www.svethardware.cz
>
>

HDMI 2.1 jsou tu pro rozlišení až 8K

HDMI 2.1 jsou tu pro rozlišení až 8K
, , aktualita
HDMI Forum oficiálně vypustilo do světa specifikace rozhraní HDMI, které nabídne oproti předchozí verzi podstatně zvýšenou datovou propustnost, která umožní využít displeje s rozlišením až 8K nebo zásobovat 4K displeje až 120 snímky za sekundu.
K oblíbeným
reklama
Z označení nového rozhraní by se mohlo zdát, že to nepředstavuje velké vylepšení oproti dnes už rozšířenému HDMI 2.0. Ovšem opak je pravdou, a to alespoň z hlediska rychlosti datových přenosů, neboť jde již o 48 Gb/s oproti 18 Gb/s u HDMI 2.0. Je ale pravda, že bez ohledu na datovou propustnost se HDMI 2.1 od verze 2.0 moc neliší. Vyšší propustnost je zajištěna jednak zdvojnásobením TMDS frekvence ze 600 na 1200 MHz a pak přidáním dalšího TMDS kanálu k původním třem. 
 
 
Díky 48 Gb/s je možné dosáhnout mnohem vyšších rozlišení, nebo naopak vyšších obnovovacích frekvencí u těch stávajících. Máme tu tak v nabídce i 8K při 60 Hz, ovšem strop je až na 10K a na druhé straně půjde na 4K dosáhnout až 120 Hz, i když vzhledem k podpoře 8K/60Hz by to teoreticky mělo být až 240 Hz na 4K. 
 
Zapotřebí ale bude vhodná kabeláž, a to s označením Ultra High Speed HDMI Cable, která zajistí, že rozhraní opravdu dosáhne své deklarované datové propustnosti a nabídne až 8K s HDR. Taková kabeláž musí být opravdu dobře stíněna proti elektromagnetickému rušení a pochopitelně bude zpětně kompatibilní s předchozími verzemi rozhraní, stejně jako to platí pro samotné HDMI 2.1. 
 
Pro hráče je připravena funkce Variable Refresh Rate (VRR), která má redukovat až téměř eliminovat zpoždění, roztrhaný obraz a další podobné neduhy a k podobným účelům poslouží také Quick Frame Transport (QFT) či Auto Low Latency Mode (ALLM). 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Coinbase brzy zavede platformu pro prodej NFT Coinbase brzy zavede platformu pro prodej NFT
Kryptoměnová platforma Coinbase chce v blízké době rozšířit svou působnost i na trh s NFT (Non-Fungible Token). Ty vychází z chytrých kontraktů, které podporují některé kryptoměny, jako je např. Ethereum.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Aurora Horizon a Connect: služba autonomního řízení aut za předplatné Aurora Horizon a Connect: služba autonomního řízení aut za předplatné
Společnost Aurora chce v budoucnu začít komerčně nabízet své technologie pro autonomní řízení vozů. Míří ale na podnikovou sféru a služby Aurora Horizon a Aurora Connect budou k dispozici za předplatné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
G.Skill představuje DDR5 moduly, vrcholem je DDR5-6400 CL36 G.Skill představuje DDR5 moduly, vrcholem je DDR5-6400 CL36
DDR5 paměti přichází. V posledních dnech je představilo hned několik výrobců a je mezi nimi i společnost G.Skill. Její nabídka modulů Trident Z5 bude končit až u variant DDR5-6400 s časováním CL36.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Windows 11 má také problémy s tiskárnami jako jeho předchůdce Windows 11 má také problémy s tiskárnami jako jeho předchůdce
Bohužel ani nejnovějšímu operačnímu systému Windows 11 se nevyhýbají chyby a podobně jako u "desítek", i zde jsou problémy např. s tiskárnami. Našly se už tři chyby, které komplikují instalaci nebo bezproblémové používání tiskáren.
15.10.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Minisforum Elitemini HM90: mini PC s Ryzenem 9 4900H Minisforum Elitemini HM90: mini PC s Ryzenem 9 4900H
Společnost Minisforum zařazuje do nabídky další ze svých malých, ale výkonných desktopů. Tentokrát jde o model s APU Ryzen 9 4900H, které sice už není nejnovější, ale stále jde o velice slušné APU. 
15.10.2021, aktualita, Jan Vítek