www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel Cascade Lake bude podporovat i 3,75 TB paměti na patici

Intel Cascade Lake bude podporovat i 3,75 TB paměti na patici
, , aktualita
Servery patří mezi nenapravitelné žrouty paměti a v jejich případech stále platí, že jí není nikdy dost. Nyní si budou moci značně přilepšit, alespoň co se týče generace Cascade Lake, a to především díky podpoře Optane Persistent Memory. 
reklama
Už delší dobu víme, že Intel plánuje v nových serverech nasadit paměti Optane, a to ne na pozici klasických úložných zařízení, ale v modulech DIMM. Tím se z nich stane nová vrstva mezi RAM a SSD, takže se od nich očekává i adekvátní výkon a pohotovost při čtení a zápisu dat. Jedná se konkrétně o Intel Optane Persistent Memory, čili o paměti, které budou schopny udržet si informaci i bez neustálé obnovy, čili i bez energie. To se projeví i na spotřebě energie, která je v případě serverů velice důležitá. 
 
Intel Xeon Scalable s paměťmi 3D XPoint v DIMM
 
Aktuální procesory Intel Xeon Scalable, a sice generace Skylake-SP, jsou omezeny na 768 GB paměti a série M umí adresovat až 1,5 TB RAM. Jde o speciální sérii, která umožní na jedno CPU navěsit až dvanáct 128GB modulů. Ovšem Intel si také tyto čipy cení o mnoho více než standardní Xeony a zákazník za ně zaplatí o 3000 dolarů více. 
 
Chystané procesory Cascade Lake budou patřit do stejné platformy jako Skylake-SP, čili do Purley, takže budou také standardně podporovat šestikanálový přístup k paměti, a to s maximálně dvěma moduly na kanál. Optane Persistent Memory už měla být podporována nejlepšími procesory z generace Skylake-SP, ale z toho nakonec sešlo. 
 
Procesory Cascade Lake mají přijít na trh ještě letos a pochopitelně půjde stále o 14nm čipy. Očekávat lze, že Intel zvýší limity TDP, aby mohl nastavit vyšší takty, ale jinak půjde stále o maximálně 28jádrové procesory. Podpora rozhraní PCIe 4.0 je spíše možná než pravděpodobná, ale bylo potvrzeno, že tyto procesory už budou hardwarově odolné vůči Spectre a Meltdown. 
 
Intel ale musel zapracovat na podpoře pamětí. Přece jen EPYC mají výhodu v osmi kanálech a lépe jsou na tom i IBM Power9. Nemáme informace o tom, jak na tom budou jednotlivé řady (Platinum, Gold a jiné), ale můžeme se bavit o tom, co nejlepšího nám Cascade Lake nabídnou. Bude to až 3,75 TB paměti na patici, a to ve formě šesti standardních DIMM s RAM a šesti DIMM s 3D XPoint. Konkrétněji to bude šestkrát DIMM po 512 GB paměti 3D XPoint a maximum RAM na DIMM zůstává 128 GB, takže nám z toho vychází 3,75 TB na patici nebo 7,5 TB na dvoupaticový server. 
 
 
Ve 2U čtyřuzlových serverech se tak můžeme setkat s až 30 TB paměti, i když nepůjde primárně o RAM, ale o pomalejší 3D XPoint, i když s výhodou stálosti. 

Zdroj: STH


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář