www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble nasnímal galaxii v rozlišení 665 milionů pixelů

Hubble nasnímal galaxii v rozlišení 665 milionů pixelů
, , aktualita
Stále vede Galaxie v Andromedě, ale i nový snímek Galaxie v Trojúhelníku také rozhodně stojí za to. Skládá se totiž přibližně ze 665 milionů pixelů a poskládán byl z mnoha snímků, které pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled. 
K oblíbeným
reklama
Nyní jde tak o něco jiného než o hluboké pole galaxií, čili snímek zachytávající na 15 tisíc galaxií v jednom výřezu oblohy. Kdyby snad někomu nebylo jasné, jak obrovský vesmír je, máme tu také snímek jedné jediné Galaxie v Trojúhelníku, který je zase plný hvězd. Jde pochopitelně opět o kompozitní snímek vytvořený z mnoha dílčích, který má výsledných 34.372 x 19.345 pixelů. Potřebovali bychom tak pole celkem 324 monitorů s rozlišením Full HD, abychom si jej mohli prohlédnout celý, ale díky funkci zoom to zvládneme i na jednom. Stačí si daný snímek otevřít na těchto stránkách a využít kolečko myši. Snímky byly mimochodem pořízeny mezi únorem 2017 a předchozím rokem pomocí Advanced Camera for Surveys.
 
 
Galaxie v Trojúhelníku, aneb Messier 33, je třetí největší v Místní skupině galaxií, kde je naše Mléčná dráha, Galaxie v Andromedě a další už menší členové. Najdeme ji mezi souhvězdími Trojúhelník a Ryby, takže jen kousek od Andromedy (M31), ke které se má navíc přibližovat. Pozorovat ji můžeme i bez dalekohledu, ovšem pouze z míst, kde jsou ideální podmínky bez světelného znečištění. 
 
Tuto spirální galaxii o průměru asi 50 tisíc světelných let tvoří na 40 miliard hvězd, přičemž daný snímek jich nepochybně zachycuje méně, protože zabírá jen střed galaxie a od levého k pravému okraji je to prostor dlouhý asi 14.500 světelných let. Ve snímku je pak dle jeho autorů přímo viditelných 10 až 15 milionů hvězd, takže to vychází na jednu hvězdu na cca 50 pixelů. 
 
Koukáme se přitom na galaxii, která patří ve vesmírném měřítku spíše mezi ty menší (nemluvíme však o trpasličích galaxiích). Galaxie v Trojúhelníku má v porovnání s Mléčnou dráhou asi poloviční průměr a vedle Andromedy pouze čtvrteční. Tak co, je tam někde život?
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek