Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání

Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
, , aktualita
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
K oblíbeným
reklama
Google dnes spustil svou streamovací herní platformu Stadia. O té se mluví o jakémsi Netflixu pro počítačové hry, nicméně přeci jen jsou zde nemalé rozdíly. Zatímco u Netflixu máte s předplatným přístup k veškerému obsahu, v případě Stadie si vlastně jen pronajímáte prostor na streamovací platformě, výkon serverů Googlu, ale ne nutně i samotné hry. Ty se kupují zvlášť a toto může být pro úspěch služby trochu problém. Otázkou je to, co se stane se zakoupenými hrami, když přestanete platit předplatné za Stadii, patrně ale budou k dispozici nadále od vývojářů hry, neboť lze např. přenášet i postavy z her vytvořené na PS4 do Stadie.
 
Google Stadia Controller
 
S dražším (a jediným nyní dostupným) předplatným Stadia Pro mohou být nicméně hry zdarma, tedy započítány v ceně předplatného. Dalším problémem je to, že počet her je zatím jen dost malý, Google naštěstí těsně před uvedením služby zvýšil počet titulů z 12 na 22. Ale i tak je to velmi malý počet.
 
Streamování má za výhodu to, že si v plném rozlišení (4K s HDR ve Stadia Pro s 5.1 zvukem) můžete zahrát prakticky na čemkoli, co je takové rozlišení schopno přehrát, neboť jde vlastně jen o streamování vytvořeného videa na základě vašich akcí. Není třeba si tedy kupovat drahá PC, herní konzole nebo herní smartphony. Klidně postačí televize, kterou už máte (nutný je však Chromecast), telefon nebo PC s prohlížečem Chrome. A samozřejmě dostatečně svižný internet. Dle Googlu by pro 4K hraní mělo stačit 35Mbps připojení. Obecně lidem Stadia funguje lépe při hraní na televizi přes Google Chromecast než na počítačích.
 
První ohlasy na internetu ukazují, že to někde funguje, někde naopak ne. V některých případech uživatelé zaznamenali krásně plynulé hraní bez výraznějších lagů na telefonu i tehdy, když někdo jiný sledoval Netflix, jiný zase měl téměř řádově rychlejší internet, než bylo potřeba, a nefungovalo to nejspíše kvůli topologické konfiguraci sítě (mesh), neboť na jednodušeji konfigurovaném a přitom pomalejším internetu měl znatelně lepší zážitek. Stadia Controller může fungovat bezdrátově s Chromecast Ultra (jako jediný také podporuje hraní ve 4K 60p), s ostatními platformami je zapotřebí USB kabelu.
 
Pokud jde o cenu, tak nyní je k dispozici Premiere Edition, což znamená Chromecast Ultra, ovladač a 3 měsíce předplatného Stadia Pro, které pak poté bude za $10 měsíčně. Pokud oželíte 4K HDR (35Mbps), 5.1 zvuk a vybrané hry zdarma nebo se slevou, bude tu od roku 2020 Stadia Base. Ta má být omezena na 1080p60 streamování (10Mbps) se stereo zvukem. Prozatím je Stadia dostupná ve 14 zemích: Belgii, Kanadě, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Itálii, Irsku, Nizozemí, Norsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a Spojených státech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala