www.svethardware.cz
>
>
>
>

GPU za 400 dolarů: jak si vede moderna proti tři roky staré kartě?

GPU za 400 dolarů: jak si vede moderna proti tři roky staré kartě?
, , aktualita
Server Techspot stvořil malý test, v němž se srovnává vyšší střední třída či pro někoho možná jen střední třída grafických karet z tohoto roku s modelem z roku 2016. Jde tak o test GTX 1070, RTX 2060 Super a RX 5700 XT.
K oblíbeným
reklama
Do testu by se dala zařadit ještě jako stará karta Radeon RX Vega 56, která také přišla s cenou 400 dolarů, ovšem nejspíše nebyla k dispozici a ostatně GTX 1070 je přinejmenším srovnatelná karta. Její cena se pohybovala kolem 400 dolarů, respektive NVIDIA s nástupem Pascalu začala čarovat se svými Founders Edition (FE), které byly podstatně dražší. Základní tak stála 379 USD a FE od NVIDIE pak 449 USD, ale v zásadě se dá říci, že šlo prostě o karty za cca 400 dolarů. 
 
 
V případě GeForce RTX 2060 Super a Radeonu RX 5700 XT už je to jednoduché, obě mají oficiální cenovku 399 USD, takže jednoznačně jde o přímé soupeře. Jednoduché naopak není odpovědět na otázku, kterou by si měl zákazník vybrat. Na straně GeForce stojí výhoda v podpoře RTX technologií, kterou ale někdo může považovat za veskrze nicotnou, přičemž v ostatních ohledech by měl mít navrch spíš Radeon, ovšem s tím, že výkony ve hrách se budou lišit prostě tím, na co je daná hra optimalizovaná. 

V testu jde ale především o to, aby se ukázala tři roky stará karta vedle moderních modelů s víceméně stejnou cenou. 
 
 
Co se týče souboje moderní GeForce proti Radeonu, ten může dopadnout tak, jak ukazuje Red Dead Redemption 2, kde Radeon jednoznačně vede a jeho nejnižší snímkovací frekvence se ani nedostává na průměr FPS konkurenční karty. Anebo to může dopadnout tak, že GeForce RTX 2060 Super bude mírně lepší ve Full HD, ale zase horší ve 1440p. V testech serveru Techspot ovšem z celkového pohledu jednoznačně vede Radeon. 
 
 
V mnoha testech to pak vypadá prostě tak, že RX 5700 XT vede oproti RTX 2060S s rozdílem, který víceméně platí i pro ni a GTX 1070. Čili pro zákazníka, který o ray tracing nemá zájem, vypadá Radeon rozhodně atraktivněji. Nakonec se to projeví i v celkovém srovnání, kde se průměrují výsledky (viz odkazovaný článek). 
 
GeForce RTX 2060 Super oproti GTX 1070 získala o 18 až 62 FPS navíc s průměrem 35 %, čili je o 35 % rychlejší. To Radeon RX 5700 XT získal o 17 až 85 FPS víc s průměrem 48 %, takže je téměř o polovinu rychlejší než GTX 1070. 
 
Za stejnou cenu tak můžeme dnes získat výrazně vyšší hodnotu než v roce 2016, tedy s ohledem na grafické karty. Pokud bychom do tohoto srovnání přibrali i procesory, pak to by už bylo něco úplně jiného. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala