www.svethardware.cz
>
>
>
>

GPU za 400 dolarů: jak si vede moderna proti tři roky staré kartě?

GPU za 400 dolarů: jak si vede moderna proti tři roky staré kartě?
, , aktualita
Server Techspot stvořil malý test, v němž se srovnává vyšší střední třída či pro někoho možná jen střední třída grafických karet z tohoto roku s modelem z roku 2016. Jde tak o test GTX 1070, RTX 2060 Super a RX 5700 XT.
K oblíbeným
reklama
Do testu by se dala zařadit ještě jako stará karta Radeon RX Vega 56, která také přišla s cenou 400 dolarů, ovšem nejspíše nebyla k dispozici a ostatně GTX 1070 je přinejmenším srovnatelná karta. Její cena se pohybovala kolem 400 dolarů, respektive NVIDIA s nástupem Pascalu začala čarovat se svými Founders Edition (FE), které byly podstatně dražší. Základní tak stála 379 USD a FE od NVIDIE pak 449 USD, ale v zásadě se dá říci, že šlo prostě o karty za cca 400 dolarů. 
 
 
V případě GeForce RTX 2060 Super a Radeonu RX 5700 XT už je to jednoduché, obě mají oficiální cenovku 399 USD, takže jednoznačně jde o přímé soupeře. Jednoduché naopak není odpovědět na otázku, kterou by si měl zákazník vybrat. Na straně GeForce stojí výhoda v podpoře RTX technologií, kterou ale někdo může považovat za veskrze nicotnou, přičemž v ostatních ohledech by měl mít navrch spíš Radeon, ovšem s tím, že výkony ve hrách se budou lišit prostě tím, na co je daná hra optimalizovaná. 

V testu jde ale především o to, aby se ukázala tři roky stará karta vedle moderních modelů s víceméně stejnou cenou. 
 
 
Co se týče souboje moderní GeForce proti Radeonu, ten může dopadnout tak, jak ukazuje Red Dead Redemption 2, kde Radeon jednoznačně vede a jeho nejnižší snímkovací frekvence se ani nedostává na průměr FPS konkurenční karty. Anebo to může dopadnout tak, že GeForce RTX 2060 Super bude mírně lepší ve Full HD, ale zase horší ve 1440p. V testech serveru Techspot ovšem z celkového pohledu jednoznačně vede Radeon. 
 
 
V mnoha testech to pak vypadá prostě tak, že RX 5700 XT vede oproti RTX 2060S s rozdílem, který víceméně platí i pro ni a GTX 1070. Čili pro zákazníka, který o ray tracing nemá zájem, vypadá Radeon rozhodně atraktivněji. Nakonec se to projeví i v celkovém srovnání, kde se průměrují výsledky (viz odkazovaný článek). 
 
GeForce RTX 2060 Super oproti GTX 1070 získala o 18 až 62 FPS navíc s průměrem 35 %, čili je o 35 % rychlejší. To Radeon RX 5700 XT získal o 17 až 85 FPS víc s průměrem 48 %, takže je téměř o polovinu rychlejší než GTX 1070. 
 
Za stejnou cenu tak můžeme dnes získat výrazně vyšší hodnotu než v roce 2016, tedy s ohledem na grafické karty. Pokud bychom do tohoto srovnání přibrali i procesory, pak to by už bylo něco úplně jiného. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře