www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Comet Lake-S prý budou potřebovat novou patici, a co Ice Lake-S?

Intel Comet Lake-S prý budou potřebovat novou patici, a co Ice Lake-S?
, , aktualita
Intel se včera rozpovídal o svých budoucích výrobních procesech, ale o desktopových procesorech neprozradil vůbec nic. Zbývají nám tak jen nezaručené informace a my se nyní zaměříme na to, co se povídá o Comet Lake-S. 
K oblíbeným
reklama
Intel nedávno vyslal na trh zbytek procesorů Coffee Lake-S Refresh, čili Core 9. generace, takže je otázka, kdy se objeví další, čili už 10. generace. První Core 9. gen. totiž přišly na trh už loni v říjnu, takže mezi nimi a zbytkem je pěkná řádka měsíců a teoreticky by se tak výkonné modely nové generace mohly očekávat už letos. V každém případě to mají být procesory Comet Lake-S, a to opět 14nm čipy, jež zaujmou opětovným zvýšením počtu jader o dva kusy. Vévodit jim tak budou 10jádrová CPU, což Intel dosud oficiálně nepotvrdil, ale dá se říci, že už to lze brát jako hotovou věc vzhledem k množícím se důkazům. 
 
 
My máme přitom na trhu už druhou verzi patice LGA 1151 označovanou prostě jako V2, která oproti V1 změnila účel některých pinů, které byly do té doby v záloze. V nové verzi tak dané piny posílily napájení procesoru, ačkoliv se i ty nejvýkonnější modely stále pohybují se svým TDP pod sto watty. Reálná spotřeba i výdej tepla v zátěži je však mnohem vyšší, takže v případě 10jádrových CPU už to asi bude chtít ještě robustnější napájení, ačkoliv by se dalo diskutovat o tom, zda by to dnešní LGA 1151 zvládl, nebo ne (stejně jako tomu bylo v případě V1 a V2). 
 
 
Nyní se objevují přímo v ovladačích firmy Intel informace nejen o Comet Lake-S a jejich čipsetech 400 Series, které lze automaticky očekávat, ovšem prý už s tím, že bude využita nová patice. Pokud to bude skutečně tak, mohou tím utichnout i případné spekulace o zpětné kompatibilitě, která bude pochopitelně v takovém případě nemožná. Namísto toho zase můžeme uvažovat o tom, co nám nová patice nabídne a zda třeba neumožní procesor vybavit více linkami pro PCIe, atp. Tyto úvahy ale rychle skončí, pokud se potvrdí, že to prostě bude jen LGA 1151 V3, čili opět upravená patice se stále stejným počtem pinů. I ve V2 zbyly nějaké v záloze a ty tak pravděpodobně budou opět přeměněny v piny pro napájení. Na druhou stranu tu je i informace o více pinech, takže uvidíme. 
 
 
 
Comet Lake-S s největší pravděpodobností ponesou označení Core 10000, takže tu bude třeba Core i7-10700 atp. 
 
A pak se dozvídáme i o Ice Lake-S a čipové sadě série 495. Zde už je opravdu nejasné, jak do toho mohou spadat i 14nm procesory Rocket Lake-S, jež se mají chystat jako nástupci Comet Lake-S. Ice Lake-S by totiž jednoznačně měly být už 10nm procesory. Možná že Rocket Lake budou představovat jakýsi crossover mezi 14nm a 10nm procesory a jako takové by také mohly využít sady 495 a dle fám rovněž architekturu Sunny Cove. Že by tak Ice Lake-S a Rocket Lake-S byly nabídnuty vedle sebe?
 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů