reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57

15.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57
Indie už rozjela svou National Supercomputing Mission, velkolepý plán, jak v zemi zprovoznit celkem šedesát superpočítačů s různými účely a s využitím pokud možno vlastních technologií. První tři už byly zprovozněny. 
Nedávno ohlásil Ashutosh Sharma z Department of Science and Technology (DST), že dva nové superpočítače patřící do plánu National Supercomputing Mission budou zprovozněny během několika dní, takže lze předpokládat, že se tak stalo, nebo velice brzy stane. Jeden už přitom nějakou dobu pracuje na Indian Intitute of Technology (IIT), Banaras Hindu University a jde o třídu Param Shavak: 
 
 
Projekt, který je rozdělen celkem do tří fází a dokončen má být v roce 2022, přitom počítá s celkem šedesáti novými superpočítači. První fáze počítá se stavbou superpočítačů na úrovni základních desek a týká se prvních šesti strojů. Lze tak předpokládat, že se v Indii takové stroje prostě sestaví podobně, jako si my doma stavíme osobní počítače, takže ze základních komponent. 
 
Druhá fáze začne v příštím roce a týkat se bude deseti dalších superpočítačů, přičemž se počítá s tím, že většina práce na nich už proběhne v Indii. Ve třetí fázi budou zbylé stroje plně vyrobeny v Indii, a to až na použité procesory, které se stále budou vyrábět jinde, což je ostatně pochopitelné. Celý program National Supercomputing Mission přijde přibližně na 633 milionů dolarů a za úkol má přispět indickému vědeckému výzkumu i národní bezpečnosti, pod čímž si nemusíme představit jen armádu, ale také ochranu před přírodními katastrofami. Nové superpočítače umístěné především na půdě univerzit také vytvoří síť National Knowledge Network. Díky ní tak člověk z jedné univerzity bude moci využít superpočítač umístěný na půdě jiné. 
 
To vše zahrnuje také příležitosti pro vysoce kvalifikované zaměstnance tvořící obsluhu. Ta už nyní zahrnuje na 3000 lidí z oborů chemie, fyziky, biologie a počítačových věd. 
 
deska pro procesor Shakti
 
A i když Indie neplánuje využít vlastní procesory, respektive procesory vyrobené v této zemi, jejich vývoj už probíhá a jde o Shakti s architekturou RISC-V. Zatím bylo vytvořeno příslušné SDK, díky němuž mohou vývojáři začít pracovat na aplikacích, ale hotový křemík tu ještě není. 
 


reklama
reklama