Moderní PC tak už namísto starého BIOSu (Basic Input/Output System) využívají UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), i když označení BIOS se obecně vžilo prostě pro ono menu, které nám umožní taktovat procesor, časovat paměti, zakazovat integrované technologie v desce, měnit pořadí bootovacích zařízení, atd.

UEFI nám na rozdíl od BIOSu nabídne řadu výhod, jako je schopnost na dálku spouštět diagnostiku i na počítačích, které nejsou vybaveny operačním systémem, podporuje disky větší než 2 TB, je modulární, atd. Základní desky ale dnes stále podporují "legacy BIOS", což nám umožní využít software nebo hardware, který není plně kompatibilní s UEFI. V nastavení si tak můžeme zapnout CSM (Compatibility Support Module) pro emulaci starého BIOSu.

Intel tak chce, aby tato zpětná kompatibilita v rámci nových PC do roku 2020 už zanikla a počítače se zbavily jednoho dinosaura, který v nich stále přežívá. Záměrem je plný přechod na UEFI Class 3 (nebo vyšší), jež budou vyžadovat příští verze Windows Secure Boot, jak uvedl Brian Richardson z Intelu ve své nedávné prezentaci Last Mile Barriers to Removing Legacy BIOS.

V tomto dokumentu je plně popsán záměr Intelu vypustit podporu legacy BIOSu, což se projeví právě absencí modulu CSM. Co to znamená pro uživatele? Jde především o podporu 32bitových aplikací na Windows či Linuxu, které bez CSM nebudou přímo pracovat. Ovšem právě třeba na Windows je budeme moci snadno provozovat i nadále pomocí překladové vrstvy WoW64. Dále jde o podporu hardwaru, a to třeba starých grafických, síťových či storage karet využívajících 16bitové OpROM. Pokud tak někdo v rámci softwaru a hardwaru drží krok s dobou, absence CSM jej v podstatě nijak nepostihne.
Intel aktuálně se svými partnery pracuje na tom, aby tento záměr uskutečnil.
Zdroj: Tweakers.net