reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ILC Dover představuje nové vesmírné obleky, možná už i pro Mars

5.9.2019, Jan Vítek, aktualita
ILC Dover představuje nové vesmírné obleky, možná už i pro Mars
Delawarská společnost ILC Dover, která vyrobila už oblek, v němž po Měsíci hopkal Neil Armstrong, představuje nové přizpůsobitelné obleky Astro a Sol. Právě v nich by se mohli astronauti odvážit hlouběji do vesmíru.
ILC Dover tak přichází s novými obleky akorát padesát let poté, co předešlé modely této firmy zažily svou premiéru na povrchu Měsíce, kam se poté astronauti v nich navlečení ještě několikrát vrátili.  
 
oblek od ILC Dover vyvíjený pro program Apollo, zde s astronautem Johnem Youngem
 
Nyní firma představuje nové obleky pro moderní dobu, a sice modely Astro a Sol, které byly vyvinuty především s myšlenkou snadné přizpůsobitelnosti. Jde jednak o to, že dnes už dávno nejsou lety do vesmíru pouze mužskou záležitostí a pak jde i o možnost úspor s ohledem na materiál, který bude nutné vozit s sebou. Prostě a jednoduše, každý kilogram se počítá a při letech k cizím planetám spíše každý gram.  
 
ILC Dover Astro
 
Design aktuálních vesmírných obleků pochází ze 70. let, kdy se počítalo pouze s muži a to se odrazilo v nedávném zrušeném výstupu do volného prostoru z paluby ISS. Dvě astronautky, a sice Anne McClain a Christina Koch, nemohly provést plánovaný výstup, protože pro ně nebyly zrovna k dispozici vhodně velké obleky. Potřebovaly by dva obleky střední velikosti, ale připraven byl pouze jeden a druhý by se musel složit dohromady, a to by trvalo moc dlouho, takže zaskočit musel astronaut Nick Hague. 
 
Nové obleky od ILC Dover se zaměřují právě na takovéto logistické problémy. Jak uvádí Dan Klopp, ředitel produktového marketingu této firmy, obleky Astro a Sol mohou být jednoduše upraveny z hlediska velikosti s využitím běžného ručního nářadí a také se mohou přímo na místě rychle složit, rozložit, což znamená i rychlou výměnu jednotlivých částí. 
 
Zvláště jde ale o onu modifikovatelnost z hlediska velikosti, takže není nutné s sebou brát více obleků, které budou vyhovovat různým postavám, a právě to umožní ušetřit na hmotnosti a vzít s sebou o to více vybavení, zásob či paliva. 
 
Oblek Astro byl přitom vytvořen s ohledem na možnost vydat se do volného prostoru v nulové gravitaci a také pro výstupy na Měsíci či Marsu. Jde tak o typ EVA (Extravehicular Activity), který má poskytnout vysokou ochranu proti záření, mikrometeoritům i extrémním teplotám. 
 
ILC Dover Sol
 
Oblek Sol je zase typu LEA (Launch, Entry and Abort), takže slouží při kritických částech mise, čili při startu, přistání a případných záchranných operacích. Oba obleky slibují také vysokou volnost pohybu, lehké materiály a také helmy se širokým rozhledem. ILC už je má téměř připraveny pro nasazení a přijímá objednávky, takže první kusy se mohou dodat během několika měsíců. 
 
 
Zdroj: ILC Dover


reklama