www.svethardware.cz
>
>
>

Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu

Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
, , aktualita
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
K oblíbeným
reklama
Hlavním cílem mise Hayabusa-2 je přivézt z Ryugu vzorky zpět na Zemi, ovšem k tomu se teprve časem dostane. Sonda nám už v červnu poslala tento snímek asteroidu, k němuž se nezadržitelně blížila a poté se k němu odvážila na pouhých 55 metrů od povrchu. Právě z této výšky na něj shodila bubnový kontejner MINERVA-II1, který obsahoval roboty MINERVA-II1A a MINERVA-II1B. 
 
 
Oba robotičtí průzkumníci také byli vytvořeni ve tvaru bubnu, přičemž JAXA potvrdila, že jejich kontejner se od sondy úspěšně oddělil, ale osud jich samotných zůstával nějakou dobu záhadou. Asteroid rotuje, takže místo přistání robotů se sondě vzdálilo, ale později už bylo upřesnění, že oba jsou na povrchu a plně funkční. 
 
 
Ostatně jeden z nich také stihl poslat tento zajímavý dynamický snímek pořízený během svého pohybu nad povrchem asteroidu. 
 
 
Přistání robotů přitom mohlo skončit velice špatně, však 162173 Ryugu má napříč jen cca kilometr, takže má i velice slabou gravitaci a roboti se tak mohli odrazit pryč. A proč si JAXA zvolila jejich bubnovité zpracování? MINERVA-II1A a MINERVA-II1B bychom v podstatě mohli označit za rovery, ale samozřejmě ne klasického typu. Rover v podobě Opportunity by nemohl po povrchu tak malého tělesa jezdit. Namísto toho jsou MINERVA-II celé v podobě kol obsahujících motor schopný prudce měnit těžiště, a tím vymrštit celého robota nad povrch asteroidu, kde se mohou vznášet i dlouhé minuty, než zase dopadnou zpět. Právě z jednoho takového skoku pochází i výše uvedená fotografie zaslaná robotem MINERVA-II1A.
 
Oba "rovery" tak obsahují několik fotoaparátů a také teplotních senzorů pro mapování asteroidu. JAXA se ozve s dalšími snímky poté, co je Hayabusa-2 bude moci stáhnout z robotů a odeslat. Ti navíc nejsou jediní, které si sonda veze. Příští měsíc se na asteroid snese německý modul MASCOT, který má podobný "hopkací" mechanismus, ale nese si nástroje, které se zaměří na geologii. Po něm budou následovat další roboti MINERVA-II. 
 
V příštím roce začne JAXA se sběrem vzorků, a to pomocí projektilů vystřelených do asteroidu a nakonec i s použitím explozivní střely, která uvolní materiál z větší hloubky. Prolétávající sonda pak vznášející se prach postupně sesbírá při svých průletech a japonští vědci se těší na alespoň 100 mg. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře