www.svethardware.cz
>
>
>
>

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57
, , aktualita
Indie už rozjela svou National Supercomputing Mission, velkolepý plán, jak v zemi zprovoznit celkem šedesát superpočítačů s různými účely a s využitím pokud možno vlastních technologií. První tři už byly zprovozněny. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno ohlásil Ashutosh Sharma z Department of Science and Technology (DST), že dva nové superpočítače patřící do plánu National Supercomputing Mission budou zprovozněny během několika dní, takže lze předpokládat, že se tak stalo, nebo velice brzy stane. Jeden už přitom nějakou dobu pracuje na Indian Intitute of Technology (IIT), Banaras Hindu University a jde o třídu Param Shavak: 
 
 
Projekt, který je rozdělen celkem do tří fází a dokončen má být v roce 2022, přitom počítá s celkem šedesáti novými superpočítači. První fáze počítá se stavbou superpočítačů na úrovni základních desek a týká se prvních šesti strojů. Lze tak předpokládat, že se v Indii takové stroje prostě sestaví podobně, jako si my doma stavíme osobní počítače, takže ze základních komponent. 
 
Druhá fáze začne v příštím roce a týkat se bude deseti dalších superpočítačů, přičemž se počítá s tím, že většina práce na nich už proběhne v Indii. Ve třetí fázi budou zbylé stroje plně vyrobeny v Indii, a to až na použité procesory, které se stále budou vyrábět jinde, což je ostatně pochopitelné. Celý program National Supercomputing Mission přijde přibližně na 633 milionů dolarů a za úkol má přispět indickému vědeckému výzkumu i národní bezpečnosti, pod čímž si nemusíme představit jen armádu, ale také ochranu před přírodními katastrofami. Nové superpočítače umístěné především na půdě univerzit také vytvoří síť National Knowledge Network. Díky ní tak člověk z jedné univerzity bude moci využít superpočítač umístěný na půdě jiné. 
 
To vše zahrnuje také příležitosti pro vysoce kvalifikované zaměstnance tvořící obsluhu. Ta už nyní zahrnuje na 3000 lidí z oborů chemie, fyziky, biologie a počítačových věd. 
 
deska pro procesor Shakti
 
A i když Indie neplánuje využít vlastní procesory, respektive procesory vyrobené v této zemi, jejich vývoj už probíhá a jde o Shakti s architekturou RISC-V. Zatím bylo vytvořeno příslušné SDK, díky němuž mohou vývojáři začít pracovat na aplikacích, ale hotový křemík tu ještě není. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty? Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?
AMD nás před týdnem svým představením nových Radeonů založených na slabší verzi Navi zrovna moc nepotěšilo. V podstatě představilo jen jednu desktopovou kartu a jednu mobilní a my se nedozvěděli ani podrobnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM
AMD v poslední době najelo na OEM vlnu. V srpnu byly představeny grafické karty Radeon RX 600, což jsou opět Polaris a nedávno jsme se dozvěděli o dvou nových OEM procesorech Ryzen, z nichž je jeden navíc pouze pro Čínu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc
Microsoft Flight Simulator byl naposledy vypuštěn na trh ve verzi X, která nastoupila už v roce 2006 a později nastoupila jeho Steam verze, která je sice podstatně mladší, ale technicky jen o málo vyspělejší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky
Už je to pěkná řádka let, co se řešila role Microsoftu při vývoji počítačových klávesnic. Tato firma přitom jejich funkčnost výrazně ovlivnila, i když tu byly i jiné faktory. Nyní Microsoft navazuje na svou starou roli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super
Společnost Inno3D na svých stránkách několikrát zmínila grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti Super, na niž zatím čekáme marně. Nyní se to týká prodejní akce na podporu GeForce RTX a GTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře