www.svethardware.cz
>
>
>

IBM připravuje z14: mainframové 14nm CPU

IBM připravuje z14: mainframové 14nm CPU
, , aktualita
GlobalFoundries bude pro společnost IBM vyrábět nová mainframová CPU s prostým označením z14. Ona samotná ale rozhodně prostá nejsou, neboť jde o vysoko taktované čipy s až 10 jádry a blízko ke 200 megabajtů paměti cache. 
K oblíbeným
reklama
Že bude zrovna GlobalFoundries vyrábět takové čipy pro IBM, to není žádné překvapení. Spíše naopak, jasně to vyplývá z faktu, že GloFo před dvěma lety koupily továrny firmy IBM a s tímto obchodem přišly i další dohody, a sice i ty, že v daných továrnách se stále bude vyrábět hardware právě pro IBM, pro což budou udržovány i výrobní linky. 
 
 
Mainframové procesory IBM řady z jsou totiž poněkud odlišný hardware v porovnání s x86 procesory nebo jinou běžnou elektronikou. Musí totiž vydržet téměř neustálý zápřah s velkým důrazem na spolehlivost a také redundanci. Může se stát, že některá část systému se přehřeje a v takovém případě bývá připraven záložní hardware. 
 
Procesory z14 navíc už dle základních specifikací nejsou nic jednoduchého. Rozkládají se na ploše 696 mm2, takže jsou větší než čipy NVIDIA GP100 v kartách Tesla P100. Ovšem zatímco GP100 se skládá z 15,3 miliard tranzistorů, z14 jich mají "jen" 6,1 miliardy. Z těch se skládá až deset jejich jader taktovaných na 5,2 GHz, která mají po 6 MB L2 cache a dohromady pak 128 L3 cache. IBM samotné je neoznačuje za CPU, ale CP a pak je tu SC (System Control), čip napojující na sebe několik CP a obsahující celkem 672 MB další cache, a to již úrovně L4.
 
IBM chce tyto procesory vyrábět 14nm procesem FinFET SOI (Silicon on Insulator) a zatím není jasné, zda to nebude jediný zákazník firmy GlobalFoundries, který něco takového využije. Samotné AMD využívalo SOI řadu let až do nástupu Piledriverů a z nich odvozených APU, však ještě nedávno byly 32nm desktopové procesory firmy AMD to nejlepší, co mohla v oblasti klasických CPU nabídnout. Pouze v případě novějších APU přešla na novější 28nm "bulk" proces. Jedna z výhod využití dražších SOI waferů je právě ta, že výsledné čipy mohou dosáhnout vyšších taktů a nejspíše právě proto mohou IBM z14 pracovat na taktech přes 5 GHz.
 
To si mohou dovolit i za cenu vysoké spotřeby a výdeje tepla, což v případě z14 nebylo osvětleno, ale některé starší kusy překračují TDP 250 W. Mainframy IBM bývají proto běžně chlazeny vodou. 
 
reklama
Nejnovější články
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook Pay, nový platební systém pro Facebook i Messenger Facebook Pay, nový platební systém pro Facebook i Messenger
Facebook chce opravdu proniknout na finanční trh. S kryptoměnou Libra je to zatím docela nahnuté, nicméně zavádí alespoň Facebook Pay, který umožní snadné posílání peněz v prostředí aplikací od Facebooku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala