www.svethardware.cz
>
>

HDMI 2.1 jsou tu pro rozlišení až 8K

HDMI 2.1 jsou tu pro rozlišení až 8K
, , aktualita
HDMI Forum oficiálně vypustilo do světa specifikace rozhraní HDMI, které nabídne oproti předchozí verzi podstatně zvýšenou datovou propustnost, která umožní využít displeje s rozlišením až 8K nebo zásobovat 4K displeje až 120 snímky za sekundu.
K oblíbeným
reklama
Z označení nového rozhraní by se mohlo zdát, že to nepředstavuje velké vylepšení oproti dnes už rozšířenému HDMI 2.0. Ovšem opak je pravdou, a to alespoň z hlediska rychlosti datových přenosů, neboť jde již o 48 Gb/s oproti 18 Gb/s u HDMI 2.0. Je ale pravda, že bez ohledu na datovou propustnost se HDMI 2.1 od verze 2.0 moc neliší. Vyšší propustnost je zajištěna jednak zdvojnásobením TMDS frekvence ze 600 na 1200 MHz a pak přidáním dalšího TMDS kanálu k původním třem. 
 
 
Díky 48 Gb/s je možné dosáhnout mnohem vyšších rozlišení, nebo naopak vyšších obnovovacích frekvencí u těch stávajících. Máme tu tak v nabídce i 8K při 60 Hz, ovšem strop je až na 10K a na druhé straně půjde na 4K dosáhnout až 120 Hz, i když vzhledem k podpoře 8K/60Hz by to teoreticky mělo být až 240 Hz na 4K. 
 
Zapotřebí ale bude vhodná kabeláž, a to s označením Ultra High Speed HDMI Cable, která zajistí, že rozhraní opravdu dosáhne své deklarované datové propustnosti a nabídne až 8K s HDR. Taková kabeláž musí být opravdu dobře stíněna proti elektromagnetickému rušení a pochopitelně bude zpětně kompatibilní s předchozími verzemi rozhraní, stejně jako to platí pro samotné HDMI 2.1. 
 
Pro hráče je připravena funkce Variable Refresh Rate (VRR), která má redukovat až téměř eliminovat zpoždění, roztrhaný obraz a další podobné neduhy a k podobným účelům poslouží také Quick Frame Transport (QFT) či Auto Low Latency Mode (ALLM). 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek