Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání

19.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Google dnes spustil svou streamovací herní platformu Stadia. O té se mluví o jakémsi Netflixu pro počítačové hry, nicméně přeci jen jsou zde nemalé rozdíly. Zatímco u Netflixu máte s předplatným přístup k veškerému obsahu, v případě Stadie si vlastně jen pronajímáte prostor na streamovací platformě, výkon serverů Googlu, ale ne nutně i samotné hry. Ty se kupují zvlášť a toto může být pro úspěch služby trochu problém. Otázkou je to, co se stane se zakoupenými hrami, když přestanete platit předplatné za Stadii, patrně ale budou k dispozici nadále od vývojářů hry, neboť lze např. přenášet i postavy z her vytvořené na PS4 do Stadie.
 
Google Stadia Controller
 
S dražším (a jediným nyní dostupným) předplatným Stadia Pro mohou být nicméně hry zdarma, tedy započítány v ceně předplatného. Dalším problémem je to, že počet her je zatím jen dost malý, Google naštěstí těsně před uvedením služby zvýšil počet titulů z 12 na 22. Ale i tak je to velmi malý počet.
 
Streamování má za výhodu to, že si v plném rozlišení (4K s HDR ve Stadia Pro s 5.1 zvukem) můžete zahrát prakticky na čemkoli, co je takové rozlišení schopno přehrát, neboť jde vlastně jen o streamování vytvořeného videa na základě vašich akcí. Není třeba si tedy kupovat drahá PC, herní konzole nebo herní smartphony. Klidně postačí televize, kterou už máte (nutný je však Chromecast), telefon nebo PC s prohlížečem Chrome. A samozřejmě dostatečně svižný internet. Dle Googlu by pro 4K hraní mělo stačit 35Mbps připojení. Obecně lidem Stadia funguje lépe při hraní na televizi přes Google Chromecast než na počítačích.
 
První ohlasy na internetu ukazují, že to někde funguje, někde naopak ne. V některých případech uživatelé zaznamenali krásně plynulé hraní bez výraznějších lagů na telefonu i tehdy, když někdo jiný sledoval Netflix, jiný zase měl téměř řádově rychlejší internet, než bylo potřeba, a nefungovalo to nejspíše kvůli topologické konfiguraci sítě (mesh), neboť na jednodušeji konfigurovaném a přitom pomalejším internetu měl znatelně lepší zážitek. Stadia Controller může fungovat bezdrátově s Chromecast Ultra (jako jediný také podporuje hraní ve 4K 60p), s ostatními platformami je zapotřebí USB kabelu.
 
Pokud jde o cenu, tak nyní je k dispozici Premiere Edition, což znamená Chromecast Ultra, ovladač a 3 měsíce předplatného Stadia Pro, které pak poté bude za $10 měsíčně. Pokud oželíte 4K HDR (35Mbps), 5.1 zvuk a vybrané hry zdarma nebo se slevou, bude tu od roku 2020 Stadia Base. Ta má být omezena na 1080p60 streamování (10Mbps) se stereo zvukem. Prozatím je Stadia dostupná ve 14 zemích: Belgii, Kanadě, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Itálii, Irsku, Nizozemí, Norsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a Spojených státech.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.