www.svethardware.cz
>
>
>
>

IBM Model F: vrací se klasická klávesnice z 80. let

IBM Model F: vrací se klasická klávesnice z 80. let
, , aktualita
Dnes už si můžeme vybrat z mnoha mechanických klávesnic, které jsou vybaveny především tlačítky Cherry MX, ovšem ještě mnohem dříve, než se ta objevila, jsme tu měli klávesnice, které jsou dle některých lidí dosud nepřekonané. 
K oblíbeným
reklama
Před několika lety se začaly vracet mechanické klávesnice, a to díky rostoucí popularitě tlačítek Cherry MX v různých verzích. Vedle nich přichází i klávesnice s jinými mechanickými tlačítky, které se objevily především v reakci na úspěch Cherry MX a jde například o Romer-G. 
 
 
Tento nástup mechanických klávesnic ale můžeme považovat spíše za jejich comeback v odlišné podobě, neboť především v 80. letech byly na trhu klávesnice jako IBM Model M nebo právě ještě lepší Model F, které využívají zcela jiný typ mechanických tlačítek, než jaké najdeme v moderních typech. 
 

springs
 
Lidé toužící po takových klávesnic se mohou zaradovat, neboť jistý jedinec započal s výrobou zcela nových kusů Model F, neboť dostat se k těm starým už není tak snadné. A že jsou stále žádané, to jen dokazuje, o jak kvalitní produkty jde, však právě Model F začal být vyráběn už v roce 1981. 
 
Nové Model F dostane na trh Joe Strandberg, který využil 100.000 dolarů na vytvoření továrny v Číně, která bude produkovat nové kusy. Budou mít zcela stejný design jako ty staré, a tedy i stejná tlačítka s ohýbající se pružinou (tzv. buckling spring switch). 
 
 
Tato tlačítka přišla jako náhrada za starší typ (beam spring), jenž se postupně zanášel prachem a jinými nečistotami. Poté zase přišel zmíněný levnější Model M, který už namísto mechanického spínače registrujícího stisk klávesy měl pod sebou plastickou membránu a levnější bylo i samotné pouzdro klávesnice. 
 
Pokud máte zkušenosti se starými klávesnicemi IBM, pak jistě víte, že i oproti takovým Cherry MX Blue mají mnohem větší hmatovou odezvu a také jsou poměrně hlasité se svým charakteristickým cvakáním. Jde tak o klávesnice, které jsou přímo stvořeny pro psaní delších textů. 
 
Strandberg bude vyrábět konkrétně dva hlavní typy Modelu F, a to F77 a F62 "Kishsaver". F77 má numerický blok se šipkami a F62 je menší, tzv. 60% klávesnice a nabízena bude i černočerná verze zcela bez popisků. Ovšem tyto klávesnice nikdy nebyly a také nebudou levné. Jejich cena začne na 325 dolarech, ale je třeba si uvědomit, že v roce 1981 přišly na 600 dolarů nepočítaje inflaci, takže z tohoto pohledu jde v podstatě o dobrou koupi. Předobjednávky už odstartovaly, takže pokud máte zájem, můžete pokračovat k následujícímu odkazu.
 
reklama
Nejnovější články
Micron potvrzuje paměti GDDR6X pro GeForce RTX 3090 Micron potvrzuje paměti GDDR6X pro GeForce RTX 3090
Velice dlouho nám unikala jakákoliv známka toho, že by výrobci pamětí skutečně měli pro nové GeForce připraveny paměti GDDR6X. To ale nyní potvrzuje dokument firmy Micron, dle nějž jsou tyto paměti navíc určeny i pro RTX 3090.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA instaluje adaptér pro připojení Orionu k raketě SLS NASA instaluje adaptér pro připojení Orionu k raketě SLS
NASA se aktuálně připravuje na první mise v rámci programu Artemis, které budou zahrnovat rakety SLS a lodi Orion. A k jejich propojení potřebuje adaptér, který je právě instalován v Kennedyho vesmírném centru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mozilla prodlužuje smlouvu s Googlem, výchozí vyhledávač Firefoxu zůstane Mozilla prodlužuje smlouvu s Googlem, výchozí vyhledávač Firefoxu zůstane
Mozilla je dosud životně závislá na smlouvách s vyhledávačem Google. Za to, že je tím výchozím, dostává Mozilla obrovské peníze. Nyní prodlužuje smlouvu na další roky, což jí dává větší šanci na přežití.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Intel Ponte Vecchio: 16x Xe-HPC vedle sebe pro úsvit éry exascale Intel Ponte Vecchio: 16x Xe-HPC vedle sebe pro úsvit éry exascale
Intel se v příštím roce chystá stejně jako AMD vstoupit do éry exascale, čili chce postavit superpočítač s výkonem alespoň 1 ExaFLOPS. A právě toho chce docílit především s použitím akcelerátorů Ponte Vecchio založených na Xe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První údajné snímky karty RTX 3090 zamotají hlavu První údajné snímky karty RTX 3090 zamotají hlavu
Máme snad očekávat čip od Intelu na zadní straně karet NVIDIA GeForce RTX 3000? Budou mít už dokonce tři osmipinové konektory pro přídavné napájení? Takové otázky přináší nové obrázky, které se objevily na Redditu.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů