www.svethardware.cz
>
>
>

ILC Dover představuje nové vesmírné obleky, možná už i pro Mars

ILC Dover představuje nové vesmírné obleky, možná už i pro Mars
, , aktualita
Delawarská společnost ILC Dover, která vyrobila už oblek, v němž po Měsíci hopkal Neil Armstrong, představuje nové přizpůsobitelné obleky Astro a Sol. Právě v nich by se mohli astronauti odvážit hlouběji do vesmíru.
K oblíbeným
reklama
ILC Dover tak přichází s novými obleky akorát padesát let poté, co předešlé modely této firmy zažily svou premiéru na povrchu Měsíce, kam se poté astronauti v nich navlečení ještě několikrát vrátili.  
 
oblek od ILC Dover vyvíjený pro program Apollo, zde s astronautem Johnem Youngem
 
Nyní firma představuje nové obleky pro moderní dobu, a sice modely Astro a Sol, které byly vyvinuty především s myšlenkou snadné přizpůsobitelnosti. Jde jednak o to, že dnes už dávno nejsou lety do vesmíru pouze mužskou záležitostí a pak jde i o možnost úspor s ohledem na materiál, který bude nutné vozit s sebou. Prostě a jednoduše, každý kilogram se počítá a při letech k cizím planetám spíše každý gram.  
 
ILC Dover Astro
 
Design aktuálních vesmírných obleků pochází ze 70. let, kdy se počítalo pouze s muži a to se odrazilo v nedávném zrušeném výstupu do volného prostoru z paluby ISS. Dvě astronautky, a sice Anne McClain a Christina Koch, nemohly provést plánovaný výstup, protože pro ně nebyly zrovna k dispozici vhodně velké obleky. Potřebovaly by dva obleky střední velikosti, ale připraven byl pouze jeden a druhý by se musel složit dohromady, a to by trvalo moc dlouho, takže zaskočit musel astronaut Nick Hague. 
 
Nové obleky od ILC Dover se zaměřují právě na takovéto logistické problémy. Jak uvádí Dan Klopp, ředitel produktového marketingu této firmy, obleky Astro a Sol mohou být jednoduše upraveny z hlediska velikosti s využitím běžného ručního nářadí a také se mohou přímo na místě rychle složit, rozložit, což znamená i rychlou výměnu jednotlivých částí. 
 
Zvláště jde ale o onu modifikovatelnost z hlediska velikosti, takže není nutné s sebou brát více obleků, které budou vyhovovat různým postavám, a právě to umožní ušetřit na hmotnosti a vzít s sebou o to více vybavení, zásob či paliva. 
 
Oblek Astro byl přitom vytvořen s ohledem na možnost vydat se do volného prostoru v nulové gravitaci a také pro výstupy na Měsíci či Marsu. Jde tak o typ EVA (Extravehicular Activity), který má poskytnout vysokou ochranu proti záření, mikrometeoritům i extrémním teplotám. 
 
ILC Dover Sol
 
Oblek Sol je zase typu LEA (Launch, Entry and Abort), takže slouží při kritických částech mise, čili při startu, přistání a případných záchranných operacích. Oba obleky slibují také vysokou volnost pohybu, lehké materiály a také helmy se širokým rozhledem. ILC už je má téměř připraveny pro nasazení a přijímá objednávky, takže první kusy se mohou dodat během několika měsíců. 
 
 
Zdroj: ILC Dover


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala