www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel Cascade Lake bude podporovat i 3,75 TB paměti na patici

Intel Cascade Lake bude podporovat i 3,75 TB paměti na patici
, , aktualita
Servery patří mezi nenapravitelné žrouty paměti a v jejich případech stále platí, že jí není nikdy dost. Nyní si budou moci značně přilepšit, alespoň co se týče generace Cascade Lake, a to především díky podpoře Optane Persistent Memory. 
reklama
Už delší dobu víme, že Intel plánuje v nových serverech nasadit paměti Optane, a to ne na pozici klasických úložných zařízení, ale v modulech DIMM. Tím se z nich stane nová vrstva mezi RAM a SSD, takže se od nich očekává i adekvátní výkon a pohotovost při čtení a zápisu dat. Jedná se konkrétně o Intel Optane Persistent Memory, čili o paměti, které budou schopny udržet si informaci i bez neustálé obnovy, čili i bez energie. To se projeví i na spotřebě energie, která je v případě serverů velice důležitá. 
 
Intel Xeon Scalable s paměťmi 3D XPoint v DIMM
 
Aktuální procesory Intel Xeon Scalable, a sice generace Skylake-SP, jsou omezeny na 768 GB paměti a série M umí adresovat až 1,5 TB RAM. Jde o speciální sérii, která umožní na jedno CPU navěsit až dvanáct 128GB modulů. Ovšem Intel si také tyto čipy cení o mnoho více než standardní Xeony a zákazník za ně zaplatí o 3000 dolarů více. 
 
Chystané procesory Cascade Lake budou patřit do stejné platformy jako Skylake-SP, čili do Purley, takže budou také standardně podporovat šestikanálový přístup k paměti, a to s maximálně dvěma moduly na kanál. Optane Persistent Memory už měla být podporována nejlepšími procesory z generace Skylake-SP, ale z toho nakonec sešlo. 
 
Procesory Cascade Lake mají přijít na trh ještě letos a pochopitelně půjde stále o 14nm čipy. Očekávat lze, že Intel zvýší limity TDP, aby mohl nastavit vyšší takty, ale jinak půjde stále o maximálně 28jádrové procesory. Podpora rozhraní PCIe 4.0 je spíše možná než pravděpodobná, ale bylo potvrzeno, že tyto procesory už budou hardwarově odolné vůči Spectre a Meltdown. 
 
Intel ale musel zapracovat na podpoře pamětí. Přece jen EPYC mají výhodu v osmi kanálech a lépe jsou na tom i IBM Power9. Nemáme informace o tom, jak na tom budou jednotlivé řady (Platinum, Gold a jiné), ale můžeme se bavit o tom, co nejlepšího nám Cascade Lake nabídnou. Bude to až 3,75 TB paměti na patici, a to ve formě šesti standardních DIMM s RAM a šesti DIMM s 3D XPoint. Konkrétněji to bude šestkrát DIMM po 512 GB paměti 3D XPoint a maximum RAM na DIMM zůstává 128 GB, takže nám z toho vychází 3,75 TB na patici nebo 7,5 TB na dvoupaticový server. 
 
 
Ve 2U čtyřuzlových serverech se tak můžeme setkat s až 30 TB paměti, i když nepůjde primárně o RAM, ale o pomalejší 3D XPoint, i když s výhodou stálosti. 

Zdroj: STH


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud pro Čínu běží na čínských kontrolovaných serverech Apple iCloud pro Čínu běží na čínských kontrolovaných serverech
Čínská vláda je posedlá kontrolou svých obyvatel a Applu dala nepříjemné ultimatum, které jde proti firemní politice. Ta ctila soukromí svých uživatelů, nicméně Čína vyžadovala, aby měla kontrolu nad daty čínských uživatelů v iCloudu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Příští Ryzeny by mohly mít až 16 jader Příští Ryzeny by mohly mít až 16 jader
Dle serveru WCCFTech by AMD mohlo začít ještě víc tlačit na pilu. Obecně se očekává, že se počet jader v procesorech Ryzen v rámci další generace zvýší. Otázka je, o kolik a nyní se mluví až o 16 jádrech pro nová desktopová CPU.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
I nové GeForce se budou podílet na výrazném růstu tržeb TSMC I nové GeForce se budou podílet na výrazném růstu tržeb TSMC
Společnost TSMC se těší na opětovný růst tržeb, které jí mimo jiné zajistí také výroba nové generace grafických čipů GeForce. Poslední období přitom pro TSMC nepatřilo mezi nejlepší, takže nyní se chce firma zahojit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
World of Warcraft si už nemusíme kupovat, stačí předplatné World of Warcraft si už nemusíme kupovat, stačí předplatné
World of Warcraft postihla jedna významná změna, která se dotkne peněženek hráčů, a to v pozitivním slova smyslu. Nebude už nutné si kupovat přímo hru a její expanze, takže nám postačí si pořídit jen předplatné.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CHKO Brdy úspěšně chrání policejní dron CHKO Brdy úspěšně chrání policejní dron
Drony nejsou vždy určeny jen k zábavě, ale najdou využití i u záchranných složek. Policie CŘ je např. používá k ochraně CHKO Brdy, kde pomáhá hledat nelegální tábořiště. Dle zkušeností se ji to daří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů