www.svethardware.cz
>
>
>
>

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57
, , aktualita
Indie už rozjela svou National Supercomputing Mission, velkolepý plán, jak v zemi zprovoznit celkem šedesát superpočítačů s různými účely a s využitím pokud možno vlastních technologií. První tři už byly zprovozněny. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno ohlásil Ashutosh Sharma z Department of Science and Technology (DST), že dva nové superpočítače patřící do plánu National Supercomputing Mission budou zprovozněny během několika dní, takže lze předpokládat, že se tak stalo, nebo velice brzy stane. Jeden už přitom nějakou dobu pracuje na Indian Intitute of Technology (IIT), Banaras Hindu University a jde o třídu Param Shavak: 
 
 
Projekt, který je rozdělen celkem do tří fází a dokončen má být v roce 2022, přitom počítá s celkem šedesáti novými superpočítači. První fáze počítá se stavbou superpočítačů na úrovni základních desek a týká se prvních šesti strojů. Lze tak předpokládat, že se v Indii takové stroje prostě sestaví podobně, jako si my doma stavíme osobní počítače, takže ze základních komponent. 
 
Druhá fáze začne v příštím roce a týkat se bude deseti dalších superpočítačů, přičemž se počítá s tím, že většina práce na nich už proběhne v Indii. Ve třetí fázi budou zbylé stroje plně vyrobeny v Indii, a to až na použité procesory, které se stále budou vyrábět jinde, což je ostatně pochopitelné. Celý program National Supercomputing Mission přijde přibližně na 633 milionů dolarů a za úkol má přispět indickému vědeckému výzkumu i národní bezpečnosti, pod čímž si nemusíme představit jen armádu, ale také ochranu před přírodními katastrofami. Nové superpočítače umístěné především na půdě univerzit také vytvoří síť National Knowledge Network. Díky ní tak člověk z jedné univerzity bude moci využít superpočítač umístěný na půdě jiné. 
 
To vše zahrnuje také příležitosti pro vysoce kvalifikované zaměstnance tvořící obsluhu. Ta už nyní zahrnuje na 3000 lidí z oborů chemie, fyziky, biologie a počítačových věd. 
 
deska pro procesor Shakti
 
A i když Indie neplánuje využít vlastní procesory, respektive procesory vyrobené v této zemi, jejich vývoj už probíhá a jde o Shakti s architekturou RISC-V. Zatím bylo vytvořeno příslušné SDK, díky němuž mohou vývojáři začít pracovat na aplikacích, ale hotový křemík tu ještě není. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář