HGST představuje první 14TB pevný disk

HGST představuje první 14TB pevný disk
, , aktualita
Kapacity pevných disků už nerostou takovým tempem jako kdysi, ale přesto rostou. Nyní se díky HGST dostává na trh světově první 14TB disk, a to model Hs14, který se ovšem už bohužel neobejde bez technologie zápisu SMR. 
K oblíbeným
reklama
Společnost HGST spadá pod Western Digital, jehož značku ale stále na daném disku najdeme až jako druhou. Jde pochopitelně o disk, který využívá obě hlavní moderní vymoženosti, které zajištují co největší kapacitu. Jde jednak o HelioSeal, čili plnění disků heliem, což umožní do nich díky nižšímu tření umístit více ploten a pak jde o technologii zápisu SMR. 
 
 
SMR (Shingled Magnetic Recording) zhušťuje stopy tím, že se navzájem částečně překrývají. Tím se může docílit i vyšší hustoty zápisu, ale s tím, že ten se kvůli překrytým stopám i prodlužuje, čili při zápisu klesá výkon. Je to dané tím, že stopy jsou tak hustě uloženy, že přepisem jedné se zničí data i na sousední. 
 
 
Proti tomu se bojuje tak, že disky si operace s náhodným zápisem překládají jako sekvenční zápis, aby nemusely tak často a na tak rozdílná místa data zapisovat. To je logické, když si uvědomíme, jaký má dopad šindelové zapisování stop, kde přepisem stopy n vždy zničíme data na stopě n+1. To by samozřejmě mohlo pokračovat donekonečna, respektive až na konec plotny, a tak jsou překrývané stopy uspořádány do skupin (Band Structure), takže celkové přepsání se týká "pouze" jich. 
 
Nicméně právě nový HGST Ultrastar Hs14 slibuje dvojnásobný výkon při sekvenčním zápisu, čímž by se měl v důsledku efektivně urychlit i zápis náhodný. Výrobce také mluví o "bezprecedentní" efektivitě při srovnání spotřeby na terabajt, což je ale logické, když jde o disk s dosud nejvyšší kapacitou. Hodnota MTBF udávající rámcovou výdrž disku byla stanovena na 2,5 milionu hodin a záruka je pětiletá. 
 
Prozatím se tyto disky dostaly k vybraným OEM výrobcům jako vzorky, a tak je na trhu ještě nenajdeme. 
 
reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek56 komentářů