www.svethardware.cz
>
>
>

IBM nacpalo 330 TB dat do malé kazety

IBM nacpalo 330 TB dat do malé kazety
, , aktualita
Magnetické pásky využívané pro ukládání dat rozhodně nejsou relikvie minulosti, ale technologie, která se neustále rozvíjí. Dobře to ukazuje společnosti IBM, které se nyní podařilo vyrobit kazetu s páskou, na niž se vejde 330 TB nekomprimovaných dat. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti IBM se tak podařilo dosáhnout nového milníku v ukládání dat na magnetickou pásku. Ohlásila, že nyní už zvládne dostat na čtverečný palec 201 gigabitů dat. Pokud by vás zajímalo, jak vypadá čtverečný palec takové pásky, tak přesně takto: 
 
 
Díky tomu může jedna malá kazeta plná takové pásky nést 330 TB nekomprimovaných dat, čehož IBM ve spolupráci se Sony dosáhlo pomocí nově vyvinutých technologií. Starší pásky IBM byly pokryty tenkou vrstvou s částečkami baryum feritu (BaFe2O4) nanášených podobně jako barva. Nové pásky označované jako "Sputtered tape" mají na sobě několik vrstev tohoto materiálu, které jsou nanášeny ve vakuu a navíc byl na čtecí stranu pásky aplikován lubrikant, aby se ta mohla udržovat v dobré kondici. Díky kvalitněji nanesenému magnetickému materiálu se pak může dosáhnout vyšší hustoty uložení dat, což ale také bude vyžadovat nová zařízení pro jejich ukládání a čtení. 
 
IBM se Sony na nové technologii pracovalo několik let a postupně ji firmy vylepšovaly. V roce 2014 byl rekord 148 Gb na palec, takže 201 Gb představuje slušný pokrok, i když v porovnání s moderními technologiemi pevných disků to není mnoho. Jenomže celková plocha pásku i v malé kazetě je daleko větší než plocha ploten pevných disků, které dnes dosahují kapacity maximálně 12 TB. Potřebovali bychom tak 28 disků na to, aby se v kapacitě vyrovnaly jedné kazetě s páskou o délce přes 1 km. V jejím případě ale na rozdíl od disků či SSD zase nemůžeme libovolně přistupovat ke všem datům. Hodí se tak pro dlouhodobé zálohování dat, která nemusí být ihned k dispozici. 
 
 
IBM navíc tvrdí, že díky technologii Sputtered tape bude schopno v příští dekádě každé dva roky zdvojnásobit kapacitu svých páskových kazet, takže pokud toto splní, jedna taková by měla v roce 2027 být schopna uložit 10,5 petabajtů dat. A to už je kapacita, která je pro pevné disky naprosto nedosažitelná. 
 
reklama
Nejnovější články
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny
Google se rozhodl zasadit o to, aby byly v chromeboocích dostupné aplikace z Windows. Tato možnost bude ovšem přístupná pouze pro podnikovou sféru. Na cestě je ovšem i další, tentokrát neoficiální způsob.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik