Hayabusa-2 dopravila vzorky asteroidu Ryugu na Zemi

Hayabusa-2 dopravila vzorky asteroidu Ryugu na Zemi
, , aktualita
Japonské vesmírné agentuře JAXA se povedla i závěrečná část mise Hayabusa-2, a to dopravit nasbírané vzorky asteroidu Ryugu na Zemi. Ty se nakonec snesly na padáku v sobotu večer v oblasti jižní Austrálie. 
K oblíbeným
reklama
Případnému pozorovateli mohl sestup kontejneru se vzorky připadat jen jako další "padající hvězda", ostatně takto ji zaznamenala jedna kamer, která sleduje australskou oblohu. Hayabusa-2 přitom nasbírala materiál asteroidu Ryugu teprve loni v létě, takže jeho dopravení na Zemi netrvalo zas tak dlouho a JAXA se tak dočkala mnohem dříve, než se dočká NASA v případě vzorků sondy OSIRIS-REx. Jejich návrat se očekává až ke konci září roku 2023, ovšem vzhledem k tomu, jak plný kontejner si sonda uložila do návratové kapsle, bude těchto vzorků mnohem více, než kolik jich přivezla Hayabusa-2. 
 
 sestup 16kg kapsle se vzorky asteroidu
 
Samotná sonda tak už jen dopravila kapsli se vzorky k Zemi, vyslala ji ve výšce 200 km do atmosféry a sama se vydala jinou cestou, aby neohrozila sestup cenného materiálu. Pracovníci JAXA v Austrálii poté nalezli kapsli poblíž městečka Woomera, kam se snesla na padáku otevřeném v cca 10 km, a to zcela nepoškozena. 
 
 
Poslední fáze mise tak proběhla zcela dle plánu my se dozvídáme, že kapsle letěla atmosférou rychlostí až 11 km/s a brzy poté začala ještě ve vzduchu vysílat naváděcí signál, který se z blízké základny Australského letectva vydala sledovat helikoptéra. Kapsle byla poté zabalena a odeslána na předběžné zkoumání, které zahrnovalo i sběr plynu, jenž v ní mohl být uvězněn. Poté už budou vzorky odeslány do Japonska, kde si je převezme sama JAXA a my se snad dozvíme, zda se jí povedlo získat alespoň plánovaných 100 mg. 
 
Dr. Hitoshi Kuninaka (gen. ředitel ISAS - Institute for Space and Astronautical Science) uvedl, že nyní se už může s JAXA plně zaměřit na další misi zvanou MMX. Ta představuje vyzvednutí vzorku na měsíci Phobos a opět jejich vyslání na Zemi. 
 
Zdroj: BBC 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
RTX 3090 prodeji možná poráží celou řadu Radeonů RX 6000, napovídá Steam RTX 3090 prodeji možná poráží celou řadu Radeonů RX 6000, napovídá Steam
Tradiční průzkum hardwaru od společnosti Steam ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Na platformě se používá tak moc karet GeForce RTX 3090, že překonávají celou řadu nových Radeonů RX 6000 dohromady.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
4.8.2021, aktualita, Jan Vítek