www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel Cascade Lake bude podporovat i 3,75 TB paměti na patici

Intel Cascade Lake bude podporovat i 3,75 TB paměti na patici
, , aktualita
Servery patří mezi nenapravitelné žrouty paměti a v jejich případech stále platí, že jí není nikdy dost. Nyní si budou moci značně přilepšit, alespoň co se týče generace Cascade Lake, a to především díky podpoře Optane Persistent Memory. 
reklama
Už delší dobu víme, že Intel plánuje v nových serverech nasadit paměti Optane, a to ne na pozici klasických úložných zařízení, ale v modulech DIMM. Tím se z nich stane nová vrstva mezi RAM a SSD, takže se od nich očekává i adekvátní výkon a pohotovost při čtení a zápisu dat. Jedná se konkrétně o Intel Optane Persistent Memory, čili o paměti, které budou schopny udržet si informaci i bez neustálé obnovy, čili i bez energie. To se projeví i na spotřebě energie, která je v případě serverů velice důležitá. 
 
Intel Xeon Scalable s paměťmi 3D XPoint v DIMM
 
Aktuální procesory Intel Xeon Scalable, a sice generace Skylake-SP, jsou omezeny na 768 GB paměti a série M umí adresovat až 1,5 TB RAM. Jde o speciální sérii, která umožní na jedno CPU navěsit až dvanáct 128GB modulů. Ovšem Intel si také tyto čipy cení o mnoho více než standardní Xeony a zákazník za ně zaplatí o 3000 dolarů více. 
 
Chystané procesory Cascade Lake budou patřit do stejné platformy jako Skylake-SP, čili do Purley, takže budou také standardně podporovat šestikanálový přístup k paměti, a to s maximálně dvěma moduly na kanál. Optane Persistent Memory už měla být podporována nejlepšími procesory z generace Skylake-SP, ale z toho nakonec sešlo. 
 
Procesory Cascade Lake mají přijít na trh ještě letos a pochopitelně půjde stále o 14nm čipy. Očekávat lze, že Intel zvýší limity TDP, aby mohl nastavit vyšší takty, ale jinak půjde stále o maximálně 28jádrové procesory. Podpora rozhraní PCIe 4.0 je spíše možná než pravděpodobná, ale bylo potvrzeno, že tyto procesory už budou hardwarově odolné vůči Spectre a Meltdown. 
 
Intel ale musel zapracovat na podpoře pamětí. Přece jen EPYC mají výhodu v osmi kanálech a lépe jsou na tom i IBM Power9. Nemáme informace o tom, jak na tom budou jednotlivé řady (Platinum, Gold a jiné), ale můžeme se bavit o tom, co nejlepšího nám Cascade Lake nabídnou. Bude to až 3,75 TB paměti na patici, a to ve formě šesti standardních DIMM s RAM a šesti DIMM s 3D XPoint. Konkrétněji to bude šestkrát DIMM po 512 GB paměti 3D XPoint a maximum RAM na DIMM zůstává 128 GB, takže nám z toho vychází 3,75 TB na patici nebo 7,5 TB na dvoupaticový server. 
 
 
Ve 2U čtyřuzlových serverech se tak můžeme setkat s až 30 TB paměti, i když nepůjde primárně o RAM, ale o pomalejší 3D XPoint, i když s výhodou stálosti. 

Zdroj: STH


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk
Elon Musk se opět rozpovídal o tom, co chystá jeho automobilka Tesla. Podle něj by se už brzy měl objevit autopilot v takové podobě, že půjde o plně autonomní vozy. Dočkat se máme prý už v příštím roce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek