www.svethardware.cz
>
>
>

IBM nacpalo 330 TB dat do malé kazety

IBM nacpalo 330 TB dat do malé kazety
, , aktualita
Magnetické pásky využívané pro ukládání dat rozhodně nejsou relikvie minulosti, ale technologie, která se neustále rozvíjí. Dobře to ukazuje společnosti IBM, které se nyní podařilo vyrobit kazetu s páskou, na niž se vejde 330 TB nekomprimovaných dat. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti IBM se tak podařilo dosáhnout nového milníku v ukládání dat na magnetickou pásku. Ohlásila, že nyní už zvládne dostat na čtverečný palec 201 gigabitů dat. Pokud by vás zajímalo, jak vypadá čtverečný palec takové pásky, tak přesně takto: 
 
 
Díky tomu může jedna malá kazeta plná takové pásky nést 330 TB nekomprimovaných dat, čehož IBM ve spolupráci se Sony dosáhlo pomocí nově vyvinutých technologií. Starší pásky IBM byly pokryty tenkou vrstvou s částečkami baryum feritu (BaFe2O4) nanášených podobně jako barva. Nové pásky označované jako "Sputtered tape" mají na sobě několik vrstev tohoto materiálu, které jsou nanášeny ve vakuu a navíc byl na čtecí stranu pásky aplikován lubrikant, aby se ta mohla udržovat v dobré kondici. Díky kvalitněji nanesenému magnetickému materiálu se pak může dosáhnout vyšší hustoty uložení dat, což ale také bude vyžadovat nová zařízení pro jejich ukládání a čtení. 
 
IBM se Sony na nové technologii pracovalo několik let a postupně ji firmy vylepšovaly. V roce 2014 byl rekord 148 Gb na palec, takže 201 Gb představuje slušný pokrok, i když v porovnání s moderními technologiemi pevných disků to není mnoho. Jenomže celková plocha pásku i v malé kazetě je daleko větší než plocha ploten pevných disků, které dnes dosahují kapacity maximálně 12 TB. Potřebovali bychom tak 28 disků na to, aby se v kapacitě vyrovnaly jedné kazetě s páskou o délce přes 1 km. V jejím případě ale na rozdíl od disků či SSD zase nemůžeme libovolně přistupovat ke všem datům. Hodí se tak pro dlouhodobé zálohování dat, která nemusí být ihned k dispozici. 
 
 
IBM navíc tvrdí, že díky technologii Sputtered tape bude schopno v příští dekádě každé dva roky zdvojnásobit kapacitu svých páskových kazet, takže pokud toto splní, jedna taková by měla v roce 2027 být schopna uložit 10,5 petabajtů dat. A to už je kapacita, která je pro pevné disky naprosto nedosažitelná. 
 
reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek