reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

iLife MP8: PC do kapsy a Pico-ITX od Gigabyte

24.10.2019, Jan Vítek, aktualita
iLife MP8: PC do kapsy a Pico-ITX od Gigabyte
Dnes se také můžeme podívat na dvě novinky z oblasti mini PC. Jednak to jsou počítače iLife MP8, které se vejdou i do dlaně či do kapsy a vedle nich je to zajímavá deska formátu Pico-ITX od Gigabyte. 
V obou případech jde o zařízení založená na procesorech x86 společnosti Intel, a to pochopitelně z řad těch nejúspornějších, takže nelze očekávat vysoký výkon. Počítače iLife MP8 označované za Micro PC byly nedávno prezentovány v Hongkongu. Na stole zaberou jen asi čtvrtinu místa v porovnání s počítači NUC, ovšem oproti nim budou spíše vyšší. Lze tak uvažovat o půdorysu kolem 5 x 5 cm. 
 
 
Je ale zřejmé, že tyto počítače budou potřebovat externí zdroj napájení, který by tak paradoxně mohl být i větší než ony samotné. Uvnitř najdeme 6W procesor Intel Celeron N4100 (čisté čtyřjádro bez Hyperthreadingu) na 1,1 až 2,4 GHz, dále 4 GB RAM a 64 GB paměti Flash. Procesor bude chlazen aktivně pomocí malinkého ventilátoru. 
 
Přední část nese vypínač a vzadu narazíme na USB typ C, dva USB 3.0 typu A a port HDMI. Právě USB C zajistí napájení počítače, takže to bude chtít příslušně výkonný univerzální USB adaptér. Na jedné straně pak ještě máme čtečku karet microSD a 3,5mm audio konektor. Můžeme očekávat, že tato PC se během následujících měsíců objeví v obchodech jako GearBest či BangGood, ovšem cenu neznáme. 
 
 
Jako druhá novinka ze světa miniaturních PC je tu samotná základní deska Gigabyte GA-PICO3350 formátu Pico ITX, který zhruba odpovídá 2,5" zařízení (100 x 72 mm). Na této desce najdeme Intel Celeron N3350 Apollo Lake, rovněž 6W čip, a to už z roku 2016. Vybaven je dvěma jádry bez Hyperthreadingu a pracuje na 1,1 až 2,4 GHz. 
 
Deska podporuje až 8 GB jednokanálové paměti DDR3L na 1600/1800 MHz, přičemž příslušný SO-DIMM je stejně jako procesor na opačné straně desky, již se výrobce pro své stránky neobtěžoval vyfotit
 
 
Ukázal nám ale výbavu portů, kde je gigabitový RJ-45 (Realtek), dva USB 3.0, HDMI a napájecí konektor pro 12 V. Deska má ještě dvoukanálový 24bitový LVDS, headery pro dva USB 2.0, jeden SATA 6 Gbps, jeden mini-PCIe nebo mSATA a také IC modul TPM 2.0. Na HDMI můžeme napojit monitor s rozlišením až 4K, ovšem při 30 Hz. 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama