www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble může mít poslední slovo v letité debatě o typech Seyfertových galaxií

Hubble může mít poslední slovo v letité debatě o typech Seyfertových galaxií
, , aktualita
Velké galaxie s aktivním jádrem jsou obvykle rozdělovány na dva typy, a sice Seyfertovy galaxie typu I a typu II. Astronomové ovšem už tři desetiletí připouštěli, že ve skutečnosti se takové galaxie vůbec neliší. 
K oblíbeným
reklama
Každá velká galaxie by měla mít ve svém středu supermasivní černou díru, jejíž gravitace ji drží pohromadě a některé takové černé díry jsou aktivní, takže požírají okolní materiál a část z něj vyvrhují od svých pólů vysokou rychlostí pryč, což je doprovázeno i silným zářením. Astronomové takové objekty rozdělují na Seyfertovy galaxie typu I a typu II.
 
První typ představuje jasný zdroj i viditelného světla, zatímco druhý září spíše v infračerveném. Čili první typ má výrazné světelné signatury, které vytváří rychle se pohybující materiál velice blízko u černé díry a takové typ dva postrádá. Astronomové však měli podezření, že ve skutečnosti může jít vždy o jeden a ten samý typ galaxie a to, co vidíme, je ovlivněno prostě jen úhlem, z nějž galaxie sledujeme. Primárně tedy nejde o úhel, ale o prachový prstenec, který z jistého pohledu může zastínit jisté prvky tak, že Seyfert 1 pak vypadá jako Seyfert 2. 
 
 
Nicméně v průběhu času byly objeveny také galaxie, které dané světelné signatury neměly a postrádat měly i onen prachový prstenec, který by nám zastínil výhled, ale od nějž se může světlo odrážet, což ovlivňuje jeho polarizaci. Astronomové si tak mysleli, že opravdu existuje jistá třída "opravdových" galaxií Seyfert 2, kde dané signatury opravdu chybí. 
 
Jenomže těch už nyní moc nezbývá a ze skupiny opravdových Seyfert 2 byla vyloučena další a zařazena do první skupiny, přičemž další to nejspíše čeká a my sami můžeme čekat, že brzy už žádná taková nezbyde a ukáže se, že nic jako Seyfert 2 neexistuje, pouze Seyfert 1 viděné z různých úhlů. V tomto konkrétním případě pak mluvíme o práci Stefana Bianchiho a kolegů z Università degli Studi Roma Tre. 
 
V této studii šlo o galaxii NGC 3147, která nedávno ještě patřila mezi opravdové Seyfert 2 a astronomové nemohli najít onen prstenec prachu, který by mohl blokovat viditelné světlo, respektive k tomu neměli možnost. Nedávno ale dostali hodinu času pro využití Hubbleova vesmírného dalekohledu, aby zjistili, že ono světlo k nám skutečně přichází, jen je slabší a navíc jen velice těžko viditelné kvůli hvězdě, která se nachází ve stejném směru jako galaxie. 
 
NGC 3147 byla přitom tím nejlepším příkladem své třídy, takže její vyloučení znamená, že to má celá skupina Seyfert 2 velice nahnuté. Italští astronomové poté díky svému výzkumu dostali ještě šest dalších hodin pro využití Hubbleova dalekohledu, aby se mohli na danou galaxii podívat ještě podrobněji. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře