už řadu let uvažuje o tom, že by bylo vhodné běžně zobrazované URL nahradit něčím jiným, co by reflektovalo moderní web a jeho uživatele. 
 
 
Mluví o tom také manažerka Adrienne Porter Felt z týmu Chrome, dle níž jsou URL pro lidi těžko pochopitelná, což přináší možné problémy s bezpečností, neboť dle ní URL nefungují dobře s ohledem na to, aby přehledným způsobem udávaly jednoznačnou identitu navštěvovaných stránek. 
 
Čili jde především o problém bezpečnosti vycházející z nepochopení toho, jak URL funguje a z čeho se skládá a ostatně právě proto nám moderní prohlížeče hned vedle něj ukazují údaje o stránkách, o zabezpečeném připojení a společně s antiviry a různými systémovými nástroji se nás snaží upozorňovat, že jsme třeba omylem zabrouzdali na podvodné stránky. 
 
Nejde přitom nutně o to, že by se URL zcela přestala používat, ale o změnu toho, jak a kdy by je prohlížeče zobrazovaly. Jde také o řešení těch jednoduchých pokusů útočníků, kdy je pod zdánlivě legitimním odkazem schováno URL, které nás zanese na podvodné stránky, což je běžný způsob používaný třeba v podvodných e-mailech. 
 
Otázka je, jak by měly nové adresy vypadat, aby se takovým útokům mohlo zabránit. Google už v roce 2014 provedl pokus s tzv. origin chips, kdy adresový řádek zcela nahradil vyhledávacím. Čili uživatelé do něj nezadávali samotné adresy, ale pouze text k vyhledání a Google je pak sám navedl na kýžené stránky. Tím si samozřejmě mohl podstatně zlepšit statistiky s využitím svého vyhledávače, ale to nyní rozebírat nechceme a navíc se origin chips ani nedostaly do ostrých verzí Chromu. 
 
Extremetech také poukazuje na to, že ten samý Google z jednoduchých URL pomohl vytvořit sáhodlouhé adresy, a tato jeho dnešní snaha tak nezní upřímně. Však se stačí podívat na URL při vyhledávání pomocí Googlu, která mohou být dlouhá třeba 300 znaků, jež nám z velké části nedávají smysl. 
 
Tuto snahu Googlu bychom tedy měli sledovat už jen proto, že URL nám postupem času spíše nabobtnaly, než aby se zjednodušily a právě Google byl u toho. Těžko se tak nyní budou samotná URL zjednodušovat, to se spíše dočkáme toho, že je Google skryje a pak je otázka, co dalšího se do nich dostane, abychom my o tom neměli přehled. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře