www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble nasnímal galaxii v rozlišení 665 milionů pixelů

Hubble nasnímal galaxii v rozlišení 665 milionů pixelů
, , aktualita
Stále vede Galaxie v Andromedě, ale i nový snímek Galaxie v Trojúhelníku také rozhodně stojí za to. Skládá se totiž přibližně ze 665 milionů pixelů a poskládán byl z mnoha snímků, které pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled. 
reklama
Nyní jde tak o něco jiného než o hluboké pole galaxií, čili snímek zachytávající na 15 tisíc galaxií v jednom výřezu oblohy. Kdyby snad někomu nebylo jasné, jak obrovský vesmír je, máme tu také snímek jedné jediné Galaxie v Trojúhelníku, který je zase plný hvězd. Jde pochopitelně opět o kompozitní snímek vytvořený z mnoha dílčích, který má výsledných 34.372 x 19.345 pixelů. Potřebovali bychom tak pole celkem 324 monitorů s rozlišením Full HD, abychom si jej mohli prohlédnout celý, ale díky funkci zoom to zvládneme i na jednom. Stačí si daný snímek otevřít na těchto stránkách a využít kolečko myši. Snímky byly mimochodem pořízeny mezi únorem 2017 a předchozím rokem pomocí Advanced Camera for Surveys.
 
 
Galaxie v Trojúhelníku, aneb Messier 33, je třetí největší v Místní skupině galaxií, kde je naše Mléčná dráha, Galaxie v Andromedě a další už menší členové. Najdeme ji mezi souhvězdími Trojúhelník a Ryby, takže jen kousek od Andromedy (M31), ke které se má navíc přibližovat. Pozorovat ji můžeme i bez dalekohledu, ovšem pouze z míst, kde jsou ideální podmínky bez světelného znečištění. 
 
Tuto spirální galaxii o průměru asi 50 tisíc světelných let tvoří na 40 miliard hvězd, přičemž daný snímek jich nepochybně zachycuje méně, protože zabírá jen střed galaxie a od levého k pravému okraji je to prostor dlouhý asi 14.500 světelných let. Ve snímku je pak dle jeho autorů přímo viditelných 10 až 15 milionů hvězd, takže to vychází na jednu hvězdu na cca 50 pixelů. 
 
Koukáme se přitom na galaxii, která patří ve vesmírném měřítku spíše mezi ty menší (nemluvíme však o trpasličích galaxiích). Galaxie v Trojúhelníku má v porovnání s Mléčnou dráhou asi poloviční průměr a vedle Andromedy pouze čtvrteční. Tak co, je tam někde život?
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek