www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

HPE postaví superpočítač pro NASA a měsíční program Artemis

HPE postaví superpočítač pro NASA a měsíční program Artemis
, , aktualita
NASA se chystá v dohledné době v rámci programu Artemis vrátit na Měsíc a už na něm zůstat. Chce k tomu využít nový superpočítač, který jí postaví společnost Hewlett Packard Enterprise.
K oblíbeným
reklama
Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) tak už navázala spolupráci s NASA Ames Research Center Aitken, kde bude nový superpočítač instalován. Jeho výkon bude pochopitelně zcela nesrovnatelný s tím, jaké počítače byly využity v programu Apollo, to ostatně platí i pro hardware telefonů, jež nosíme po kapsách. NASA si od nového zařízení slibuje, že poslouží ke zvýšení celkové efektivity a snížení nákladů při cestování do vesmíru a v něm. 
 
Superpočítač Pleiades v NASA Ames Research Center
 
Nový superpočítač ponese prosté označení Aitken a bude využit k tomu, aby simulovat a modeloval vstup plavidla na oběžnou dráhu Měsíce a následně i jeho sestup a přistání. Půjde o produkt celkem čtyřleté spolupráce mezi HPE a NASA založený na škálovatelné platformě SGI 8600 HPC. Stejná bude využita pro dodání celkem sedmi superpočítačů pro americké Ministerstvo obrany a v NASA Ames již mimochodem nějakou dobu funguje superpočítač Electra, který je také postaven na SGI 8600 a aktuálně drží 37. příčku v seznamu TOP 500. 
 
Aitken bude založen na 1150 výpočetních uzlech, z nichž každý se bude skládat ze dvou 20jádrových procesorů Intel Xeon Scalable druhé generace a využije rozhraní Mellonox InfiniBand. Celkem tu tak bude na 46 tisíc procesorových jader, 221 TB paměti a teoretický výkon až 3,69 petaFLOPS. 
 
V NASA Ames mají pro toto zařízení připravenu zbrusu novou modulární superpočítačovou budovu, která byla otevřena teprve minulý čtvrtek. Je založena na designu Modular Data Center (MDC) a obsahuje celkem 16 modulů, či dalo by se říci vyhrazených prostor pro superpočítače a Aitken se nastěhuje jako první. Nejdříve by měl posloužit v roce 2024 při přistání astronautů v oblasti jižního pólu Měsíce. 
 
Zdroj: Techspot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Včera, aktualita, Jan Vítek