www.svethardware.cz
>
>
>
>

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57

Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57
, , aktualita
Indie už rozjela svou National Supercomputing Mission, velkolepý plán, jak v zemi zprovoznit celkem šedesát superpočítačů s různými účely a s využitím pokud možno vlastních technologií. První tři už byly zprovozněny. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno ohlásil Ashutosh Sharma z Department of Science and Technology (DST), že dva nové superpočítače patřící do plánu National Supercomputing Mission budou zprovozněny během několika dní, takže lze předpokládat, že se tak stalo, nebo velice brzy stane. Jeden už přitom nějakou dobu pracuje na Indian Intitute of Technology (IIT), Banaras Hindu University a jde o třídu Param Shavak: 
 
 
Projekt, který je rozdělen celkem do tří fází a dokončen má být v roce 2022, přitom počítá s celkem šedesáti novými superpočítači. První fáze počítá se stavbou superpočítačů na úrovni základních desek a týká se prvních šesti strojů. Lze tak předpokládat, že se v Indii takové stroje prostě sestaví podobně, jako si my doma stavíme osobní počítače, takže ze základních komponent. 
 
Druhá fáze začne v příštím roce a týkat se bude deseti dalších superpočítačů, přičemž se počítá s tím, že většina práce na nich už proběhne v Indii. Ve třetí fázi budou zbylé stroje plně vyrobeny v Indii, a to až na použité procesory, které se stále budou vyrábět jinde, což je ostatně pochopitelné. Celý program National Supercomputing Mission přijde přibližně na 633 milionů dolarů a za úkol má přispět indickému vědeckému výzkumu i národní bezpečnosti, pod čímž si nemusíme představit jen armádu, ale také ochranu před přírodními katastrofami. Nové superpočítače umístěné především na půdě univerzit také vytvoří síť National Knowledge Network. Díky ní tak člověk z jedné univerzity bude moci využít superpočítač umístěný na půdě jiné. 
 
To vše zahrnuje také příležitosti pro vysoce kvalifikované zaměstnance tvořící obsluhu. Ta už nyní zahrnuje na 3000 lidí z oborů chemie, fyziky, biologie a počítačových věd. 
 
deska pro procesor Shakti
 
A i když Indie neplánuje využít vlastní procesory, respektive procesory vyrobené v této zemi, jejich vývoj už probíhá a jde o Shakti s architekturou RISC-V. Zatím bylo vytvořeno příslušné SDK, díky němuž mohou vývojáři začít pracovat na aplikacích, ale hotový křemík tu ještě není. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy 3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy
UL Benchmarks představují novou verzi 3DMarku coby hlavní aplikace, pomocí které spouštíme všechny možné testy patřící do celé nabídky. Ta má přepracované uživatelské rozhraní a pak je tu ještě jedna novinka. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir
Společnost ASRock si tentokrát nepřipravila nové komponenty, ale hotová PC řady Mars 4000U, jejíž označení už napovídá, čím budou tyto počítače vybaveny. Jde o řadu AMD Ryzen 4000U, čili mobilní Renoir. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
Včera, aktualita, Jan Vítek