www.svethardware.cz
>
>
>

IBM připravuje z14: mainframové 14nm CPU

IBM připravuje z14: mainframové 14nm CPU
, , aktualita
GlobalFoundries bude pro společnost IBM vyrábět nová mainframová CPU s prostým označením z14. Ona samotná ale rozhodně prostá nejsou, neboť jde o vysoko taktované čipy s až 10 jádry a blízko ke 200 megabajtů paměti cache. 
K oblíbeným
reklama
Že bude zrovna GlobalFoundries vyrábět takové čipy pro IBM, to není žádné překvapení. Spíše naopak, jasně to vyplývá z faktu, že GloFo před dvěma lety koupily továrny firmy IBM a s tímto obchodem přišly i další dohody, a sice i ty, že v daných továrnách se stále bude vyrábět hardware právě pro IBM, pro což budou udržovány i výrobní linky. 
 
 
Mainframové procesory IBM řady z jsou totiž poněkud odlišný hardware v porovnání s x86 procesory nebo jinou běžnou elektronikou. Musí totiž vydržet téměř neustálý zápřah s velkým důrazem na spolehlivost a také redundanci. Může se stát, že některá část systému se přehřeje a v takovém případě bývá připraven záložní hardware. 
 
Procesory z14 navíc už dle základních specifikací nejsou nic jednoduchého. Rozkládají se na ploše 696 mm2, takže jsou větší než čipy NVIDIA GP100 v kartách Tesla P100. Ovšem zatímco GP100 se skládá z 15,3 miliard tranzistorů, z14 jich mají "jen" 6,1 miliardy. Z těch se skládá až deset jejich jader taktovaných na 5,2 GHz, která mají po 6 MB L2 cache a dohromady pak 128 L3 cache. IBM samotné je neoznačuje za CPU, ale CP a pak je tu SC (System Control), čip napojující na sebe několik CP a obsahující celkem 672 MB další cache, a to již úrovně L4.
 
IBM chce tyto procesory vyrábět 14nm procesem FinFET SOI (Silicon on Insulator) a zatím není jasné, zda to nebude jediný zákazník firmy GlobalFoundries, který něco takového využije. Samotné AMD využívalo SOI řadu let až do nástupu Piledriverů a z nich odvozených APU, však ještě nedávno byly 32nm desktopové procesory firmy AMD to nejlepší, co mohla v oblasti klasických CPU nabídnout. Pouze v případě novějších APU přešla na novější 28nm "bulk" proces. Jedna z výhod využití dražších SOI waferů je právě ta, že výsledné čipy mohou dosáhnout vyšších taktů a nejspíše právě proto mohou IBM z14 pracovat na taktech přes 5 GHz.
 
To si mohou dovolit i za cenu vysoké spotřeby a výdeje tepla, což v případě z14 nebylo osvětleno, ale některé starší kusy překračují TDP 250 W. Mainframy IBM bývají proto běžně chlazeny vodou. 
 
reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
8.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře