www.svethardware.cz
>
>
>
>

IBM představilo světově nejmenší počítač zabírající jen milimetr čtverečný

IBM představilo světově nejmenší počítač zabírající jen milimetr čtverečný
, , aktualita
Na ikoně vlevo můžete na hromádce soli (sotva) vidět zástupce nejmenšího počítače, se kterým přišla společnost IBM. Jde o skutečně soběstačné zařízení, které má potřebný výpočetní výkon, paměť i rozhraní. 
K oblíbeným
reklama
Když si představíme moderní minipočítač, pak nám vyplyne na mysl spíše něco jako Raspberry Pi, Intel Compute Stick či podobná zařízení, která jsou založena na běžných komponentách a miniaturizaci umožnil především nástup moderních čipů SoC a elektronických pamětí. SoC tak v sobě integrují funkce, pro které se dříve využívaly čipové sady a díky elektronickým pamětem už dávno nemusíme spoléhat na magnetická média. Jenomže IBM šlo ještě o krok dále a vše potřebné integrovalo do malinkatého čipu, který zabírá plochu jen 1 x 1 mm. Na následujícím obrázku je tak na prstu umístěno rovnou 64 těchto počítačů. 
 
 
Jde tak o skutečně kompletní SoC (System on Chip) v pravém slova smyslu, které zahrnuje procesor, operační paměť, dále paměť pro data, komunikační modul (LED a fotodetektor) a největší plochu přitom zabírá fotovoltaický článek zajišťující napájení. Procesor je složený z několika set tisíc tranzistorů a dle IBM je jeho výkon na úrovni x86 CPU z roku 1990, takže můžeme uvažovat o takovém Intelu 486.
 
Z hlediska výkonu to tak není nic úžasného, ale když si uvědomíme, že nejde jen o daný procesor, ale o celý počítač i s napájením, který se schoval na takto malinký čip, jde o pozoruhodný výsledek. Avšak co jiného bychom také dnes mohli očekávat, když si uvědomíme, že čipy Qualcomm Snapdragon zabírající plochu jen cca centimetru čtverečného mají dnes větší výkon než superpočítače ze začátku 90. let. 
 
 
IBM prozatím vyrábí prototypy těchto doslova mikroskopických počítačů a mluví, že jde o velký pokrok pro technologii blockchainu. Nemyslíme tím přitom blockchain nutně spojený s Bitcoinem či jinými kryptoměnami a jejich transakcemi. Jde o příslušnou technologii, která se dá využít pro mnoho jiných účelů a tu jsme blíže popisovali ve starším článku právě o kryptoměnách
 
 
Dle IBM by se tak tyto počítače mohly použít třeba pro ověření pravosti zboží, neboť i velké firmy jako Amazon jsou občas úspěšně podvedeny nastrčenými falzifikáty. Vestavěný počítač využívající pro ověření blockchain by tak mohl potvrdit, že daný produkt skutečně pochází od kýženého zdroje, stejně jako se blockchain používá pro oveření transakcí kryptoměn. Vedle toho by se mohly tyto počítače stát součástí sítě IoT (Internet věcí), aniž by bylo třeba výrazně pozměňovat samotné produkty. S tím je spojena i cena, která se v případě masové výroby bude dle IBM pohybovat kolem 10 centů za kus. Na trh se tato zařízení dostanou dle aktuálního předpokladu do 18 měsíců a nyní už záleží spíše na ostatních firmách, jak tuto technologii uchopí a jaký blockchainový systém pro ověření zboží si vytvoří. Během příštích pěti let by se pak tyto mikropočítače přezdívané již jako "kryptokotvy" měly stát naprosto běžné. 
 
Zdroj: IBM


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře