Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GPT-5 má mít inteligenci na úrovni Ph.D., chvíli si na něj ale počkáme

24.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
GPT-5 má mít inteligenci na úrovni Ph.D., chvíli si na něj ale počkáme
Další verze LLM GPT-5 na sebe nechá ještě chvíli čekat. Prozradila tak Mira Murati, CTO společnosti OpenAI. Chatbot by měl dosahovat ještě vyšší inteligence, tentokrát až na úrovni PH.D. v případě některých typů úloh.
OpenAI připravuje další verzi svého chatbota ChatGPT a spolu s tím pochopitelně i LLM, na němž bude postaven. Mira Murati, CTO společnosti OpenAI, v nedávném interview pro Dartmouth Engineering zhodnotila dosavadní vývoj technologií a pohovořila i o budoucnosti. Podle ní byl GPT-3 svou inteligencí jako takové na úrovni batolete, ale GPT-4 se dostal na úroveň chytrého středoškoláka. Během několika dalších let bychom se ale měli dočkat nové verze GPT-5, která by se ve specifických úlohách (tzn. ne obecně všech) měla dostat na úroveň Ph.D. To už tedy mluvíme o vyšších stupních univerzitního vzdělání. Tyto technologie se dle jejích slov vyvíjí opravdu překotně.
 
 
Nyní máme k dispozici model GPT-4o, který je multimodální, tedy dokáže pracovat s různými druhy vstupu včetně třeba obrázků, tedy nejen textu. Otázkou ale je, kdy se objeví výše zmíněný model GPT-5. Na tuto otázku Mira Murati odpověděla, že by to mohlo být za 1 až 1,5 roku, nabízí se tedy konec roku 2025, možná začátek roku 2026, nedojde-li k nějakému zpoždění. Někteří předpovídali jeho příchod už letos, ale to došlo patrně k záměně mezi modely GPT-4o, který se opravdu objevil letos, a GPT-5. Znovu je ale nutné podotknout, že úroveň "Ph.D. inteligence" se bude týkat jen některých typů úloh, dle Murati ji nemáme očekávat ve všech možných.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.