GPU TU102 se ukazuje v plné kráse, některé Turingy budou vyráběny v Koreji

GPU TU102 se ukazuje v plné kráse, některé Turingy budou vyráběny v Koreji
, , aktualita
Nyní se už můžeme podívat na to, jak vypadá čip TU102, který se montuje do karet GeForce RTX 2080 Ti. Je skutečně velký a vedle něj už byl vyfocen i TU104 a pak tu máme informace o tom, kde se nová GPU NVIDIE budou vyrábět či vyrábí. 
K oblíbeným
reklama
GPU NVIDIA TU102 tak skutečně není zrovna malý čip, však také obsahuje celkem 4352 CUDA jader nehledě na raytracingová jádra RT a další nálož AI jader Tensor. 
 
 
Očekávali bychom, že hlavní čipy generace Turing jsou založeny na 12nm technologii FinFET, kterou poskytuje tchaj-wanská společnost TSMC, tradiční to partner NVIDIE. Nicméně právě GPU Turing TU102 (RTX 2080 Ti) by mělo být vyráběno nejen na Tchaj-wanu, ale také v Koreji, jak dokládá následující snímek. 
 
Z toho tak jednoznačně kouká společnost Samsung, protože v Koreji není nikdo jiný, kdo by to mohl zvládnout a je pravděpodobné, že ten k tomu využívá svou vylepšenou 14nm technologii, která se v licenci firmy GlobalFoundries také označuje jako 12nm a AMD s její pomocí vyrábí moderní procesory Ryzen a Threadripper. Že by NVIDII nestačily kapacity, které dokáže TSMC poskytnout? Vypadá to tak. 
 
Krom toho by se však čipy TU104 na kartách RTX 2080 měly být vyráběny pouze na Tchaj-wanu. 
 
 
Nyní se už můžeme díky Expreview podívat na detailní snímky karty s čipem TU102. Grafický čip je skutečně obrovský a má k dispozici mohutné napájení, které vypadá na 16 fází.
 
 
 
 
NVIDIA dříve už využívala služeb Samsungu, respektive spíše ještě využívá, protože jeho 14nm FinFET slouží k výrobě slabších čipů Pascal a pro ty výkonnější posloužil 16nm FinFET firmy TSMC. Nyní je otázka, jak se budou od sebe lišit čipy GT102 vyrobené Samsungem a TSMC, respektive které mají lepší výhled pro dosažení vysokých taktů. 
 
Ovšem NVIDIA dosud neposkytla k novým kartám ovladače, takže i když ty už evidentně jsou v rukou odborné veřejnosti, ta nemá jak je otestovat a zjistit k tomu něco bližšího. Stále tak čekáme i na první benchmarky, které se budou dle očekávání věnovat především výkonu ve hrách využívajících klasická CUDA jádra a ne nová RT a Tensor. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář