Huawei míří mezi desktopy, ovšem ne s x86

Huawei míří mezi desktopy, ovšem ne s x86
, , aktualita
Společnost Huawei je především výrobce mobilních zařízení a také síťových prvků či celých řešení. Nyní se ale můžeme podívat na to, jak se bude snažit prodrat na trh s desktopovými počítači, ovšem ne s využitím x86.
K oblíbeným
reklama
Společnost Huawei tak nechce využít klasické procesory x86, které se na desktopových počítačích využívají nejčastěji. Plánuje, že počítače založí na procesorech Kunpeng architektury ARMv8, a tak se osobně zdráhám na rozdíl od zdroje mluvit o PC, nicméně je pravda, že dnes bychom už nemuseli tak striktně dodržovat, že PC rovná se x86. 
 
 
Procesory Kunpeng založené na 7nm technologii nabídnou čtyři nebo osm jader, tedy v tomto případě, jinak jsou schopny škálovat až na 64 jader. Vedle toho podporují také rozhraní PCIe 4.0. Huawei by v tomto případě si mohl využít třeba x86 procesory od společnosti VIA, ale ta za Intelem a AMD notně zaostává a kdyby se měly využít jejich procesory, pak by Huawei nedělalo nic jiného než řada dalších firem vyrábějících své značkové počítače. 
 
Huawei také raději hledá alternativy jako znepřátelená firma pro USA a administrativu prezidenta Donalda Trumpa, která se ocitla uprostřed obchodní války s Čínou. Pro ARM to neplatí jako pro architekturu s původem ve Velké Británii, takže v tomto případě pokračuje podpora společnosti HiSilicon, která je klíčová i pro Huawei. Tyto dvě firmy jsou dle Tom's Hardware největší zákazníci pro TSMC a její 7nm proces. 
 
 
 
Zatím není jasné, v jakých koncových produktech by se tyto základní desky měly uplatnit a kdy, stejně jako to, na jaké trhy se mají dostat. Můžeme se ale podívat alespoň na jejich nabídku, která je krom zmíněných procesorů velice podobná tomu, co nabízí základní desky pro x86. Máme tu klasické DIMM pro paměti DDR4-2400, a to se čtyřkanálovým zapojením a maximem 64 GB, dále tu je rozhraní PCIe 3.0, které deska Kunpeng Desktop Board D920S10 podporuje (procesory mohou nabídnout i PCIe 4.0, jak už bylo uvedeno). 
 
Pak ještě deska nabízí šest portů SATA a dva M.2 pro SSD, máme tu Ethernet s možností využít až 25Gb/s adaptéry a samozřejmě i USB 3.0 či USB 2.0 a další rozhraní. Rozmístění montážních otvorů v PCB a zadních portů navíc ukazuje na to, že snad bude možné tuto desku využít ve skříních pro ATX, respektive Micro ATX,o statně je také jasně vidět 24pinový ATX port pro napájení a další 4pinový pomocný. 
 
Procesory Kunpeng mohou mít přitom úctyhodné specifikace. Skládají se až z cca 20 miiliard tranzistorů, dosahují počtu 64 jader stejně jako moderní EPYC, a to na taktu 2,6 GHz, podporují 1 TB operační paměti v osmikanálovém zapojení a využívají 40 linek PCIe 4.0. To vše při velice přijatelném TDP 180 W. Patří do serverových desek jako Huawei S920X00, která nabízí podporu dvou takových procesorů, 16 úložných zařízení SATA/SAS/NVMe a 32 DIMM pro DDR4-3200. 
 
Z hlediska systému je tu pochopitelně především podpora ze strany Linuxu, ovšem Microsoft už plánuje podporu 64bitových aplikacích v rámci Windows 10 on ARM. Nicméně Huawei asi počítá spíše s vlastním systémem, který vyvíjí od roku 2012. Musíme ale počkat na to, co se z toho všeho nakonec vyklube. 
 
Zdroj: Tom's Hardware 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Stadia Pro nyní zdarma na 2 měsíce, u nás však stále ještě není Stadia Pro nyní zdarma na 2 měsíce, u nás však stále ještě není
Google se rozhodl, že veřejnosti nabídne přístup ke službě Stadia Pro na dva měsíce zdarma, což začíná platit již dnes, ovšem my můžeme být stále v klidu, neboť v České republice Stadia dosud není. Ale mohla by brzy dorazit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
800gb/s Ethernet je tu, míří do HPC sektoru 800gb/s Ethernet je tu, míří do HPC sektoru
Zatímco ve světě osobních počítačů můžeme řešit to, kdy se už konečně posuneme ze standardu 1Gb/s Ethernetu alespoň na 2,5 Gb/s, servery již mají k dispozici standard 800GBASE-R slibující propustnost 800 Gb/s. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 4000 už v září? AMD Ryzen 4000 už v září?
Od zdrojů serveru Digitimes pochází informace o tom, že by se procesory AMD na platformě Vermeer, čili již 4. generace desktopových procesorů Ryzen, měly dostat na trh již v září. Co konkrétního se uvádí?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jack Dorsey, CEO Twitteru, daroval na boj s COVID-19 téměř 30 % svého jmění Jack Dorsey, CEO Twitteru, daroval na boj s COVID-19 téměř 30 % svého jmění
Bohatí lidé se často účastní filantropických projektů a v případě boje proti COVID-19 nyní hraje prim Jack Dorsey, který je CEO Twitteru. Ten se totiž rozhodl věnovat celou miliardu dolarů, což je skoro třetina jeho jmění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto
Dnes se podíváme na herní počítačovou myš Cooler Master MM711, která už na první pohled zaujme svým netradičním zpracováním. Má totiž velkou část svého pláště nahoře i dole děravou jak řešeto.
Dnes, recenze, Jan Vítek1 komentář