www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble může mít poslední slovo v letité debatě o typech Seyfertových galaxií

Hubble může mít poslední slovo v letité debatě o typech Seyfertových galaxií
, , aktualita
Velké galaxie s aktivním jádrem jsou obvykle rozdělovány na dva typy, a sice Seyfertovy galaxie typu I a typu II. Astronomové ovšem už tři desetiletí připouštěli, že ve skutečnosti se takové galaxie vůbec neliší. 
K oblíbeným
reklama
Každá velká galaxie by měla mít ve svém středu supermasivní černou díru, jejíž gravitace ji drží pohromadě a některé takové černé díry jsou aktivní, takže požírají okolní materiál a část z něj vyvrhují od svých pólů vysokou rychlostí pryč, což je doprovázeno i silným zářením. Astronomové takové objekty rozdělují na Seyfertovy galaxie typu I a typu II.
 
První typ představuje jasný zdroj i viditelného světla, zatímco druhý září spíše v infračerveném. Čili první typ má výrazné světelné signatury, které vytváří rychle se pohybující materiál velice blízko u černé díry a takové typ dva postrádá. Astronomové však měli podezření, že ve skutečnosti může jít vždy o jeden a ten samý typ galaxie a to, co vidíme, je ovlivněno prostě jen úhlem, z nějž galaxie sledujeme. Primárně tedy nejde o úhel, ale o prachový prstenec, který z jistého pohledu může zastínit jisté prvky tak, že Seyfert 1 pak vypadá jako Seyfert 2. 
 
 
Nicméně v průběhu času byly objeveny také galaxie, které dané světelné signatury neměly a postrádat měly i onen prachový prstenec, který by nám zastínil výhled, ale od nějž se může světlo odrážet, což ovlivňuje jeho polarizaci. Astronomové si tak mysleli, že opravdu existuje jistá třída "opravdových" galaxií Seyfert 2, kde dané signatury opravdu chybí. 
 
Jenomže těch už nyní moc nezbývá a ze skupiny opravdových Seyfert 2 byla vyloučena další a zařazena do první skupiny, přičemž další to nejspíše čeká a my sami můžeme čekat, že brzy už žádná taková nezbyde a ukáže se, že nic jako Seyfert 2 neexistuje, pouze Seyfert 1 viděné z různých úhlů. V tomto konkrétním případě pak mluvíme o práci Stefana Bianchiho a kolegů z Università degli Studi Roma Tre. 
 
V této studii šlo o galaxii NGC 3147, která nedávno ještě patřila mezi opravdové Seyfert 2 a astronomové nemohli najít onen prstenec prachu, který by mohl blokovat viditelné světlo, respektive k tomu neměli možnost. Nedávno ale dostali hodinu času pro využití Hubbleova vesmírného dalekohledu, aby zjistili, že ono světlo k nám skutečně přichází, jen je slabší a navíc jen velice těžko viditelné kvůli hvězdě, která se nachází ve stejném směru jako galaxie. 
 
NGC 3147 byla přitom tím nejlepším příkladem své třídy, takže její vyloučení znamená, že to má celá skupina Seyfert 2 velice nahnuté. Italští astronomové poté díky svému výzkumu dostali ještě šest dalších hodin pro využití Hubbleova dalekohledu, aby se mohli na danou galaxii podívat ještě podrobněji. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů