www.svethardware.cz
>
>
>
>

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57
, , aktualita
Indie už rozjela svou National Supercomputing Mission, velkolepý plán, jak v zemi zprovoznit celkem šedesát superpočítačů s různými účely a s využitím pokud možno vlastních technologií. První tři už byly zprovozněny. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno ohlásil Ashutosh Sharma z Department of Science and Technology (DST), že dva nové superpočítače patřící do plánu National Supercomputing Mission budou zprovozněny během několika dní, takže lze předpokládat, že se tak stalo, nebo velice brzy stane. Jeden už přitom nějakou dobu pracuje na Indian Intitute of Technology (IIT), Banaras Hindu University a jde o třídu Param Shavak: 
 
 
Projekt, který je rozdělen celkem do tří fází a dokončen má být v roce 2022, přitom počítá s celkem šedesáti novými superpočítači. První fáze počítá se stavbou superpočítačů na úrovni základních desek a týká se prvních šesti strojů. Lze tak předpokládat, že se v Indii takové stroje prostě sestaví podobně, jako si my doma stavíme osobní počítače, takže ze základních komponent. 
 
Druhá fáze začne v příštím roce a týkat se bude deseti dalších superpočítačů, přičemž se počítá s tím, že většina práce na nich už proběhne v Indii. Ve třetí fázi budou zbylé stroje plně vyrobeny v Indii, a to až na použité procesory, které se stále budou vyrábět jinde, což je ostatně pochopitelné. Celý program National Supercomputing Mission přijde přibližně na 633 milionů dolarů a za úkol má přispět indickému vědeckému výzkumu i národní bezpečnosti, pod čímž si nemusíme představit jen armádu, ale také ochranu před přírodními katastrofami. Nové superpočítače umístěné především na půdě univerzit také vytvoří síť National Knowledge Network. Díky ní tak člověk z jedné univerzity bude moci využít superpočítač umístěný na půdě jiné. 
 
To vše zahrnuje také příležitosti pro vysoce kvalifikované zaměstnance tvořící obsluhu. Ta už nyní zahrnuje na 3000 lidí z oborů chemie, fyziky, biologie a počítačových věd. 
 
deska pro procesor Shakti
 
A i když Indie neplánuje využít vlastní procesory, respektive procesory vyrobené v této zemi, jejich vývoj už probíhá a jde o Shakti s architekturou RISC-V. Zatím bylo vytvořeno příslušné SDK, díky němuž mohou vývojáři začít pracovat na aplikacích, ale hotový křemík tu ještě není. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek