Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Integrované komponenty základních desek - síťové karty

18.8.2006, Petr Mareš, článek
Integrované komponenty základních desek - síťové karty
Musíme spolu komunikovat! To už říkala jedna naše paní profesorka. Poslední dobou to platí dvojnásob a v IT zvlášť. Počítač bez internetu či dokonce bez síťové karty je jako nákladní vlak bez vagónů. Sice dokáže odvézt několik krabic v kabině, ale s vagóny je užitek mnohonásobně vyšší. Dnes se podíváme na další z integrovaných čipů na základní desky - síťové čipy.
Kapitoly článku:
  1. Integrované komponenty základních desek - síťové karty
  2. Technologie, modely, závěr
Integrace zařízení na základní desku je vážná věc. Výrobce musí dobře zvážit, jestli bude o dané zařízení i při zvýšení celkové ceny zájem nebo jestli zákazníci zvolí levnější variantu bez jeho přítomnosti. Výrobce může získat konkurenční výhodu a nebo plný sklad špatně prodejných desek. Síťové čipy se začaly na základních deskách výrazněji objevovat na přelomu let 2001 a 2002. Tato změna byla způsobena rozmachem internetu a rozvojem síťování ve firmách.


Co je to síťová karta?

Síťová karta je zařízení, které umožňuje připojit počítač k jiným počítačům pomocí počítačové sítě.

Na obrázku je starší karta Edimax 10/100 MBit. Její věk není v tomto případě na závadu, protože komponenty jsou větší a pro ilustraci přehlednější. Vpravo se nachází patice pro paměť Boot ROM. Tato paměť udržuje informace potřebné k zavedení operačního systému ze sítě. Uprostřed se nachází řadič síťové karty (Ethernet Controller) Realtek RTL8139C, který zpracovává data a přeposílá je do sítě. Čip pracuje v režimu Full-duplex, tedy umí zároveň odesílat a přijímat data.


Běžná síťová karta EDIMAX s běžným čipem Realtek RTL8139C


Mezi řadičem a transformátorem by se nacházel 3-pinový konektor pro Wake on LAN. Tento konektor se spojí s obdobným konektorem na základní desce a můžeme tak dálkově spustit počítač přes síť. Vlevo nalezneme transformátor YCL 20PMT04B, který mění úrovně signálů a zároveň fyzicky odděluje obvody sítě a počítače. Zcela vlevo je vidět konektor RJ-45 pro UTP kabel (Unshielded Twisted Pair - nestíněná dvoulinka) a dvě stavové diody, které informují o provozované rychlosti.


Integrovaná síťová karta nebo jen PHY?

Každou síťovou kartu můžeme rozdělit na dvě části: MAC a PHY. Media Access Control a Physical Layer. Tyto dvě části odpovídají dvěma nejnižším vrstvám v ISO OSI modelu - fyzické a linkové vrstvě. Fyzická vrstva definuje způsob, jakým jsou jednotlivé bity odesílány po fyzickém médiu. Jsou to hodnoty napětí, synchronizace apod. Linková vrstva popisuje způsob adresace v jednom síťovém segmentu. K tomu se používá 48-bitová MAC adresa, která je jedinečná pro každé zařízení. Podrobněji zde.

Proč se tím zabývám? Většina dnešních čipových sad obsahuje právě MAC část síťové karty a ostatní výrobci už nedodávají plnohodnotnou síťovou kartu, ale jen PHY. Jaké z toho plynou výhody? Pro zákazníka to je jednotnost ovladačů pro síťovou kartu. Pro výrobce desky je to lepší cena a možnost implementace některých technologií viz nForce 5. Tyto technologie se často nachází i v integrovaných síťových kartách, ale výrobci základních desek mají lepší možnost prezentace před zákazníkem než výrobci síťových čipů.


Vitesse VSC8201RX SimplyPHY - jedná se pouze PHY

Připojení čipu síťové karty je obyčejně přes PCI, nebo dnes spíše přes PCI Express. V případě PHY je použita některá z těchto sběrnic:
  • GLCI, LCI - (Gigabit) Lan Connect Interface - Tyto rozhraní jsou k vidění pouze u Intelu.
  • RGMII, GMII, MII - (Reduced Gigabit) Media Independent Interface - Nejčastěji používané rozhraní pro připojení MAC a PHY.
  • RTBI, TBI - (Reduced) Ten Bit Interface


Poznámka: Na základních deskách se v jednu dobu objevovaly sloty ACR (Advanced Communications Riser), AMR (Audio/Modem Riser) a CNR (Communications and Networking Riser). Do těchto slotů jste mohli připojit modemy, síťové karty apod. Narozdíl od PCI verzí byla tato zařízení z části integrována na desce a právě u síťové karty se používalo sběrnic LCI a MII. Tyto sloty nakonec zanikly a většina zařízení byla integrována přímo na základní desku.

Na základních deskách se můžeme navíc setkat i s integrovanou W-Fi kartou. Na SHW jsme se s ní setkali u recenze základní desky Asus P5GD2 Premium.


Tehdy šlo o čip Marvell 88W8310-BAN s připojením přes sběrnici PCI.

V další kapitole se podíváme na technologie a některé modely integrovaných síťových karet.