Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání

Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
, , aktualita
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
K oblíbeným
reklama
Google dnes spustil svou streamovací herní platformu Stadia. O té se mluví o jakémsi Netflixu pro počítačové hry, nicméně přeci jen jsou zde nemalé rozdíly. Zatímco u Netflixu máte s předplatným přístup k veškerému obsahu, v případě Stadie si vlastně jen pronajímáte prostor na streamovací platformě, výkon serverů Googlu, ale ne nutně i samotné hry. Ty se kupují zvlášť a toto může být pro úspěch služby trochu problém. Otázkou je to, co se stane se zakoupenými hrami, když přestanete platit předplatné za Stadii, patrně ale budou k dispozici nadále od vývojářů hry, neboť lze např. přenášet i postavy z her vytvořené na PS4 do Stadie.
 
Google Stadia Controller
 
S dražším (a jediným nyní dostupným) předplatným Stadia Pro mohou být nicméně hry zdarma, tedy započítány v ceně předplatného. Dalším problémem je to, že počet her je zatím jen dost malý, Google naštěstí těsně před uvedením služby zvýšil počet titulů z 12 na 22. Ale i tak je to velmi malý počet.
 
Streamování má za výhodu to, že si v plném rozlišení (4K s HDR ve Stadia Pro s 5.1 zvukem) můžete zahrát prakticky na čemkoli, co je takové rozlišení schopno přehrát, neboť jde vlastně jen o streamování vytvořeného videa na základě vašich akcí. Není třeba si tedy kupovat drahá PC, herní konzole nebo herní smartphony. Klidně postačí televize, kterou už máte (nutný je však Chromecast), telefon nebo PC s prohlížečem Chrome. A samozřejmě dostatečně svižný internet. Dle Googlu by pro 4K hraní mělo stačit 35Mbps připojení. Obecně lidem Stadia funguje lépe při hraní na televizi přes Google Chromecast než na počítačích.
 
První ohlasy na internetu ukazují, že to někde funguje, někde naopak ne. V některých případech uživatelé zaznamenali krásně plynulé hraní bez výraznějších lagů na telefonu i tehdy, když někdo jiný sledoval Netflix, jiný zase měl téměř řádově rychlejší internet, než bylo potřeba, a nefungovalo to nejspíše kvůli topologické konfiguraci sítě (mesh), neboť na jednodušeji konfigurovaném a přitom pomalejším internetu měl znatelně lepší zážitek. Stadia Controller může fungovat bezdrátově s Chromecast Ultra (jako jediný také podporuje hraní ve 4K 60p), s ostatními platformami je zapotřebí USB kabelu.
 
Pokud jde o cenu, tak nyní je k dispozici Premiere Edition, což znamená Chromecast Ultra, ovladač a 3 měsíce předplatného Stadia Pro, které pak poté bude za $10 měsíčně. Pokud oželíte 4K HDR (35Mbps), 5.1 zvuk a vybrané hry zdarma nebo se slevou, bude tu od roku 2020 Stadia Base. Ta má být omezena na 1080p60 streamování (10Mbps) se stereo zvukem. Prozatím je Stadia dostupná ve 14 zemích: Belgii, Kanadě, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Itálii, Irsku, Nizozemí, Norsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a Spojených státech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář