www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel CC150: osmijádrový procesor bez turba, o co jde?

Intel CC150: osmijádrový procesor bez turba, o co jde?
, , aktualita
Na webu se objevily informace o procesoru Intel s označením CC150, což má být již produkční verze vyzbrojená osmi fyzickými jádry a Hyperthreadingem, ovšem kupodivu bez turba. Co to může být za CPU?
K oblíbeným
reklama
Intel CC150 tak disponuje osmi jádry a hyperthreadingem navrch, což odpovídá těm nejlepším desktopovým procesorům, jaké tato firma aktuálně nabízí. Vůbec jim ale neodpovídá to, že zcela postrádá turbo, takže v zátěži má stále stabilní výchozí takt. Můžeme tak uvažovat o tom, že v případě těchto procesorů byla více než maximalizace výkonu důležitá stabilita anebo také umírněná a předvídatelná spotřeba. 
 
 
Daný procesor zmíněný na čínských fórech Zhihu (via Tom's Hardware) je určený pro patici LGA 1151, takže i pro stejné platformy jako dnešní Coffee Lake Refresh. Dle označení SRFBT s písmenem S na začátku by přitom mělo jít o produkční čip, čili ne o inženýrský vzorek či prototyp. A dle batch code L909E392 byl daný kus dotvořen v Malajské továrně Intelu již během 9. týdne předchozího roku. 
 
 
I dle snímků procesor CC150 zcela odpovídá aktuální 9. generaci desktopových Core. Máme tu stejné provedení substrátové destičky s kontakty a SMD součástkami. Modelům Core i9 odpovídá vedle počtu jader také kapacita 16 MB L3 cache a 95W TDP, tak pouze to turbo nesedí. 
 
 
Procesor pracuje v zátěži stabilně na 3,5 GHz s napětím maximálně 1,008 V. A stejně jako modely Core s označením F ani zde nemáme integrovanou grafiku, respektive jde asi o to, že byla deaktivována, než aby v čipu vůbec nebyla. 
 
CC150 byl vyzkoušen na desce ASRock Z390 Extreme4 se 16 GB DDR4-2666, přičemž jeho vícevláknový výkon odpovídal modelu Intel Core i7-9700K, ale jednovláknový dle očekávání se nevyrovnal ani procesoru Intel Core i3-9100F, takže prostě půjde o Core i9 bez turba. Z hlediska spotřeby to pak bylo velice podobné jako u procesoru Core i5-9500, takže ve srovnání s takovým Intel Core i9-9900K nešlo v zátěži ani o poloviční spotřebu. 
 
Procesor CC150 je aktuálně v Číně k dostání od prodejců na Taobao, kteří si za něj v přepočtu účtují 310 dolarů. Není ale jasné, k jakému účelu byly či jsou CC150 vyráběny. Nenesou žádnou obvyklou značku jako Core či jiné, přičemž jedna spekulace udává, že jde o procesory využívané v serverech NVIDIA pro GeForce NOW. To bych však osobně viděl jen jako výmysl, který se objevil jen kvůli tomu, že NVIDIA tuto službu nedávno spustila. Lze očekávat, že její servery budou založeny na skutečně serverové a ne desktopové výbavě. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H
Poslední dobou uniklo mnoho benchmarků mobilních procesorů Intel, které by měly bojovat proti připravovanému Ryzenu 7 4800H, ale pořád jsme neměli výsledky tohoto procesoru od AMD. To se nyní mění a máme čísla z Geekbench 4 i 5.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NASA otestovala motor pro příští měsíční mise NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny
Herec Steven Seagal bude muset zaplatit pokutu 314 tisíc dolarů za matoucí propagaci kryptoměny Bitcoiin2Gen. Stal se její tváří v roce 2018 a jen o chvíli později byla shledána jako podvod s pyramidovým schématem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů
Intel by měl pomalu postupovat k vydání svých prvních samostatných grafických karet po modelu 740 a k tomu bude potřebovat i příslušnou softwarovou výbavu. Nyní je tu jako novinka pro Command Centre také funkce pro streamování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Core i9-9900KS nejspíše končí v očekávání brzkého nástupu 10. generace Core i9-9900KS nejspíše končí v očekávání brzkého nástupu 10. generace
Core i9-9900KS byl uveden na trh loni na podzim jako pokus Intelu ještě jednou využít svou výhodu ve schopnosti 14nm procesu dosáhnout vyšších taktů. Tento procesor tak nabídl ty nejvyšší, jakých byl Intel schopen. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů