reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Intel chce do roku 2020 ukončit podporu původního BIOSu

, , aktualita
Intel chce do roku 2020 ukončit podporu původního BIOSu
Moderní počítače PC běžně využívají UEFI namísto původního tzv. legacy BIOSu. Intel už tak cítí, že je čas dát BIOSu sbohem a zasadí se o to, aby se tak stalo do roku 2020. Bude k tomu ovšem potřebovat podporu i jiných firem. 
Moderní PC tak už namísto starého BIOSu (Basic Input/Output System) využívají UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), i když označení BIOS se obecně vžilo prostě pro ono menu, které nám umožní taktovat procesor, časovat paměti, zakazovat integrované technologie v desce, měnit pořadí bootovacích zařízení, atd. 


UEFI nám na rozdíl od BIOSu nabídne řadu výhod, jako je schopnost na dálku spouštět diagnostiku i na počítačích, které nejsou vybaveny operačním systémem, podporuje disky větší než 2 TB, je modulární, atd. Základní desky ale dnes stále podporují "legacy BIOS", což nám umožní využít software nebo hardware, který není plně kompatibilní s UEFI. V nastavení si tak můžeme zapnout CSM (Compatibility Support Module) pro emulaci starého BIOSu. 


Intel tak chce, aby tato zpětná kompatibilita v rámci nových PC do roku 2020 už zanikla a počítače se zbavily jednoho dinosaura, který v nich stále přežívá. Záměrem je plný přechod na UEFI Class 3 (nebo vyšší), jež budou vyžadovat příští verze Windows Secure Boot, jak uvedl Brian Richardson z Intelu ve své nedávné prezentaci Last Mile Barriers to Removing Legacy BIOS.


V tomto dokumentu je plně popsán záměr Intelu vypustit podporu legacy BIOSu, což se projeví právě absencí modulu CSM. Co to znamená pro uživatele? Jde především o podporu 32bitových aplikací na Windows či Linuxu, které bez CSM nebudou přímo pracovat. Ovšem právě třeba na Windows je budeme moci snadno provozovat i nadále pomocí překladové vrstvy WoW64. Dále jde o podporu hardwaru, a to třeba starých grafických, síťových či storage karet využívajících 16bitové OpROM. Pokud tak někdo v rámci softwaru a hardwaru drží krok s dobou, absence CSM jej v podstatě nijak nepostihne. 

Intel aktuálně se svými partnery pracuje na tom, aby tento záměr uskutečnil. reklama
reklama
reklama
reklama