Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Arctic Sound-M se ukázal naživo, ovšem v Potěmkinově stylu

16.5.2022, Jan Vítek, aktualita
Intel Arctic Sound-M se ukázal naživo, ovšem v Potěmkinově stylu
Arctic Sound-M bychom si dříve představovali trošku jinak, nicméně Intel zrušil vývoj GPU Xe-HP, která měla využívat více stejných dlaždic a namísto toho prostě vzal zavděk herními čipy Xe-HPG. Z nich vzešly i nové akcelerátory.
Intel Arctic Sound-M tak nebudou monstrózní karty, které využívají až čtyři GPU dlaždice, jejichž velikost a složitost by se dala srovnat s jedním GPU pro výkonné Arc Alchemist. Půjde naopak o mnohem skromnější produkty vycházející právě z možností první generace herních Arc, přičemž Intel to navíc ani nebude přehánět se spotřebou, která v případě Arctic Sound-M končí na 150 W. 
 
 
Tomu tak bude odpovídat i provedení výsledných karet, jež budou sice dlouhé, ale zaberou pouze jeden slot. Z jejich provedení je také zřejmé, že se nebudou spoléhat na vlastní ventilátory, ale na skříňové ventilátory v příslušných serverech, které tak budou mít za úkol profouknout celý chladič karty, čili vzduch půjde skrz ni rovnou ven ze skříně. Máme tu konkrétně výkonnější verzi se 150W TBP, neboť 75W model má mít poloviční výšku (HH), ačkoliv bude obsahovat dvě GPU ACM-G11, ale ta jsou velice malá a nemají ani širokou sběrnici pro mnoho paměťových čipů. 
 
 
Jak si ale pozornější čtenář jistě všimne, nedíváme se tu na hotový produkt, který Intel prezentoval na své konferenci Vision 2022. Chladič a zadní kovový plát leccos skryjí, ale ze snímku, který ukazuje právě zadní část karty, je více než zřejmé, že jde zatím jen o atrapu. Chybí tu veškeré SMD komponenty i konektory, takže bychom se ani nedivili, kdyby tato karta ve skutečnosti nebyla vůbec osazena. Může tak jít jen o holý plošný spoj, záslepku a chladič, což naznačuje, že Intel se své Arctic Sound-M ještě nechystá vypustit na trh.
 
 
Na hotový výsledek si tak ještě počkáme, ostatně sám Intel hlásí, že Arctic Sound-M jsou chystány na třetí letošní kvartál, takže mohou dorazit klidně až koncem září. 
 
 
A jak už jsme se dozvěděli dříve, půjde prostě o víceúčelové grafické akcelerátory, které samy nenabídnou grafické výstupy, ale roli grafické karty v cloudu přesto zastanou. Mohou streamovat hry, videa, provádět výpočty včetně AI, určeny budou pro VDI (virtual desktop infrastructure) a zkrátka pro vše možné, co v serverech zvládne grafická karta.