www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel CC150: osmijádrový procesor bez turba, o co jde?

Intel CC150: osmijádrový procesor bez turba, o co jde?
, , aktualita
Na webu se objevily informace o procesoru Intel s označením CC150, což má být již produkční verze vyzbrojená osmi fyzickými jádry a Hyperthreadingem, ovšem kupodivu bez turba. Co to může být za CPU?
K oblíbeným
reklama
Intel CC150 tak disponuje osmi jádry a hyperthreadingem navrch, což odpovídá těm nejlepším desktopovým procesorům, jaké tato firma aktuálně nabízí. Vůbec jim ale neodpovídá to, že zcela postrádá turbo, takže v zátěži má stále stabilní výchozí takt. Můžeme tak uvažovat o tom, že v případě těchto procesorů byla více než maximalizace výkonu důležitá stabilita anebo také umírněná a předvídatelná spotřeba. 
 
 
Daný procesor zmíněný na čínských fórech Zhihu (via Tom's Hardware) je určený pro patici LGA 1151, takže i pro stejné platformy jako dnešní Coffee Lake Refresh. Dle označení SRFBT s písmenem S na začátku by přitom mělo jít o produkční čip, čili ne o inženýrský vzorek či prototyp. A dle batch code L909E392 byl daný kus dotvořen v Malajské továrně Intelu již během 9. týdne předchozího roku. 
 
 
I dle snímků procesor CC150 zcela odpovídá aktuální 9. generaci desktopových Core. Máme tu stejné provedení substrátové destičky s kontakty a SMD součástkami. Modelům Core i9 odpovídá vedle počtu jader také kapacita 16 MB L3 cache a 95W TDP, tak pouze to turbo nesedí. 
 
 
Procesor pracuje v zátěži stabilně na 3,5 GHz s napětím maximálně 1,008 V. A stejně jako modely Core s označením F ani zde nemáme integrovanou grafiku, respektive jde asi o to, že byla deaktivována, než aby v čipu vůbec nebyla. 
 
CC150 byl vyzkoušen na desce ASRock Z390 Extreme4 se 16 GB DDR4-2666, přičemž jeho vícevláknový výkon odpovídal modelu Intel Core i7-9700K, ale jednovláknový dle očekávání se nevyrovnal ani procesoru Intel Core i3-9100F, takže prostě půjde o Core i9 bez turba. Z hlediska spotřeby to pak bylo velice podobné jako u procesoru Core i5-9500, takže ve srovnání s takovým Intel Core i9-9900K nešlo v zátěži ani o poloviční spotřebu. 
 
Procesor CC150 je aktuálně v Číně k dostání od prodejců na Taobao, kteří si za něj v přepočtu účtují 310 dolarů. Není ale jasné, k jakému účelu byly či jsou CC150 vyráběny. Nenesou žádnou obvyklou značku jako Core či jiné, přičemž jedna spekulace udává, že jde o procesory využívané v serverech NVIDIA pro GeForce NOW. To bych však osobně viděl jen jako výmysl, který se objevil jen kvůli tomu, že NVIDIA tuto službu nedávno spustila. Lze očekávat, že její servery budou založeny na skutečně serverové a ne desktopové výbavě. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
18.9.2020, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
18.9.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář