www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

HPE postaví superpočítač pro NASA a měsíční program Artemis

HPE postaví superpočítač pro NASA a měsíční program Artemis
, , aktualita
NASA se chystá v dohledné době v rámci programu Artemis vrátit na Měsíc a už na něm zůstat. Chce k tomu využít nový superpočítač, který jí postaví společnost Hewlett Packard Enterprise.
K oblíbeným
reklama
Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) tak už navázala spolupráci s NASA Ames Research Center Aitken, kde bude nový superpočítač instalován. Jeho výkon bude pochopitelně zcela nesrovnatelný s tím, jaké počítače byly využity v programu Apollo, to ostatně platí i pro hardware telefonů, jež nosíme po kapsách. NASA si od nového zařízení slibuje, že poslouží ke zvýšení celkové efektivity a snížení nákladů při cestování do vesmíru a v něm. 
 
Superpočítač Pleiades v NASA Ames Research Center
 
Nový superpočítač ponese prosté označení Aitken a bude využit k tomu, aby simulovat a modeloval vstup plavidla na oběžnou dráhu Měsíce a následně i jeho sestup a přistání. Půjde o produkt celkem čtyřleté spolupráce mezi HPE a NASA založený na škálovatelné platformě SGI 8600 HPC. Stejná bude využita pro dodání celkem sedmi superpočítačů pro americké Ministerstvo obrany a v NASA Ames již mimochodem nějakou dobu funguje superpočítač Electra, který je také postaven na SGI 8600 a aktuálně drží 37. příčku v seznamu TOP 500. 
 
Aitken bude založen na 1150 výpočetních uzlech, z nichž každý se bude skládat ze dvou 20jádrových procesorů Intel Xeon Scalable druhé generace a využije rozhraní Mellonox InfiniBand. Celkem tu tak bude na 46 tisíc procesorových jader, 221 TB paměti a teoretický výkon až 3,69 petaFLOPS. 
 
V NASA Ames mají pro toto zařízení připravenu zbrusu novou modulární superpočítačovou budovu, která byla otevřena teprve minulý čtvrtek. Je založena na designu Modular Data Center (MDC) a obsahuje celkem 16 modulů, či dalo by se říci vyhrazených prostor pro superpočítače a Aitken se nastěhuje jako první. Nejdříve by měl posloužit v roce 2024 při přistání astronautů v oblasti jižního pólu Měsíce. 
 
Zdroj: Techspot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů