www.svethardware.cz
>
>
>
>

IBM Model F: vrací se klasická klávesnice z 80. let

IBM Model F: vrací se klasická klávesnice z 80. let
, , aktualita
Dnes už si můžeme vybrat z mnoha mechanických klávesnic, které jsou vybaveny především tlačítky Cherry MX, ovšem ještě mnohem dříve, než se ta objevila, jsme tu měli klávesnice, které jsou dle některých lidí dosud nepřekonané. 
K oblíbeným
reklama
Před několika lety se začaly vracet mechanické klávesnice, a to díky rostoucí popularitě tlačítek Cherry MX v různých verzích. Vedle nich přichází i klávesnice s jinými mechanickými tlačítky, které se objevily především v reakci na úspěch Cherry MX a jde například o Romer-G. 
 
 
Tento nástup mechanických klávesnic ale můžeme považovat spíše za jejich comeback v odlišné podobě, neboť především v 80. letech byly na trhu klávesnice jako IBM Model M nebo právě ještě lepší Model F, které využívají zcela jiný typ mechanických tlačítek, než jaké najdeme v moderních typech. 
 

springs
 
Lidé toužící po takových klávesnic se mohou zaradovat, neboť jistý jedinec započal s výrobou zcela nových kusů Model F, neboť dostat se k těm starým už není tak snadné. A že jsou stále žádané, to jen dokazuje, o jak kvalitní produkty jde, však právě Model F začal být vyráběn už v roce 1981. 
 
Nové Model F dostane na trh Joe Strandberg, který využil 100.000 dolarů na vytvoření továrny v Číně, která bude produkovat nové kusy. Budou mít zcela stejný design jako ty staré, a tedy i stejná tlačítka s ohýbající se pružinou (tzv. buckling spring switch). 
 
 
Tato tlačítka přišla jako náhrada za starší typ (beam spring), jenž se postupně zanášel prachem a jinými nečistotami. Poté zase přišel zmíněný levnější Model M, který už namísto mechanického spínače registrujícího stisk klávesy měl pod sebou plastickou membránu a levnější bylo i samotné pouzdro klávesnice. 
 
Pokud máte zkušenosti se starými klávesnicemi IBM, pak jistě víte, že i oproti takovým Cherry MX Blue mají mnohem větší hmatovou odezvu a také jsou poměrně hlasité se svým charakteristickým cvakáním. Jde tak o klávesnice, které jsou přímo stvořeny pro psaní delších textů. 
 
Strandberg bude vyrábět konkrétně dva hlavní typy Modelu F, a to F77 a F62 "Kishsaver". F77 má numerický blok se šipkami a F62 je menší, tzv. 60% klávesnice a nabízena bude i černočerná verze zcela bez popisků. Ovšem tyto klávesnice nikdy nebyly a také nebudou levné. Jejich cena začne na 325 dolarech, ale je třeba si uvědomit, že v roce 1981 přišly na 600 dolarů nepočítaje inflaci, takže z tohoto pohledu jde v podstatě o dobrou koupi. Předobjednávky už odstartovaly, takže pokud máte zájem, můžete pokračovat k následujícímu odkazu.
 
reklama
Nejnovější články
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD by mělo už na CES představit 2. generaci Navi RDNA AMD by mělo už na CES představit 2. generaci Navi RDNA
Na CES 2020 startující na začátku příštího roku by společnost AMD měla představit druhou generaci architektury RDNA, a tedy i nová silná GPU Navi. To ale pochopitelně neznamená, že ta nedlouho poté dorazí na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HP prozrazuje přicházející Radeon RX 5300 XT HP prozrazuje přicházející Radeon RX 5300 XT
Nyní už je jasné, že AMD začalo dodávat grafiky s čipy Navi 14, a to konkrétně Radeon RX 5500, přednostně společnosti Apple do jejích nových počítačů. Nyní nám ale půjde o grafiky RX 5300 XT, které jsou o stupeň slabší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel netroškaří: Xe HPC bude mít tisíce EU, robustní HBM a "Rambo Cache" Intel netroškaří: Xe HPC bude mít tisíce EU, robustní HBM a "Rambo Cache"
Není to sice to samé co Chuck Norris Cache, ale i Rambo Cache zní celkem schopně. Vedle ní nám HPC grafiky Xe známé již jako Ponte Vecchio slibují tisíce jednotek EU (dnes jich jsou sotva desítky) a paměti HBM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Epson EcoTank L6190: kancelářský šetřílek Epson EcoTank L6190: kancelářský šetřílek
Dnes se budeme v recenzi věnovat multifunkční tiskárně Epson L6190. Ta míří do domácích kanceláří a menších podniků. Nabídne totiž nízké tiskové náklady, podavač ADF a nechybí dokonce ani faxové připojení.
Dnes, recenze, Milan Šurkala