HGST představuje první 14TB pevný disk

HGST představuje první 14TB pevný disk
, , aktualita
Kapacity pevných disků už nerostou takovým tempem jako kdysi, ale přesto rostou. Nyní se díky HGST dostává na trh světově první 14TB disk, a to model Hs14, který se ovšem už bohužel neobejde bez technologie zápisu SMR. 
K oblíbeným
reklama
Společnost HGST spadá pod Western Digital, jehož značku ale stále na daném disku najdeme až jako druhou. Jde pochopitelně o disk, který využívá obě hlavní moderní vymoženosti, které zajištují co největší kapacitu. Jde jednak o HelioSeal, čili plnění disků heliem, což umožní do nich díky nižšímu tření umístit více ploten a pak jde o technologii zápisu SMR. 
 
 
SMR (Shingled Magnetic Recording) zhušťuje stopy tím, že se navzájem částečně překrývají. Tím se může docílit i vyšší hustoty zápisu, ale s tím, že ten se kvůli překrytým stopám i prodlužuje, čili při zápisu klesá výkon. Je to dané tím, že stopy jsou tak hustě uloženy, že přepisem jedné se zničí data i na sousední. 
 
 
Proti tomu se bojuje tak, že disky si operace s náhodným zápisem překládají jako sekvenční zápis, aby nemusely tak často a na tak rozdílná místa data zapisovat. To je logické, když si uvědomíme, jaký má dopad šindelové zapisování stop, kde přepisem stopy n vždy zničíme data na stopě n+1. To by samozřejmě mohlo pokračovat donekonečna, respektive až na konec plotny, a tak jsou překrývané stopy uspořádány do skupin (Band Structure), takže celkové přepsání se týká "pouze" jich. 
 
Nicméně právě nový HGST Ultrastar Hs14 slibuje dvojnásobný výkon při sekvenčním zápisu, čímž by se měl v důsledku efektivně urychlit i zápis náhodný. Výrobce také mluví o "bezprecedentní" efektivitě při srovnání spotřeby na terabajt, což je ale logické, když jde o disk s dosud nejvyšší kapacitou. Hodnota MTBF udávající rámcovou výdrž disku byla stanovena na 2,5 milionu hodin a záruka je pětiletá. 
 
Prozatím se tyto disky dostaly k vybraným OEM výrobcům jako vzorky, a tak je na trhu ještě nenajdeme. 
 
reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala