www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

HPE postaví superpočítač pro NASA a měsíční program Artemis

HPE postaví superpočítač pro NASA a měsíční program Artemis
, , aktualita
NASA se chystá v dohledné době v rámci programu Artemis vrátit na Měsíc a už na něm zůstat. Chce k tomu využít nový superpočítač, který jí postaví společnost Hewlett Packard Enterprise.
K oblíbeným
reklama
Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) tak už navázala spolupráci s NASA Ames Research Center Aitken, kde bude nový superpočítač instalován. Jeho výkon bude pochopitelně zcela nesrovnatelný s tím, jaké počítače byly využity v programu Apollo, to ostatně platí i pro hardware telefonů, jež nosíme po kapsách. NASA si od nového zařízení slibuje, že poslouží ke zvýšení celkové efektivity a snížení nákladů při cestování do vesmíru a v něm. 
 
Superpočítač Pleiades v NASA Ames Research Center
 
Nový superpočítač ponese prosté označení Aitken a bude využit k tomu, aby simulovat a modeloval vstup plavidla na oběžnou dráhu Měsíce a následně i jeho sestup a přistání. Půjde o produkt celkem čtyřleté spolupráce mezi HPE a NASA založený na škálovatelné platformě SGI 8600 HPC. Stejná bude využita pro dodání celkem sedmi superpočítačů pro americké Ministerstvo obrany a v NASA Ames již mimochodem nějakou dobu funguje superpočítač Electra, který je také postaven na SGI 8600 a aktuálně drží 37. příčku v seznamu TOP 500. 
 
Aitken bude založen na 1150 výpočetních uzlech, z nichž každý se bude skládat ze dvou 20jádrových procesorů Intel Xeon Scalable druhé generace a využije rozhraní Mellonox InfiniBand. Celkem tu tak bude na 46 tisíc procesorových jader, 221 TB paměti a teoretický výkon až 3,69 petaFLOPS. 
 
V NASA Ames mají pro toto zařízení připravenu zbrusu novou modulární superpočítačovou budovu, která byla otevřena teprve minulý čtvrtek. Je založena na designu Modular Data Center (MDC) a obsahuje celkem 16 modulů, či dalo by se říci vyhrazených prostor pro superpočítače a Aitken se nastěhuje jako první. Nejdříve by měl posloužit v roce 2024 při přistání astronautů v oblasti jižního pólu Měsíce. 
 
Zdroj: Techspot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GeForce GTX 1660 Super jsou na světě Specifikace GeForce GTX 1660 Super jsou na světě
NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3950X snadno překonal Core i9-10980XE v 3DMark Physics Ryzen 9 3950X snadno překonal Core i9-10980XE v 3DMark Physics
Procesor AMD Ryzen 9 3950X už se vesele testuje s využitím benchmarků, které pak výsledky zařazují do svých databází. Lidé jako Tum Apisak se pak v těchto databázích vrtají a přinášejí pro nás zajímavé informace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice
Dalo by se říci, že aktuální souboj firem AMD a Intel je také soubojem mezi TSMC a Intelem, pokud jde o výrobní technologie a kapacity. A právě v tomto ohledu to začíná vypadat pro AMD mnohem lépe než kdy dříve. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře