www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel Cascade Lake bude podporovat i 3,75 TB paměti na patici

Intel Cascade Lake bude podporovat i 3,75 TB paměti na patici
, , aktualita
Servery patří mezi nenapravitelné žrouty paměti a v jejich případech stále platí, že jí není nikdy dost. Nyní si budou moci značně přilepšit, alespoň co se týče generace Cascade Lake, a to především díky podpoře Optane Persistent Memory. 
reklama
Už delší dobu víme, že Intel plánuje v nových serverech nasadit paměti Optane, a to ne na pozici klasických úložných zařízení, ale v modulech DIMM. Tím se z nich stane nová vrstva mezi RAM a SSD, takže se od nich očekává i adekvátní výkon a pohotovost při čtení a zápisu dat. Jedná se konkrétně o Intel Optane Persistent Memory, čili o paměti, které budou schopny udržet si informaci i bez neustálé obnovy, čili i bez energie. To se projeví i na spotřebě energie, která je v případě serverů velice důležitá. 
 
Intel Xeon Scalable s paměťmi 3D XPoint v DIMM
 
Aktuální procesory Intel Xeon Scalable, a sice generace Skylake-SP, jsou omezeny na 768 GB paměti a série M umí adresovat až 1,5 TB RAM. Jde o speciální sérii, která umožní na jedno CPU navěsit až dvanáct 128GB modulů. Ovšem Intel si také tyto čipy cení o mnoho více než standardní Xeony a zákazník za ně zaplatí o 3000 dolarů více. 
 
Chystané procesory Cascade Lake budou patřit do stejné platformy jako Skylake-SP, čili do Purley, takže budou také standardně podporovat šestikanálový přístup k paměti, a to s maximálně dvěma moduly na kanál. Optane Persistent Memory už měla být podporována nejlepšími procesory z generace Skylake-SP, ale z toho nakonec sešlo. 
 
Procesory Cascade Lake mají přijít na trh ještě letos a pochopitelně půjde stále o 14nm čipy. Očekávat lze, že Intel zvýší limity TDP, aby mohl nastavit vyšší takty, ale jinak půjde stále o maximálně 28jádrové procesory. Podpora rozhraní PCIe 4.0 je spíše možná než pravděpodobná, ale bylo potvrzeno, že tyto procesory už budou hardwarově odolné vůči Spectre a Meltdown. 
 
Intel ale musel zapracovat na podpoře pamětí. Přece jen EPYC mají výhodu v osmi kanálech a lépe jsou na tom i IBM Power9. Nemáme informace o tom, jak na tom budou jednotlivé řady (Platinum, Gold a jiné), ale můžeme se bavit o tom, co nejlepšího nám Cascade Lake nabídnou. Bude to až 3,75 TB paměti na patici, a to ve formě šesti standardních DIMM s RAM a šesti DIMM s 3D XPoint. Konkrétněji to bude šestkrát DIMM po 512 GB paměti 3D XPoint a maximum RAM na DIMM zůstává 128 GB, takže nám z toho vychází 3,75 TB na patici nebo 7,5 TB na dvoupaticový server. 
 
 
Ve 2U čtyřuzlových serverech se tak můžeme setkat s až 30 TB paměti, i když nepůjde primárně o RAM, ale o pomalejší 3D XPoint, i když s výhodou stálosti. 

Zdroj: STH


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR
Vyhledávač Microsoft Bing u nás není příliš populární, nicméně dostal pár vylepšení, které by jeho popularitu mohly o něco zvýšit. Je to např. systém pro řešení matematických rovnic nebo vylepšené vyhledávání podle obrázku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů? Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů?
Žádné nesmysly ani kompromisy, pod tímto heslem Cooler Master nabízí svou novou podsvícenou klávesnici CK550 a my můžeme vytušit, že se tak snaží poukazovat na jednoduchou a kvalitní mechanickou klávesnici.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly
Šušká se, že Google vytváří speciální aplikaci vyhledávače pro Čínu, která bude cenzurovaná a neumožní vyhledávat např. dotazy k lidským právům. Navíc ale všechny dotazy prováže s telefonním číslem jeho autora.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu
NVIDIA konečně umožnila vypustit do světa recenze svých nových karet GeForce RTX 2080 a 2080 Ti, a to oproti staršímu plánu pěkně společně. Můžeme se tak už podívat na to, zda tyto karty konečně stojí za to koupit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí
Podobně tomu, jak pomalu se rozjíždí celý trh s virtuální, smíšenou a rozšířenou realitou na PC se rozjíždí i webový prohlížeč Firefox Reality. Zatím mají stát celé roky vývoje a zkoumání toho, co jako uživatelé chceme. Co tedy?
Včera, aktualita, Jan Vítek