www.svethardware.cz
>
>
>
>

GPU za 400 dolarů: jak si vede moderna proti tři roky staré kartě?

GPU za 400 dolarů: jak si vede moderna proti tři roky staré kartě?
, , aktualita
Server Techspot stvořil malý test, v němž se srovnává vyšší střední třída či pro někoho možná jen střední třída grafických karet z tohoto roku s modelem z roku 2016. Jde tak o test GTX 1070, RTX 2060 Super a RX 5700 XT.
K oblíbeným
reklama
Do testu by se dala zařadit ještě jako stará karta Radeon RX Vega 56, která také přišla s cenou 400 dolarů, ovšem nejspíše nebyla k dispozici a ostatně GTX 1070 je přinejmenším srovnatelná karta. Její cena se pohybovala kolem 400 dolarů, respektive NVIDIA s nástupem Pascalu začala čarovat se svými Founders Edition (FE), které byly podstatně dražší. Základní tak stála 379 USD a FE od NVIDIE pak 449 USD, ale v zásadě se dá říci, že šlo prostě o karty za cca 400 dolarů. 
 
 
V případě GeForce RTX 2060 Super a Radeonu RX 5700 XT už je to jednoduché, obě mají oficiální cenovku 399 USD, takže jednoznačně jde o přímé soupeře. Jednoduché naopak není odpovědět na otázku, kterou by si měl zákazník vybrat. Na straně GeForce stojí výhoda v podpoře RTX technologií, kterou ale někdo může považovat za veskrze nicotnou, přičemž v ostatních ohledech by měl mít navrch spíš Radeon, ovšem s tím, že výkony ve hrách se budou lišit prostě tím, na co je daná hra optimalizovaná. 

V testu jde ale především o to, aby se ukázala tři roky stará karta vedle moderních modelů s víceméně stejnou cenou. 
 
 
Co se týče souboje moderní GeForce proti Radeonu, ten může dopadnout tak, jak ukazuje Red Dead Redemption 2, kde Radeon jednoznačně vede a jeho nejnižší snímkovací frekvence se ani nedostává na průměr FPS konkurenční karty. Anebo to může dopadnout tak, že GeForce RTX 2060 Super bude mírně lepší ve Full HD, ale zase horší ve 1440p. V testech serveru Techspot ovšem z celkového pohledu jednoznačně vede Radeon. 
 
 
V mnoha testech to pak vypadá prostě tak, že RX 5700 XT vede oproti RTX 2060S s rozdílem, který víceméně platí i pro ni a GTX 1070. Čili pro zákazníka, který o ray tracing nemá zájem, vypadá Radeon rozhodně atraktivněji. Nakonec se to projeví i v celkovém srovnání, kde se průměrují výsledky (viz odkazovaný článek). 
 
GeForce RTX 2060 Super oproti GTX 1070 získala o 18 až 62 FPS navíc s průměrem 35 %, čili je o 35 % rychlejší. To Radeon RX 5700 XT získal o 17 až 85 FPS víc s průměrem 48 %, takže je téměř o polovinu rychlejší než GTX 1070. 
 
Za stejnou cenu tak můžeme dnes získat výrazně vyšší hodnotu než v roce 2016, tedy s ohledem na grafické karty. Pokud bychom do tohoto srovnání přibrali i procesory, pak to by už bylo něco úplně jiného. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek