www.svethardware.cz
>
>
>
>

GPU za 400 dolarů: jak si vede moderna proti tři roky staré kartě?

GPU za 400 dolarů: jak si vede moderna proti tři roky staré kartě?
, , aktualita
Server Techspot stvořil malý test, v němž se srovnává vyšší střední třída či pro někoho možná jen střední třída grafických karet z tohoto roku s modelem z roku 2016. Jde tak o test GTX 1070, RTX 2060 Super a RX 5700 XT.
K oblíbeným
reklama
Do testu by se dala zařadit ještě jako stará karta Radeon RX Vega 56, která také přišla s cenou 400 dolarů, ovšem nejspíše nebyla k dispozici a ostatně GTX 1070 je přinejmenším srovnatelná karta. Její cena se pohybovala kolem 400 dolarů, respektive NVIDIA s nástupem Pascalu začala čarovat se svými Founders Edition (FE), které byly podstatně dražší. Základní tak stála 379 USD a FE od NVIDIE pak 449 USD, ale v zásadě se dá říci, že šlo prostě o karty za cca 400 dolarů. 
 
 
V případě GeForce RTX 2060 Super a Radeonu RX 5700 XT už je to jednoduché, obě mají oficiální cenovku 399 USD, takže jednoznačně jde o přímé soupeře. Jednoduché naopak není odpovědět na otázku, kterou by si měl zákazník vybrat. Na straně GeForce stojí výhoda v podpoře RTX technologií, kterou ale někdo může považovat za veskrze nicotnou, přičemž v ostatních ohledech by měl mít navrch spíš Radeon, ovšem s tím, že výkony ve hrách se budou lišit prostě tím, na co je daná hra optimalizovaná. 

V testu jde ale především o to, aby se ukázala tři roky stará karta vedle moderních modelů s víceméně stejnou cenou. 
 
 
Co se týče souboje moderní GeForce proti Radeonu, ten může dopadnout tak, jak ukazuje Red Dead Redemption 2, kde Radeon jednoznačně vede a jeho nejnižší snímkovací frekvence se ani nedostává na průměr FPS konkurenční karty. Anebo to může dopadnout tak, že GeForce RTX 2060 Super bude mírně lepší ve Full HD, ale zase horší ve 1440p. V testech serveru Techspot ovšem z celkového pohledu jednoznačně vede Radeon. 
 
 
V mnoha testech to pak vypadá prostě tak, že RX 5700 XT vede oproti RTX 2060S s rozdílem, který víceméně platí i pro ni a GTX 1070. Čili pro zákazníka, který o ray tracing nemá zájem, vypadá Radeon rozhodně atraktivněji. Nakonec se to projeví i v celkovém srovnání, kde se průměrují výsledky (viz odkazovaný článek). 
 
GeForce RTX 2060 Super oproti GTX 1070 získala o 18 až 62 FPS navíc s průměrem 35 %, čili je o 35 % rychlejší. To Radeon RX 5700 XT získal o 17 až 85 FPS víc s průměrem 48 %, takže je téměř o polovinu rychlejší než GTX 1070. 
 
Za stejnou cenu tak můžeme dnes získat výrazně vyšší hodnotu než v roce 2016, tedy s ohledem na grafické karty. Pokud bychom do tohoto srovnání přibrali i procesory, pak to by už bylo něco úplně jiného. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir
Sotva se objeví jedna generace procesorů, už se řeší ta následující a mnohdy i ta další. Nyní tu máme první zmínky o procesoru AMD Ryzen 7 5700U, který se objevil v uniklém benchmarku. Výsledky ale nejsou moc povzbudivé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux
Už v červnu minulého roku se hovořilo o tom, že by se mohla objevit verze prohlížeče Edge také pro operační systém Linux. Nemělo by to dlouho trvat a měla by být uvolněna první betaverze nového browseru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou? Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou?
Společnost NVIDIA by v dohledné době měla na trh vypustit také čistě pracovní grafické karty řady Quadro, které budou založeny na čipech rodiny Ampere. Zatím se objevila jedna, a to RTX A6000. Jaká je?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K? NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K?
NVIDIA ve své prezentaci nové generace herních karet ukázala také záběry z hraní v rozlišení 8K, na což se nyní zaměřili populární youtubeři Marques Brownlee a Linus z Linus Tech Tips. Jak se na dnešní možnost hrát v 8K dívají oni?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou
HP se přizpůsobuje době koronavirové, která nahrává práci z domova nebo v menších kancelářích. Výrobce proto představil malé desktopy vybavené převážně procesory AMD, ale také monitory či tiskárny.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik