I Coffee Lake jsou po záplatách zpomaleny o 10 % v JavaScriptových úlohách
11.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Nejdříve nastoupily obavy o výkon počítačů po záplatování systémů kvůli Meltdown a Spectre, poté se je Intel snažil mírnit, že v podstatě žádné zpomalení nepoznáme a nyní se ukazuje, že nejspíše opravdu poznáme, a to nejen na starých počítačích a systémech.
Včera Microsoft navzdory dřívějším tvrzením Intelu přiznal, že především starší počítače se staršími operačními systémy budou pomalejší, a to i tak, že to poznají běžní uživatelé. Na tuto terminologii je ostatně třeba se zaměřit, neboť není zrovna jasné, co je tím myšleno. Jisté vodítko poskytuje včerejší vyjádření Intelu a lze říci, že není moc povzbudivé.
Intel se včera vyjádřil, že "na základě nejnovějších testů PC, stále předpokládáme, že dopad na výkon nebude pro průměrného uživatele PC významný. Tím myslíme typického domácího a firemního uživatele, který nemá zaznamenat významné zpomalení v běžných úlohách, jako je čtení e-mailů, psaní dokumentů nebo prohlížení fotografií". Jinými slovy, počítače by se neměly zpomalit při práci, kterou levou zadní zvládají i dnešní mobilní telefony, takže pokud nás chtěl Intel uchlácholit, těmito slovy se mu to rozhodně nepodařilo.
Už je také celkem jasné, odkud pramenila předchozí ujištění o tom, že průměrný uživatel by zpomalení neměl poznat a my se musíme připravit na další případná překvapení, která se chystají. Však nikoho nezajímá, zda se mu e-mail zobrazí o dvě milisekundy později, ale zda bude výkon jeho procesoru v náročných úlohách stejný, nebo ne. A jak to vypadá, třeba i nejmodernější procesory Intel v podobě Coffee Lake se budou potýkat s 10% snížením výkonu v náročných JavaScriptových úlohách.
Tato informace pochází od samotného Intelu, který testuje různé procesory na různých systémech v benchmarku SYSMark 2014 SE. Uvádí, že pro Skylake, Kaby Lake, Kaby Lake Refresh/Coffee Lake platí 6% či nižší pokles výkonu na Windows 10, ale v aplikacích spoléhajících se na JavaScript to je výrazně větší pokles, a to zmíněných 10 %.
Na druhou stranu je tu alespoň dobrá zpráva pro hráče nebo uživatele graficky náročných aplikací, kde by vliv záplat na výkon opravdu měl být zanedbatelný a vedle toho byl nižší dopad na výkon i u systémů, které stále využívají HDD a ne SSD. To ale samozřejmě spíše kvůli tomu, že takové počítače jsou pomalé už jen kvůli pevnému disku, který sám tvoří pomyslné úzké hrdlo. Povšimněte si ale také, že Intel ze svého testování už vynechal generaci Haswell, která právě dle testů Microsoftu tvoří hranici, za níž (a včetně ní) už má výkon klesat mnohem výrazněji a už vůbec se nevěnuje systémům Windows Server.
Zatím to tedy vypadá, jako bychom se aplikováním záplat měli efektivně vrátit o jednu procesorovou generaci achitektury nazpět, což nepotěší především ty, pro něž výkonu není nikdy dost. Intel sám říká, že takovou věc nevidí rád, ale prioritu má zabezpečení a až pak je tu výkon. Uvádí také, že už připravuje změny pro příští procesory, které mají "maximalizovat bezpečnost i výkon".
Zdroj: HotHardware