Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

HDMI 2.1 jsou tu pro rozlišení až 8K

, , aktualita
HDMI 2.1 jsou tu pro rozlišení až 8K
HDMI Forum oficiálně vypustilo do světa specifikace rozhraní HDMI, které nabídne oproti předchozí verzi podstatně zvýšenou datovou propustnost, která umožní využít displeje s rozlišením až 8K nebo zásobovat 4K displeje až 120 snímky za sekundu.
HDMI 2.1 jsou tu pro rozlišení až 8K
Z označení nového rozhraní by se mohlo zdát, že to nepředstavuje velké vylepšení oproti dnes už rozšířenému HDMI 2.0. Ovšem opak je pravdou, a to alespoň z hlediska rychlosti datových přenosů, neboť jde již o 48 Gb/s oproti 18 Gb/s u HDMI 2.0. Je ale pravda, že bez ohledu na datovou propustnost se HDMI 2.1 od verze 2.0 moc neliší. Vyšší propustnost je zajištěna jednak zdvojnásobením TMDS frekvence ze 600 na 1200 MHz a pak přidáním dalšího TMDS kanálu k původním třem. 
 
 
Díky 48 Gb/s je možné dosáhnout mnohem vyšších rozlišení, nebo naopak vyšších obnovovacích frekvencí u těch stávajících. Máme tu tak v nabídce i 8K při 60 Hz, ovšem strop je až na 10K a na druhé straně půjde na 4K dosáhnout až 120 Hz, i když vzhledem k podpoře 8K/60Hz by to teoreticky mělo být až 240 Hz na 4K. 
 
Zapotřebí ale bude vhodná kabeláž, a to s označením Ultra High Speed HDMI Cable, která zajistí, že rozhraní opravdu dosáhne své deklarované datové propustnosti a nabídne až 8K s HDR. Taková kabeláž musí být opravdu dobře stíněna proti elektromagnetickému rušení a pochopitelně bude zpětně kompatibilní s předchozími verzemi rozhraní, stejně jako to platí pro samotné HDMI 2.1. 
 
Pro hráče je připravena funkce Variable Refresh Rate (VRR), která má redukovat až téměř eliminovat zpoždění, roztrhaný obraz a další podobné neduhy a k podobným účelům poslouží také Quick Frame Transport (QFT) či Auto Low Latency Mode (ALLM). 
 


reklama